Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Ekipa z Perugii zameldowała się w Final Four

LM: Ekipa z Perugii zameldowała się w Final Four

Po zwycięstwie 3:1 w pierwszym spotkaniu we Włoszech ekipa Sir Colussi Sicoma Perugia do awansu do Final Four potrzebowała wygrać w Nowosybirsku tylko dwie partie. Ta sztuka udała jej się i już po trzecim secie podopieczni Lorenzo Bernardiego mogli cieszyć się z udziału w turnieju finałowym Ligi Mistrzów. Całe spotkanie padło jednak łupem Lokomotiwu 3:2.

Początek spotkania stał pod znakiem wyrównanej gry, a o punkt lepsi na pierwszej przerwie technicznej byli gracze z Nowosybirska (8:7). To oni nie bali się grać środkiem, ale po drugiej stronie siatki skuteczne były ataki ze skrzydeł. Na drugą przerwę techniczną to jednak już goście zeszli z dwoma oczkami zaliczki (16:14), a już chwilę potem przewaga wynosiła cztery punkty (19:15). W końcówce to włoski team wrzucił piąty bieg (23:17), jednak gospodarze nie składali broni. Dopiero mocny atak z lewej flanki Aarona Russella dał ekipie z Perugii piłkę setową (24:20), a as serwisowy zakończył całą partię.

Od dwóch oczek prowadzenia drugą odsłonę rozpoczęli gospodarze, zawdzięczając je mocnym zagrywkom Lukasa Divisa (3:1). Jeszcze przed pierwszym regulaminowym czasem zespołowi z Italii udało się wyrównać stan rywalizacji (7:7), a po asie serwisowym Ivana Zaytseva objąć minimalną przewagę (9:8). Goście o wiele lepiej radzili sobie w ofensywie i kiedy dynamiczny atak ze środka skończył Simone Anzani, zaliczka włoskiego zespołu wzrosła (13:10) i to właśnie środkowy kolejnym zbiciem sprowadził zespoły na kolejną przerwę (16:12). Cały czas trzy oczka z przodu byli podopieczni Lorenzo Bernardiego (18:15) i chociaż na chwilę pozwolili rywalom złapać kontakt punktowy, ale szybko ponownie im odskoczyli (22:19). Błędy Perugii w ataku sprawiły, że w końcówce był remis po 22 i po kontrze ze środka Michaiła Szczerbakowa o oczko lepsi byli gospodarze (23:22). Tego Lokomotiw już nie zmarnował, kończąc tę odsłonę potężną zagrywką.

Po chwili wyrównanej gry tym razem w ataku pomylił się Nikołaj Pawłow (2:4) i znów gospodarzom udało się doprowadzić do remisu, by ponownie przegrywać dwoma punktami na regulaminowym czasie (6:8). Aleksander Atanasijević nie zwalniał ręki za linią dziewiątego metra (13:10), jednak na lewej flance rozegrał się Siergiej Sawin (14:15). Na niewiele się to zdało, bowiem cały czas inicjatywa leżała raczej po stronie przyjezdnych (17:14) i po bloku, a także kontrataku Marko Podrascanina ich przewaga powiększyła się do pięciu punktów (20:15). Drużyna Plamena Konstantinowa miała spory problem ze sforsowaniem bloku rywali (15:22), natomiast mocne serwisy Zaytseva doprowadziły do piłki setowej (24:16). To właśnie on zakończył tę odsłonę atakiem z VI strefy, tym samym przypieczętowując swój awans do Final Four.

Czwartą odsłonę obaj trenerzy rozpoczęli ze zmianami w składzie i na początku lepiej radzili sobie gospodarze (3:1), jednak przy zagrywkach Leo Andricia rywale wyrównali stan rywalizacji (3:3), by ponownie oddać inicjatywę Lokomotiwowi (4:7). Oba zespoły grały sporymi zrywami, ale cały czas na prowadzeniu utrzymywali się gracze z Nowosybirska (12:9), którzy po prostu popełniali mniej błędów własnych (17:12). Na tablicy wyników nieprzerwanie kilkupunktowe prowadzenie należało do Lokomotiwu, który powiększał je po kolejnych błędach w ofensywie rywali (22:16). Skuteczne zagranie Sawina dało jego ekipie piłkę setową (24:19), dobre akcje Alexandra Bergera pozwoliły jeszcze gościom obronić dwa setbole (21:24), ale jego popsuty serwis doprowadził do tie-breaka.

Decydujący set rozpoczął się od walki punkt za punkt (4:4) i dopiero dobra gra blokiem pozwoliła drużynie z Rosji odskoczyć na trzy oczka przy zmianie stron (8:5). W ofensywie zaczęli mylić się jednak i oni i przeciwnicy z Włoch mieli już tylko punkt straty (9:10). Chwilę potem gospodarze odzyskali swoją zaliczkę (12:9), a cały pojedynek zakończyli pojedynczym blokiem.

Lokomotiw Nowosybirsk – Sir Colussi Sicoma Perugia 3:2
(20:25, 25:22, 17:25, 25:21, 15:11)

Pierwszy mecz 3:1 dla Perugii
awans: Perugia

Lokomotiw: Divis (13), Pawłow (12), Smoljar (1), Sawin (16), Eksi (2), Kurkajew (6), Martyniuk (libero) oraz Nilsson (2), Gołubiew, Szczerbakow (5) i Tkaczew (1)
Perugia: Russell (10), Zaytsev (13), Atanasijević (16), De Cecco (1), Anzani (6), Podrascanin (6), Colaci (libero) oraz Shaw (1), Berger (5), Ricci (4), Della Luga (1), Sirilla (2) i Andrić (8)