Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > LN K: Polki bez wygranego seta z Turczynkami

LN K: Polki bez wygranego seta z Turczynkami

Reprezentantki Polski nie wykorzystały swoich szans w swoim ostatnim meczu pierwszego turnieju Siatkarskiej Ligi Narodów. W pierwszym i trzecim secie Polki dobrze grały do stanu 20:20, jednak końcówki należały już do reprezentantek Turcji. Tylko druga odsłona od początku do końca zdominowana była przez podopieczne Giovanniego Guidettiego. Tym samym Turczynki zakończyły rywalizację w Lincoln bez porażki.

Otwarcie ostatniego pojedynku Polek w Lincoln toczyło się punkt za punkt. Dopiero dwa błędy biało-czerwonych pozwoliły Turczynkom wyjść na prowadzenie 8:6. Po przerwie technicznej atak Agnieszki Kąkolewskiej i błąd Zehry Gunes sprawiły, że na tablicy wyników pojawił się remis (9:9). W kolejnych akcjach gra wciąż toczyła się na styku. Chociaż dobrze atakowały Eda Erdem Dündar i Meryem Boz, siatkarki z Turcji nie były w stanie odskoczyć. Zagrywka w siatkę Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej dała sygnał do drugiego regulaminowego czasu. Po nim wciąż drużyny wymieniały się skutecznymi zagraniami. W decydującym momencie dobre wejście zaliczyła Ebrar Karakurt. Dwa skuteczne, tureckie bloki skłoniły trenera Nawrockiego do wykorzystania obu czasów. Niemoc Polek jednak trwała. Po ataku Malwiny Smarzek trzy następne akcje należały już do siatkarek z Turcji. Dwa ataki przez blok Ebrar Karakurt zakończyły seta.

Od początku drugiej odsłony Turczynki poszły za ciosem, problemy z przyjęciem utrudniły Polkom wyprowadzenie skutecznego ataku (0:3). Siatkarki z Turcji grały spokojniej. Polki nie były w stanie przełamać się, dobrze funkcjonował turecki blok. Z trudem punkty zdobywała Malwina Smarzek, dystans jednak pozostawał bardzo wyraźny. Skuteczny blok na Agnieszce Kąkolewskiej dał sygnał do drugiego regulaminowego czasu (16:7). W dalszej fazie seta trener zaczął sięgać po zmiany. Kilka skutecznych zagrań zapisała na swoim koncie Emilia Mucha, ale na niewiele się to zdało. W końcówce przy bardzo wyraźnej przewadze Turczynki nieco się rozluźniły. Po interwencji szkoleniowca wróciły do gry, jednak nie trwało to długo. Biało-czerwone korzystając z chwilowo gorszej postawy przeciwniczek, odrobiły kilka punktów. Nie zdołały jednak odwrócić losów seta. Efektowny atak Meliha Ismailoglu pozwolił reprezentacji Turcji zapisać na swoim koncie również tego seta.

W trzecią partię lepiej weszły Polki, które po asie Natalii Mędrzyk prowadziły 4:1. Turczynki często posyłały piłki poza boisko (4:8). Trener Guidetti szybciej zdecydował się wprowadzić Karakurt, jednak wciąż na prowadzeniu utrzymywały się biało-czerwone. Siatkarki z Turcji coraz lepiej broniły, akcje były przedłużone. Po efektownym bloku na Grajber o czas poprosił trener Nawrocki (12:10). Sprytnie atakowała Ismailoglu. Po weryfikacji na życzenie szkoleniowca biało-czerwonych drużyny zeszły na przerwę techniczną, podczas której Polki prowadziły 16:14. Po czasie Polki utrzymywały minimalną zaliczkę. Dopiero gdy Mędrzyk zaserwowała w siatkę, a szczęśliwego asa na swoje konto zapisała Kubra Caliskan na tablicy wyników pojawił się remis (19:19). W kolejnej akcji biało-czerwone popisały się jednak blokiem i o czas poprosił Giovanni Guidetti. W dalszej fazie seta to Turczynki zaczęły przejmować inicjatywę. W decydującym momencie trener Nawrocki zdecydował się na serię zmian. Po bloku ponownie na tablicy wyników pojawił się remis (22:22). Polki nie zdołały pójść za ciosem. Błąd biało-czerwonych i atak Seymy Ercan dały ostatnie punkty Turczynkom.

Turcja – Polska 3:0
(25:21, 25:17, 25:23)

Turcja: Ismailoglu (13), Ercan (12), Dündar (9), Boz (6), Gunes (4), Ozbay (1), Akoz (libero) oraz Karakurt (4), Caliskan (2) i Alikaya(1)
Polska: Smarzek (15), Kąkolewska (9), Mędrzyk (7), Efimienko-Młotkowska (4), Grajber (4), Pleśnierowicz, Witkowska (libero) oraz Polańska (4), Mucha (2), Nowicka (1), Łukasik i Twardowska