Strona Główna > Aktualności > LE M: Zwycięstwa faworytów, kolejna porażka Izraela

LE M: Zwycięstwa faworytów, kolejna porażka Izraela

W niedzielnych meczach Ligi Europejskiej mężczyzn obyło się bez sensacji. W grupie A planowe zwycięstwo odnieśli Macedończycy oraz Albańczycy, natomiast w grupie B po zaciętym meczu Ukraińcy okazali się lepsi od Węgrów, zaś Duńczycy pokonali Izrael.

Bardzo dobrze w Lidze Europejskiej radzą sobie Macedończycy, którzy na koniec turnieju pokonali Szwedów, choć początek meczu na to nie wskazywał. Pierwsza partia po zaciętej końcówce padła bowiem łupem Skandynawów. Świetnie prezentowali się oni w niej w ataku, w którym brylował Fredrik Gustavsson. Jego koledzy dokładali też punkty w bloku i zagrywce, ale od drugiej partii role zupełnie się odwróciły. Do gry weszli Macedończycy, którzy ograniczyli liczbę własnych błędów, poprawili skuteczność w ataku, a z akcji na akcję wywierali coraz większą presję na rywalach zagrywką. Na ich coraz lepszą grę Szwedzi nie potrafili znaleźć skutecznej recepty, ciężko szło im zdobywanie punktów przy własnym serwisie, w efekcie czego trzy kolejne partie dość gładko padły łupem ich przeciwników. W szeregach macedońskich po raz kolejny pierwsze skrzypce grał Nikola Gjorgjew, który zapisał na swoim koncie 27 oczek, walnie przyczyniając się do kolejnego zwycięstwa swojej drużyny.

W drugim meczu Albańczycy mierzyli się z Azerami. Pierwsze dwa sety były dość wyrównane, ale Azerowie popełnili w nich więcej błędów, słabiej zaprezentowali się też w ofensywie, przez co w końcówkach lepsi okazali się Albańczycy. Ich rywale do walki zerwali się w trzecim secie, w którym popisali się aż dziewięcioma punktowymi blokami, dzięki czemu trzecia partia padła ich łupem. W kolejnej jednak nie poszli za ciosem, a wręcz przeciwnie – zostali rozbici przez przeciwników. Mieli zaledwie 17% skuteczności w ataku, przy prawie 50% skuteczności w ofensywie albańskich siatkarzy. W efekcie rozgromili oni rywali w tej części spotkania do 10. Pierwszoplanową postacią w ich szeregach był Gazmend Husaj, który zgromadził na swoim koncie 21 oczek.

Szwecja – Macedonia 1:3
(26:24, 17:25, 18:25, 18:25)
Azerbejdżan – Albania 1:3
(22:25, 22:25, 25:17, 25:10)

Ukraińcy spotkanie z Węgrami rozpoczęli od mocnego uderzenia. Świetnie prezentowali się w zagrywce, którą zdobyli pięć oczek, w efekcie czego dość łatwo triumfowali w pierwszym secie. Później jednak nie poszli za ciosem, a do gry wrócili Węgrzy, którzy najpierw doprowadzili do stanu 1:1 w setach, a następnie do tie-breaka. Tego dnia gra obu zespołów była jednak dość chimeryczna, a w decydującej odsłonie ponownie szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę naszych sąsiadów. W tie-breaku skuteczniej zaprezentowali się oni w ataku, popełnili też mniej błędów, dzięki czemu mogli cieszyć się ze zwycięstwa. Prym w ich szeregach w tym spotkaniu wiódł Olek Plotnytskij, który zapisał na swoim koncie ponad 20 punktów.

Izraelczycy bardzo dobrze rozpoczęli spotkanie z Duńczykami. W premierowej odsłonie punktowali we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła, mogli też liczyć na błędy rywali, ale ich dobra gra nie trwała zbyt długo. Od drugiej partii inicjatywę na boisku przejęli ich rywale, którzy znacząco wzmocnili serwis. To od razu przekładało się na słabą skuteczność w ofensywie podopiecznych Grzegorza Rysia, którzy raz po raz byli blokowani przez przeciwników. Nie znaleźli już recepty, by wrócić do gry i odmienić losy spotkania albo doprowadzić choćby do tie-breaka. W efekcie ponieśli kolejną porażkę, kończąc zmagania na ostatnim miejscu w grupie. Skandynawów do sukcesu poprowadził Breunign Rasmus Nielsen, który zgromadził na swoim koncie 18 oczek.

Ukraina – Węgry 3:2
(25:15, 21:25, 25:21, 22:25, 15:11)
Dania – Izrael 3:1
(19:25, 25:18, 25:18, 25:18)