Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Bez niespodzianki w Częstochowie, trzy punkty dla AZS-u

I liga M: Bez niespodzianki w Częstochowie, trzy punkty dla AZS-u

Tylko jednego seta zdołał wygrać w Hali Polonia KPS Siedlce. Dla AZS-u Częstochowa było to piąte zwycięstwo z rzędu. Dzięki trzem punktom akademicy awansowali na drugie miejsce w tabeli I ligi mężczyzn.

Spotkanie lepiej rozpoczęli częstochowianie. Goście nie radzili sobie z ustawieniem bloku, utrzymywało się prowadzenie AZS-u (6:4). Przyjezdni nie kończyli kolejnych ataków, dlatego przy stanie 8:4 o czas poprosił trener Chwastyniak. Akademicy kontynuowali skuteczną grę, gdy kolejny blok zatrzymał zagranie KPS-u, drugą przerwę wykorzystał szkoleniowiec gości (12:7). Obie drużyny często myliły się w polu zagrywki. Swobodnie ataki kończył Bartosz Krzysiek (16:12). Dopiero przy zagrywkach Karola Szczygielskiego siedlczanie zaczęli odrabiać straty. Po kolejnym obiciu bloku przez Adama Sobolewskiego grę przerwał Krzysztof Stelmach (15:17). Seria bloków dała przyjezdnym remis. Dopiero po drugim czasie dla szkoleniowca AZS-u środkowy KPS-u popełnił błąd i nastąpiło przejście (18:19). Końcówka była niezwykle zacięta, choć niepozbawiona błędów. Atak Sobolewskiego dał piłkę setową gościom, jednak kiwka Patryka Szczurka wyrównała wynik. Niesieni dopingiem akademicy wykorzystali swoją szansę na zwycięstwo (26:24).

Podrażnieni przebiegiem poprzedniej odsłony siedlczanie otworzyli drugiego seta z wysokiego C, szybko pierwszy czas wykorzystał trener Stelmach (5:1). Po przerwie Krzysztof Gibek dodał jednak jeszcze dwa asy i dopiero błąd tego zawodnika pozwolił AZS-owi wyjść z niewygodnego ustawienia. Akademicy byli bezradni. Pomimo drugiej interwencji szkoleniowca akademicy nie potrafili skutecznie przeciwstawić się rywalom. Problemy z przyjęciem utrudniały wyprowadzenie skutecznej akcji. Pojedyncze ataki wyprowadzał Bartosz Krzysiek, a siedlczanie kontrolowali przebieg gry (5:12). Dopiero w drugiej części seta dystans zaczął topnieć, o czas poprosił trener Chwastyniak (11:16). Dobrą zmianę dał Sławomir Busch, a mocne zagrywki Daniela Szaniawskiego pozwoliły zmniejszyć różnicę punkową. AZS-owi nie udało się jednak odwrócić losów seta. Mocne ataki Jakuba Urbanowicza pozwoliły KPS-owi ponownie odskoczyć, a zagranie Sobolewskiego zakończyło seta.

Otwarcie trzeciej partii wyglądało podobnie do poprzedniej, jednak tym razem w roli egzekutora był AZS (5:1). Ze zmiennym szczęściem atakował Sobolewski. Dopiero po asie Urbanowicza goście złapali kontakt punktowy z rywalami (6:7). Szybko jednak akademicy ponownie odskoczyli, na siatce wysoką skuteczność zarówno w bloku, jak i ataku miał Mustapha M’Baye. Gospodarze raz za razem wykorzystywali kontrataki. Pomimo ofiarnej gry w obronie KPS nie był w stanie wyprowadzić skutecznej akcji. Siedlczan do walki starał się poderwać Michał Kądzioła. Patryk Szczurek jednak uruchamiał wszystkie strefy, czym skutecznie gubił blokujących. W końcówce gra zaczęła się wyrównywać. Po skutecznym zbiciu Urbanowicza o czas poprosił Krzysztof Stelmach (19:16). Po przerwie w szeregach KPS-u mnożyły się błędy i niewykorzystane szansy (18:23). Atak Buscha po bloku w aut dał ostatni punkt częstochowianom.

Chociaż pierwsze akcje po błędach AZS-u dały punkty gościom, przez brak przyjęcia zagrywek M’Baye gospodarze wyrównali (4:4). Nie brakowało zaciętej walki. Przez błędy siedlczanie ponownie tracili dystans do rywali. Dopiero po atakach Urbanowicza na nowo na tablicy wyników pojawił się remis (9:9). Wciąż jednak dobrze funkcjonował blok akademików, dodatkowo nie do zatrzymania byli skrzydłowi AZS-u – Busch i Stolc (16:12). Gra siedlczan posypała się. Gospodarze kontrolowali przebieg seta. Częstochowianie utrzymywali koncentrację. W końcówce celne zagrywki dołożył Krzysiek. As Daniela Szaniawskiego dał serię piłek meczowych gospodarzom (24:18). Chociaż goście obronili jedną z nich, w kolejnej Kądzioła popełnił błąd, kończąc pojedynek.

MVP: Patryk Szczurek

AZS Częstochowa – KPS Siedlce 3:1
(26:24, 20:25, 25:18, 25:18)

AZS: Szczurek, Krzysiek, Stolc, Bućko, Szaniawski, M’Baye, Koziura (libero) oraz Macheta (libero), Magnuszewski i Busch
KPS: Zrajkowski, Szaniawski, Urbanowicz, Gibek, Szczygielski, Sobolewski, Januszewski (libero) oraz Kądzioła i Polański