Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Budowlane zdołały urwać ekipie Galatasaray seta

LM: Budowlane zdołały urwać ekipie Galatasaray seta

Przed bardzo trudnym zadaniem stały siatkarki Grot Budowlanych Łódź, które do starcia z Galatasaray Stambuł przystąpiły bez Kai Grobelnej i Agaty Witkowskiej. Reprezentantki Polski, które w 3. kolejkach Ligi Mistrzyń grupy D ugrały tylko seta, w premierowej odsłonie w starciu z tureckim gigantem nie miały praktycznie nic do powiedzenia. W drugim secie pokazały, że są w stanie nawiązać walkę, ale to w trzeciej partii wybiły rywalkom siatkówkę z głowy. Choć przeciwniczki triumfowały 3:1, to na uznanie na pewno może zasłużyć dyspozycja miejscowych w bloku.

Siatkarki Galatasaray Stambuł rozpoczęły mecz w łódzkiej Atlas Arenie od mocnego uderzenia, wyraźnie dominując nad czującymi respekt do tak utytułowanego rywala gospodyniami. Kiedy Tatjana Koszelewa przełamała łódzki blok, było już 2:7. Turczynki wykorzystywały niepewne przyjęcie Hany Cutury, a po nieczystym odbiciu rozgrywającej Budowlanych zrobiło się już 4:14. Wicemistrzynie Polski nie mogły przełamać bloku trzeciej drużyny zeszłorocznej Ligi Mistrzyń, a gdy kolejny atak skończyła Neslihan Demir, było 6:17. Proste błędy zespołu z miasta włókniarzy znalazły odzwierciedlenie w wyniku, a doświadczone rywalki tylko korzystały z cechujących się dużą dozą niepewności zagrań łódzkiej ekipy. Autowy atak Adrianny Muszyńskiej zakończył pierwszego seta (9:25).

Taki chłodny prysznic sprawił, że z łodzianek zeszło trochę presji. Zawodniczki zaczęły próbować rozwiązań, których dotychczas nie widzieliśmy w wykonaniu polskiego zespołu. Plas w środek boiska Martyny Grajber sprawił, że na tablicy wyniku widniał wynik 7:6. Potem jednak przepychankę na siatce wygrała Koszelewa, a pomyłka Gabrieli Polańskiej zaprosiła obie ekipy na pierwszą przerwę techniczną. Dużo pozytywnej energii dodał łodziankom pojedynczy blok Pavli Vincourovej, po którym było 13:12. Niestety odważna gra gospodyń miała również drugą stronę medalu, a były nią dwa autowe ataki – najpierw Julii Twardowskiej, a potem Agnieszki Kąkolewskiej (15:16). Kolejną kontrę skończyła z łatwością, obijając ręce rywalek Koszelewa, a piłka przechodząca była wodą na młyn dla Turczynek (17:23). Przy stanie 18:23 na parkiecie pojawiła się ponownie Muszyńska, ale to as serwisowy Sinead Jack zakończył drugą odsłonę (18:23).

Początek trzeciej partii nie zapowiadał przedłużenia tego meczu, ale w końcu moment rozprężenia dopadł także faworyzowane przejezdne. W ataku pomyliła się Dobriana Rabadżijewa i set rozpoczynał się od nowa (3:3). Znakomity fragment gry zanotowała Hana Cutura, a kiwka Vincourovej dała prowadzenie Budowlanym (5:4). Dwie soczyste czapy sprzedała także rywalkom Kąkolewska, a jej główną „ofiarą” była Neslihan Demir. Punktowa zagrywka Jack niewiele zmieniła i przy wyniku 16:12 pożar miała gasić Koszelewa. Trener Guneyligil Ataman wprowadził na boisko młodą Aydin Ilkin i dał odpocząć jednej ze swoich liderek (20:13). Zagrywki Twardowskiej nie przyjęła Tatjana Koszelewa, a w siatkę zaserwowała Ilkin i mecz trwał dalej (25:13).

Ten set podziałał na rywalki jak płachta na byka – w mgnieniu oka Rabadżijewa wypracowała dla Turczynek przewagę w czwartej partii (4:0). Siatkarki ze Stambułu były już znacznie bardziej skoncentrowane, po bloku na Chorwatce i szczęśliwej zagrywce Neslihan Demir przewaga gości rosła (5:11). Szósty bieg włączyła Koszeliewa, a Martyna Grajber nie mogła przebić się na drugą stronę siatki. Błędy popełniały też polskie środkowe i można było jedynie pokusić się o kosmetykę wyniku (9:20). Punktowa zagrywka Demir zakończyła całe spotkanie, które pomimo wygranego seta przez gospodynie należało jednak do jednostronnych (25:15).

Grot Budowlani Łódź – Galatasaray Stambuł 1:3
(9:25, 18:25, 25:13, 15:25)