Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > LSK: Pałac się utrzymał, Legionovia w barażu

LSK: Pałac się utrzymał, Legionovia w barażu

Siatkarki Legionovii nie zdołały wykorzystać swojej szansy i przedłużyć rywalizacji o utrzymanie. Po porażce we własnej hali wygrywały w Bydgoszczy z Pałacem już 2:1, ale gospodynie doprowadziły do wyrównania, w zaciętym tie-breaku okazały się minimalnie lepsze. Taki wynik oznacza, że Pałac utrzymał się w ekstraklasie, zajmując 11. miejsce w sezonie. Legionovię czeka baraż z MKS-em Kalisz do trzech wygranych meczów.

Początek spotkania należał nieznacznie do gospodyń, które po dwóch blokach z rzędu prowadziły 4:2. Zawodniczki z Legionowa nie zamierzały jednak odpuścić, za sprawą skończonej kontry przez Beatę Mielczarek, a następnie bloku na Ewelinie Krzywickiej wychodząc na prowadzenie 7:5. Przyjezdne przodowały stawce przez jakiś czas, skuteczna zagrywka Magdaleny Mazurek zbliżyła Pałac na jeden punkt (10:11). Drużyny podczas seta szarpały swą grą, przeplatając skuteczne akcje niewymuszonymi błędami. Taka postawa tyczyła się obu ekip, dlatego Legionovia była w stanie utrzymywać się na prowadzeniu (16:14). Bydgoszczanki na chwilę doprowadziły do remisu (17:17), lecz od tego momentu do głosu doszły podopieczne Piotra Olenderka, po bloku na Joannie Kuligowskiej osiągając wynik 21:17. Do samego końca seta zespół gości prowadził grę, pewnie wychodząc na prowadzenie w spotkaniu.

Bydgoszczanki udanie powróciły do rywalizacji, dzięki trzem skutecznym blokom Natalii Misiuny „odskakując” rywalkom (6:1). Przyjezdne powróciły z czasem do zdobywania punktów, jednakże przewaga klubu z Bydgoszczy nie ulegała wątpliwości (12:5). Legionovia starała się nawiązać walkę z przeciwnikiem, w czym pomogły punktowe ataki Magdaleny Damaske i Anny Bączyńskiej (14:10). W następnej akcji asem serwisowym popisała się Ewelina Mikołajewska, lecz następnie złą passę swej drużyny przerwała Maternia (15:11). U „Pałacanek” zaczęły pojawiać się błędy własne, przez co roztrwoniły one swe wysokie prowadzenie (16:16). Siatkarki z Legionowa wykorzystywały niemoc przeciwniczek, poprawiając przy tym swą skuteczność, a to pozwoliło im „odskoczyć” na kilka punktów (19:16). Wprowadzenie nowych zawodniczek poprawiło grę zespołu prowadzonego przez Piotra Makowskiego, gdyż po ataku Misiuny wyszedł on na prowadzenie 21:20. Tym razem o losach seta zdecydowała gra na przewagi, w której lepiej poradziły sobie bydgoszczanki.

Kolejną odsłonę nieznacznie lepiej rozpoczął Pałac, lecz nie miał on wyraźnej przewagi nad przeciwnikiem (5:4). Przez moment gospodynie powiększyły swe prowadzenie za sprawą dobrej gry Moniki Fedusio, lecz Legionovia znalazła sposób na odwrócenie sytuacji, wychodząc na prowadzenie 12:9. Do zdobywania punktów swój zespół przywróciła Kuligowska, ale to przyjezdne zaczęły dyktować warunki gry, po zablokowaniu świeżo wprowadzonej na boisko Weroniki Fojucik osiągając wynik 16:12. „Pałacanki” usprawniły swoją grę, dzięki czemu nadal mogły one realnie myśleć o wyprzedzeniu oponentek, wyrównując stan za sprawą ataku Fojucik i bloku Pauliny Świder (18:18). Od tego momentu jednak do głosu ponownie doszły zawodniczki z Legionowa, które bezlitośnie wykorzystywały błędy rywalek, przechylając szalę zwycięstwa w partii na swoją korzyść.

Po udanym otwarciu seta przez gospodynie (3:0) rezultat szybko powrócił w okolice remisu (3:3). Bydgoszczanki ponownie zdobyły kilkupunktową przewagę, poprzez atak Jagody Maternii osiągając wynik 8:5. I tym razem jednak przyjezdne doprowadziły do wyrównania, by za sprawą dwóch bloków wyjść na prowadzenie 11:9. Gospodynie nie spuściły jednak głów, poprawiając swoją grę, a to zaprocentowało dwupunktową zaliczką (14:12). Podopieczne Makowskiego szły za ciosem, dzięki skutecznemu blokowi Świder powiększając swe prowadzenie (17:14). Legionovia starała się cały czas trzymać blisko swoich oponentek, a udany blok w wykonaniu Klaudii Alagierskiej sprawił, że przyjezdne zbliżyły się na jedno oczko (20:21). Końcówka należała jednak go „Pałacanek”, które za sprawą ataku Kuligowskiej zapisały partię na swoje konto, doprowadzając do tie-breaka.

Decydujący set zaczął się od twardej walki obu ekip. Wymianę ciosów lepiej przyjmowały zawodniczki Pałacu, które na prowadzenie 5:2 wyprowadziła skutecznym atakiem Krzywicka, która następnie wspomogła Misiunę w bloku. W następnej akcji asa serwisowego zaaplikowała Fojucik. Do zmiany stron bydgoszczanki utrzymały swą przewagę, przechodząc na drugą stronę siatki po kiwce Mazurek (8:5). Legionovia wciąż jednak walczyła o zwycięstwo, po zablokowaniu Joanny Kuligowskiej doprowadzając do remisu (9:9). W samej końcówce rozegrała się wojna nerwów, w której nieznacznie lepsze okazały się „Pałacanki”.

MVP: Joanna Kuligowska

Pałac Bydgoszcz – Legionovia Legionowo 3:2
(18:25, 26:24, 18:25, 25:21, 16:14)

stan rywalizacji play-off: 2:0 dla Pałacu

Pałac: Misiuna (19), Mazurek (6), Krzywicka (12), Kuligowska (12), Maternia (12), Różyńska (2), Jagła (libero) oraz Wenerska, Fedusio (7), Świder (5), Fojucik (6) i Nickowska (libero)
Legionovia: Mielczarek (6), Damaske (26), Wójcik (11), Bączyńska (19), Grabka (3), Alagierska (11), Korabiec (libero) oraz Mikołajewska (11), Adamek (libero), Szpak i Jasek