Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Lucerna WT: Polskie pary bez awansu do turnieju głównego

Lucerna WT: Polskie pary bez awansu do turnieju głównego

W Lucernie wystartowały kwalifikacje do turnieju głównego World Tour, w których rywalizowali Martyna Kłoda i Agata Ceynowa, a także Mateusz Paszkowski i Mateusz Łysikowski. W pierwszych meczach reprezentanci Polski odnotowali zwycięstwa, jednak w kolejnej rundzie musieli uznać wyższość rywali i nie awansowali do głównej fazy rozgrywek.

Od pierwszych akcji lepiej radziły sobie reprezentantki gospodarzy, wypracowując kilkupunktową przewagę (6:3). Polska para grała jednak swoją siatkówkę, z akcji na akcję spisując się coraz lepiej. Mimo to przewaga szwajcarskich siatkarek topniała, ale zaraz ponownie wynosiła trzy punkty (12:9). Wszystko zmieniło się od połowy seta, kiedy Martyna Kłoda i Agata Ceynowa złapały wiatr w żagle, a rywalki pod presją zaczęły odpuszczać. Polki wiodły prym na boisku, wygrywając w secie do 17. Kolejna partia była bardzo wyrównana od samego początku, a zakończyła się grą na przewagi, w której szalę zwycięstwa na swoją stronę przechyliły siatkarki gospodarzy. Duet Kłoda/Ceynowa wrócił do swojej dobrej gry w tie-breaku i to on triumfował w całym spotkaniu.

Greber/Huber (SUI) – Kłoda/Ceynowa (POL) 1:2
(17:21, 23:21, 8:15)

W kolejnej rundzie kwalifikacji na biało-czerwone czekały znacznie bardziej wymagające przeciwniczki, którymi były Brazylijki – Juliana da Silva oraz Andressa. Jednak Polki od początku spotkania nie dały się zepchnąć do defensywy. Ambitnie dotrzymywały kroku faworytkom. Nawet jeśli traciły do nich dystans, to miały realną szansę, żeby w końcówce powalczyć o pozytywny wynik. Ostatecznie nieco im zabrakło, by doprowadzić do walki na przewagi. Tę część meczu przegrały 19:21, a w drugiej odsłonie nie udało się im już prowadzić tak wyrównanej gry z rywalkami. Niemal od początku zawodniczki z Ameryki Południowej narzuciły biało-czerwonym swój rytm gry, zmusiły je do popełniania większej liczby błędów, a same kontrolowały boiskowe wydarzenia. W efekcie drugi set dość gładko padł ich łupem, bowiem Polki ugrały zaledwie 12 oczek. Ostatecznie więc przegrały 0:2 i nie awansowały do turnieju głównego.

Juliana da Silva/Andressa BRA – Kłoda/Ceynowa (POL) 2:0
(21:19, 21:12)

***

O godzinie 11:00 kwalifikacje rozpoczęli Mateusz Paszkowski i Mateusz Łysikowski, których rywalami byli Włosi Abbiati/Andreatta. Biało-czerwoni poradzili sobie w tym meczu bardzo dobrze i zakończyli go w dwóch setach. Para Paszkowski/Łysikowski już od pierwszego gwizdka budowała swoją przewagę, a przeciwnicy nie mieli sposobu, by poradzić sobie ze skutecznymi Polakami. W trakcie seta przewaga reprezentantów naszego kraju osiągnęła sześć punktów i utrzymywała się już do samego końca (15:9, 17:11, 21:15). W drugiej odsłonie różnica nie była już aż tak bardzo widoczna, choć to polska dwójka prowadziła jednym-dwoma punktami. Paszkowski i Łysikowski nie mieli problemów z zakończeniem tego starcia i awansowali do drugiej rundy kwalifikacji.

Paszkowski/Łysikowski (POL) – Abbiati/Andreatta (ITA) 2:0
(21:15, 21:19)

Kolejnymi rywalami Polaków był hiszpański duet Mesa/Garcia, a stawką pojedynku był awans do turnieju głównego. Z większym animuszem spotkanie rozpoczęli Hiszpanie, którzy stosunkowo szybko osiągnęli przewagę. Biało-czerwoni próbowali odrabiać straty, ale nie mogli znaleźć skutecznej recepty na powstrzymanie rywali. Ci z każdą akcją poczynali sobie coraz lepiej i powiększali prowadzenie. Dzięki temu pewnie kontrolowali losy premierowej odsłony, triumfując w niej do 14. Zdecydowanie większy opór przeciwnikom Paszkowski i Łysikowski postawili w drugiej partii. W niej długimi fragmentami dotrzymywali kroku duetowi Mesa/Garcia. Nie byli nawet bez szans na doprowadzenie do tie-breaka, ale w końcówce nie udało im się przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść, a porażka do 19 spowodowała, że Polacy przepadli w kwalifikacjach.

Mesa/Garcia (ESP) – Paszkowski/Łysikowski (POL) 2:0
(21:14, 21:19)