Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Zacięty mecz w Nysie, pierwsza porażka Ślepska

I liga M: Zacięty mecz w Nysie, pierwsza porażka Ślepska

Pierwszej porażki w tym sezonie doznali siatkarze Ślepska Suwałki, którzy na wyjeździe nie sprostali Stali AZS PWSZ Nysa. Podopieczni Piotra Łuki mieli nawet możliwość wywalczenia kompletu punktów, ale w czwartej partii nie wykorzystali prowadzenia 21:19. Mimo że goście doprowadzili do tie-breaka, to on padł już łupem ekipy z Opolszczyzny.

Początek meczu należał do gospodarzy, którzy po zbiciu Mateusza Piotrowskiego oraz szczelnym bloku wyszli na trzypunktowe prowadzenie. Jednak w kolejnych minutach nie poszli za ciosem. Gości do walki poderwał Kevin Sasak, a chwilę później na świetlnej tablicy pojawił się remis. Co więcej – dwoma trudnymi zagrywkami popisał się Kamil Skrzypkowski, przez co inicjatywę na boisku zaczęli przejmować suwałczanie. Stali na niewiele zdały się dwa czasy na życzenie Piotra Łuki, ponieważ po udanej kontrze Jana Lesiuka i asie serwisowym Sasaka wciąż powiększał się dystans punktowy dzielący oba zespoły. W pewnym momencie gracze Ślepska prowadzili już pięcioma oczkami, ale zaczęły przytrafiać im się proste błędy, punktową zagrywkę dołożył Konrad Woroniecki, a nyscy siatkarze zaczęli wracać do gry. Na dodatek udanie na kontrze zaprezentował się Michał Makowski, a akademicy nie tylko odrobili straty, ale sami zaczęli wysuwać się na prowadzenie. W końcówce jednak lepiej zaprezentowali się przyjezdni, a duże znaczenie odegrały asy serwisowe Łukasza Rudzewicza i Sasaka. Kropkę nad i postawiło zbicie Lesiuka (25:23).

W drugiej odsłonie podopieczni Dimitrija Skoryja nie poszli za ciosem. Od jej początku ton boiskowym wydarzeniom zaczęli nadawać akademicy. Dobrze poczynali oni sobie w bloku, na zagrywce szalał Makowski, a przyjezdni stracili sześć punktów z rzędu. Po zbiciu Łukasza Owczarza wciąż powiększała się przewaga gospodarzy. Gra suwałczan posypała się jak domek z kart i nie jej też poprawiły zmiany, które jeszcze bardziej pogłębiły chaos w ekipie przyjezdnych. Z kolei Stal w tym fragmencie prezentowała się bardzo swobodnie. Do gry po jej stronie włączył się Mateusz Nożewski, swoje robił Makowski, a goście totalnie nie mogli odnaleźć się na boisku. Już w środkowej fazie seta ich strata wynosiła dziesięć punktów. Pojedyncze udane zagrania Łukasza Szarka czy Adriana Hunka nie były już w stanie poderwać przyjezdnych do walki. W sumie ich priorytetem okazało się wyjście z dziesiątki, co ostatecznie im się udało. Ale i tak to nyscy siatkarze dzielili i rządzili na boisku. W końcówce z dobrej strony w ich szeregach pokazał się jeszcze Dawid Bułkowski, a podopieczni Piotra Łuki bardzo zdecydowanie rozstrzygnęli tę część spotkania na swoją korzyść, triumfując w niej 25:13.

W trzecim secie pozbierali się suwałczanie, którzy od początku zaczęli walkę z rywalami cios za cios. Co więcej, stosunkowo szybko zaczęli przejmować inicjatywę na boisku. Na siatce dobrze radził sobie Rudzewicz, swoje w ataku kończył Sasak, a po błędzie nyskiej ekipy dystans dzielący oba zespoły wzrósł do czterech oczek. Wówczas jednak do walki zerwali się gospodarze. W ataku przebudził się Owczarz, jego koledzy dołożyli szczelny blok, a na świetlnej tablicy pojawił się remis. Chwilę później asem serwisowym popisał się Bułkowski, a szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę gospodarzy. Na dodatek przyjezdnym przytrafiła się pomyłka w ataku, przez co ich sytuacja zaczęła robić się coraz trudniejsza. Wprawdzie po zbiciu Rudzewicza mogli mieć jeszcze nadzieję na odwrócenie losów tej partii, bo przegrywali tylko dwoma oczkami, ale końcówka należała do akademików. Lepiej prezentowali się oni zarówno w ataku, jak i w bloku. Mogli też liczyć na pomyłki przeciwników, w efekcie czego ta odsłona padła ich łupem 25:19.

Widmo porażki zmobilizowało graczy Ślepska, którzy w czwartej partii ruszyli do ataku. Sygnał do walki dał im Sasak, a po autowym zbiciu Błażeja Szymeczko uciekli oni od rywali na trzy oczka. Chwilę później suwalski atakujący dołożył udaną kontrę i wydawało się, że podopieczni trenera Skoryja będą kontrolowali boiskowe wydarzenia. Tak się jednak nie stało, bowiem seria ich błędów spowodowała, że szybko na świetlnej tablicy pojawił się remis. W kolejnych minutach oba zespoły grały zrywami, ale po zbiciu Arkadiusza Olczyka w środkowej fazie seta ponownie rozpoczęła się walka cios za cios. Ale po skutecznym zagraniu Makowskiego gospodarze odskoczyli na dwa oczka (21:19). Wydawało się, że będzie to moment przełomowy, ale do gry gościom pozwolił wrócić Sasak. W kluczowych akcjach świetnie zaprezentowali się oni w bloku, a psute zagrywki Stali ułatwiały im zadanie. Ostatecznie ta część meczu padła ich łupem (25:22), a o losach spotkania musiał zadecydować tie-break.

Jego zdecydowanie lepiej rozpoczęli gospodarze. Sygnał do ataku dał im Bułkowski, który pocelował rywali zagrywką. Chwilę później dwa błędy popełnił Sasak i wydawało się, że Stal na dobre przejmie inicjatywę nad boiskowymi wydarzeniami. Wówczas jednak w szeregach Ślepska zaczął funkcjonować blok, dzięki czemu zniwelował on straty do zaledwie jednego punktu. Ale po zmianie stron nie udało mu już się znaleźć skutecznej recepty na powstrzymanie nyskich siatkarzy. W kluczowych momentach popełnili za dużo błędów, nie potrafili przedrzeć się przez blok Stali, a pogrążyła ich kolejna w tym secie punktowa zagrywka Bułkowskiego. Ostatecznie gospodarze wygrali 15:9, sięgając po dwa cenne oczka, a suwałczanie doznali pierwszej porażki w sezonie.

Stal AZS PWSZ Nysa – Ślepsk Suwałki 3:2
(23:25, 25:13, 25:19, 22:25, 15:9)

Stal: Woroniecki, Makowski, Piotrowski, Rawiak, Olczyk, Nożewski, Bonisławski (libero) oraz Lubaczewski, Szymeczko, Bułkowski, Wolański i Owczarz
Ślepsk: Gonciarz, Sasak, Lesiuk, Skrzypkowski, Sapiński, Rudzewicz, Filipowicz (libero) oraz Hunek, Szarek, Laskowski, Winnik, Krupiński (libero) i Szczytkow