Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K: Trzysetowe zwycięstwo Belgijek, Chinki pokonały Dominikanę

LN K: Trzysetowe zwycięstwo Belgijek, Chinki pokonały Dominikanę

W pierwszym meczu Siatkarskiej Ligi Narodów reprezentacja Belgii bez straty seta pokonała Koreanki. Chociaż mecz miał nierówny przebieg, decydujące słowo w każdym secie miały podopieczne Gerta Vande Broeka. W drugim pojedynku turnieju w Ningbo Chinki bez problemu w trzech setach pokonały reprezentację Dominikany.

Od początku spotkania obie drużyny nie ustrzegły się prostych błędów, po początkowym prowadzeniu Koreanek szybko nie było śladu. Z akcji na akcję coraz pewniej poczynały sobie Belgijki. Po błędzie Kim Yeon Koung dystans wzrósł do czterech oczek (16:12). Dopiero w końcówce Koreanki zaczęły odrabiać straty, ponownie korzystając z celnych zagrywek, z którymi problemy miały belgijskie przyjmujące. Nie udało im się jednak odprowadzić do wyrównania. W decydującym momencie serię przy zagrywkach Nathalie Lemmens miały Europejki. Nierównego seta zakończyła zagrywka w siatkę Kim Su Ji.

W kolejną partię lepiej weszły Belgijki, siatkarki z Korei miały problem z wyprowadzeniem skutecznego ataku. Z akcji na akcję dystans rósł, skutecznie atakowała Kaja Groblena (16:11). Mimo wyraźnej straty Koreanki nie miały zamiaru odpuścić. Coraz pewniej punktowały Lee Jaeyeong i Kim Yeon Koung. W końcówce przejęły inicjatywę, a gdy dystans stopniał do dwóch punktów, grę przerwał trener Belgijek (23:21). Dopiero Britt Herbots atakiem po skosie dała przejście, a zagranie Grobelnej zakończyło partię (25:22).

W trzecim secie nie brakowało ciekawych wymian. Coraz pewniej poczynała sobie Kim Yeon Koung, jednak to nie wystarczało, by Koreanki mogły utrzymać się na prowadzeniu. Chociaż gra Belgijek nie była pozbawiona błędów, to siatkarki z Europy miały nieznaczną przewagę. W decydującej fazie seta Koreanki traciły do rywalek dwa punkty, jednak zaczęły wykorzystywać nadarzające się szanse i przy stanie 21:20 zareagował trener Gert Vande Broek. As serwisowy Manon Stragier zakończył cały pojedynek.

Belgia – Korea Południowa 3:0
(25:18, 25:22, 25:21)

Belgia: Herbots (16), Grobelna (14), Van Gestel (11), Lemmens (6), Janssens (6), Van De Vijver (3), Neyt (libero) oraz Stragier (1) i Flament
Korea Płd.: Yeon Koung Kim (15), Jaeyeong Lee (10), Hyo Jin Yang (8), Dayeong Lee (3), Su Ji Kim (2), Heejin Kim (1), Myungok Yim (libero) oraz Sohwi Kang (3), Hyo Hee Lee (1) i Hyun Jung Na (libero)

Chinki były zdecydowanymi faworytkami spotkania z reprezentacją Dominikany. Już na samym początku dzięki dobrym atakom Li Yingying objęły prowadzenie 5:2, ale w zespole rywalek dobrze spisywała się Brayelin Martinez i Azjatki nie mogły wypracować sobie zbyt wysokiej przewagi. W środkowej części seta jednak i Martine,z i Yonkaira Peña myliły się w ataku i wówczas gospodynie odskoczyły na kilka punktów. Chinki nie oddały już przewagi do końca seta, po kolejnym skutecznym ataku Li Yingying wygrały 25:17. Drugą partię zespół chiński rozpoczął od prowadzenia 5:0. Siatkarki z Dominikany popełniały sporo błędów, a rywalki to wykorzystywały, grając trudną zagrywką i stawiając szczelny blok (15:5). W końcówce drugiego seta gra się nieco wyrównała, ale zespół z Karaibów nie był w stanie odrobić strat. Chinki pewnie wygrały do 15.

W trzeciej, jak się okazało ostatniej partii wyrównana walka trwała do stanu 10:8 dla gospodyń, kiedy to skutecznie zaatakowała Yonkaira Peña. Potem Chinki przyspieszyły, a ich rywalki mogły się tylko bezradnie przyglądać doskonałe grze Azjatek. Dość powiedzieć, że od tego momentu siatkarki Dominikany zdobyły już tylko trzy punkty, w tym dwa po zepsutych serwisach rywalek. Chinki pewnie rozgromiły przeciwnika 25:11, a ostatnią akcję meczu skończyła Liu Xiaotong. Chinki największą przewagę miały w bloku – w tym elemencie wygrały z rywalkami 12-4.

Chiny – Dominikana 3:0
(25:17, 25:15, 25:11)

Chiny: Yingying Li (17), Xinyue Yuan (13), Xiaotong Liu (10), Fangxu Yang (7), Yuanyuan Wang (5), Xia Ding (1), Li Lin (libero) oraz Xiangyu Gong (5), Yi Gao (1), Di Yao i Zixuan Meng (libero)
Dominikana: Martinez B. (12), Gonzalez (6), Martinez J. (4), Vargas (3), Peña (3), Marte Frica (1), Binet (libero) oraz Eve Mejia (2), Rodriguez (1), Fernandez (libero), Dominguez i Martinez N.