Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. 3: Zwycięstwo i awans Estonii do II dywizji

LŚ, gr. 3: Zwycięstwo i awans Estonii do II dywizji

Robert Täht i spółka pokonali w finałowym starciu 3:0 Hiszpanię, dzięki czemu w przyszłorocznej Lidze Światowej zagrają w II, a nie jak do tej pory w III grupie. W meczu o trzecią lokatę Niemcy pokonały 3:0 Meksyk.

Spotkanie o 3. miejsce nie dostarczyło zbyt wielu emocji. Niemcy, którzy byli zdecydowanymi faworytami, rozpoczęli od prowadzenia 6:4 w pierwszej partii. Co prawda Meksykowi udało się wyrównać na 7:7 i przez chwilę prowadzić wyrównaną grę do stanu 13:13, ale od drugiej przerwy technicznej Niemcy powoli, lecz systematycznie zaczęli odskakiwać rywalom, co poskutkowało pewnym zwycięstwem 25:19.

W drugiej odsłonie meczu przewaga między dwoma ekipami była coraz bardziej widoczna. Niemcy szybko objęli prowadzenie (9:6, 13:7) i spokojnie kontynuowali swoją grę. Druga przerwa techniczna to już sześciopunktowa przewaga ekipy prowadzonej przez Andreę Gianiego. Meksykanie nie mieli w tym secie argumentów, żeby odpowiedzieć rywalom, przegrywając ostatecznie 19:25.

Trzecia partia była zdecydowanie najciekawsza. Na samym początku Niemcy szybko objęli prowadzenie 6:2, i kiedy wydawało się, że również i ten set szybko się zakończy, do ataku przystąpił Meksyk. Gracze z Ameryki Południowej zaczęli mozolne odrabianie strat. Po ataku Nestora Orellana było już tylko 18:17, a w reprezentantów Meksyku wstąpiła nadzieja. To doprowadziło do zaciętej końcówki, którą ostatecznie na swoją korzyść rozstrzygnęli Niemcy, wygrywając 26:24.

Mecz o 3. miejsce:
Niemcy – Meksyk 3:0

(25:19, 25:19, 26:24)

Niemcy: Hirsch (16), Krick (8), Fromm (6), Schott (5), Zimmermann (3), Böhme (1), Zenger (libero) oraz Bogachev (libero), Escher (2), Karlitzek (4) i Reichert (5)
Meksyk: Barajas (11), Vargas (9), De la Cruz (6), P. Rangel (3), Martinez (3), Cordova (2), J. Rangel (libero) oraz Perdomo (libero), Quinones (2), Moreno (1), Perales i Ornellana (4)

Finałowe starcie rozpoczęło się lepiej dla Estończyków, którzy już na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:6. Hiszpanom udało się wyrównać na 10:10. Zacięta walka toczyła się aż do stanu 16:14, gdy tym razem dwupunktowe prowadzenie objęła ekipa Hiszpanii. Chwilę później po silnym ataku Sergio Nody było już nawet 17:14. Wtedy do gry włączył się Robert Täht, który swoimi potężnymi atakami poderwał zespół. Estończycy wyszli na prowadzenie (21:20) i nie oddali go już do końca. Znany z występów w Cuprum Lubin Täht swoją postawą zapewnił jego drużynie zwycięstwo 25:22.

Drugą odsłonę meczu lepiej rozpoczęli Hiszpanie (6:5), ale trzy kolejne akcje padły łupem rywali (6:8). Estończycy nabierali tempa, na co chciał zareagować szkoleniowiec Hiszpanii, prosząc o czas przy stanie 12:7. To na niewiele się zdało, dlatego trener Fernando Munoz zdecydował się dokonać zmian – Ruiz Francisco zastąpił Gonzaleza. Estonia systematycznie powiększała różnicę punktową, na co kompletnie nie mogli odpowiedzieć rywale, przegrywając ostatecznie 16:25 po skutecznym ataku Ardo Kreeka.

Początek trzeciej partii był bardzo słaby w wykonaniu Hiszpanów. Estończycy już na samym początku prowadzili 9:1, następnie 13:4 i 17:13. Stało się jasne, że Hiszpanie nie mają już sił ani chęci do gry. Co prawda w końcówce udało im się jeszcze podgonić wynik, ale ostatecznie ulegli rywalom 21:25, co dało zwycięstwo Estonii 3:0 oraz awans do II dywizji.

W drużynie Estonii wiodącymi postaciami byli przede wszystkim Ardo Kreek (14 punktów – 75% skuteczności w ataku), Andrus Raadik (8 punktów – 72%) oraz Oliver Venno (12 punktów – 52%). Z dobrej strony pokazał się również Robert Täht, zdobywca 11 oczek.