Strona Główna > Aktualności > LE K: Złote Ukrainki

LE K: Złote Ukrainki

Po zwycięstwie w czterech setach w pierwszym meczu finałowym Ligi Europejskiej również w rewanżu reprezentacja Ukrainy okazała się lepsza od Finlandii. Ukrainki ponownie triumfowały po czterech partiach i mogły cieszyć się ze złotego medalu rozgrywek.

Podstawione pod ścianą po porażce w pierwszym finałowym starciu reprezentantki Finlandii w premierowej odsłonie narzuciły rywalkom trudne warunki gry. Choć na początku partia była zacięta, to z jej biegiem swoje prowadzenie powiększały podopieczne trenera Tapio Kangasniemiego, wygrywając już 16:10. Ekipa ze Skandynawii nie zamierzała oddawać inicjatywy i pewnie wygrała pierwszego seta 25:17. Finlandia świetnie radziła sobie w ofensywie, a aż 8 oczek w tej partii zdobyła Piia Korhonen.

Początek kolejnej części spotkania znów stał pod znakiem równej gry i bardzo długo żadna z drużyn nie była w stanie zapewnić sobie bezpiecznej przewagi. Dopiero w kluczowym momencie seta do głosu doszły Ukrainki (21:18) i w końcówce wygrały 25:23. Kadra Ukrainy o wiele lepiej zaczęła radzić sobie w ataku, a liderką zespołu była Anna Stepaniuk, zdobywczyni 8 punktów, która zanotowała przy okazji aż 73% skuteczności swoich zbić.

Początek trzeciej odsłony należał już do Ukrainek, które cały czas utrzymywały dwupunktowy dystans nad rywalkami (16:14). W końcówce ich przewaga wzrosła do czterech oczek, jednak Finki nie zamierzały się poddawać i doprowadziły do gry na przewagi. W niej więcej zimnej krwi zachowały już jednak siatkarki Garija Jegiazarowa, a na przestrzeni całego seta najwięcej piłek otrzymała Nadiia Kodola.

Podłamane Finki już na początku czwartej odsłony oddały inicjatywę przeciwniczkom ze wschodu Europy i traciły do nich aż pięć punktów. Ukrainki nieprzerwanie utrzymywały swoją wyraźną przewagę, powiększając ją tylko w końcówce (21:13). Nic już nie było w stanie zagrozić im w odniesieniu zwycięstwa i reprezentacja Ukrainy po triumfie 25:16 mogła cieszyć się z wygranej w całej finałowej rywalizacji. Na przestrzeni całego spotkania do zwycięstwa Ukrainki poprowadził duet Stepaniuk-Kodola. Obie siatkarki zapisały na swoim koncie po 19 punktów, a cała drużyna radziła sobie o wiele lepiej w ofensywie, notując 45% skutecznych zbić przy 36% Skandynawek.

Ukraina – Finlandia 3:1
(17:25, 25:23, 27:25, 25:16)

Ukraina: Truszkina (9), Denisowa (7), Stepaniuk Anna (19), Nowgorodczenko (2), Kodola (19), Stepaniuk Alina (libero) oraz Degtiorowa i Czernuka (7)
Finlandia: Kosonen (11), Alanko (3), Pihlajamaki (5), Karhu (8), Korhonen (24), Ohman (8), Koljonen (libero) oraz Mantyla (libero), Heikkiniemi (4), Paananen, Kokkonen (3), Laakkonen (1), Piesanen i Bjarregard-Madsen