Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. do ME U-18: Rosjanie lepsi od Polaków i jadą na mistrzostwa

Kwal. do ME U-18: Rosjanie lepsi od Polaków i jadą na mistrzostwa

Siatkarze reprezentacji Rosji w trzech setach pokonali reprezentację Polski i tym samym zapewnili sobie udział w mistrzostwach Europy kadetów. Podopieczni trenera Sebastiana Pawlika mają jednak szansę być jednym z trzech zespołów, który awansuje z drugiego miejsca.

Rosjanie dobrze rozpoczęli mecz, objęli prowadzenie 8:5. W premierowej odsłonie Sborna dominowała przede wszystkim w ataku, zanotowała w tym elemencie aż 52 proc. efektywności przy zaledwie 27-procentowej skuteczności biało-czerwonych. W dalszej fazie seta Rosjanie prowadzili już 16:12 i 21:15, w pełni kontrolując boiskowe wydarzenia. Takiej przewagi gospodarze turnieju już nie zmarnowali.

W drugiej odsłonie początek był dość wyrównany. Jednak to Rosjanie prowadzili 8:6 i w dalszej części seta zdołali powiększyć przewagę i prowadzili 16:13. Sborna dalej dominowała w ataku, zanotowała 59 proc. skuteczności, zaś ten element nadal był mankamentem polskich kadetów, którzy osiągnęli zaledwie 29-procentową efektywność. W końcowej fazie seta gospodarze odskoczyli już na 21:15 i pewnie wygrali także i tę część meczu.

W trzeciego seta lepiej weszli polscy kadeci, prowadzili 8:6. W dalszej fazie seta utrzymywali tę niewielką przewagę (16:14). W dalszej fazie do ataku ruszyli jednak Rosjanie (21:18). Biało-czerwoni podjęli jednak walkę, ale ostatecznie o dwa oczka okazali się słabsi i w całym meczu przegrali 0:3. W tym secie drastycznie spadła skuteczność Rosjan w ataku, która wyniosła zaledwie 37 proc., zaś Polacy znacznie się poprawili, kończąc 39 proc. piłek wystawionych do ataku.

W przeciągu całego meczu Polacy zanotowali średnio 32 proc. efektywności ataku, zaś Rosjanie okazali się znacznie lepsi, notując 47 proc. Oba zespoły porównywalnie spisały się w bloku i zagrywce. W tym pierwszym elemencie Polacy zdobyli sześć punktów, Rosjanie siedem. Polacy sześciokrotnie punktowali w polu zagrywki, zaś rywale popisali się pięcioma asami serwisowymi. Najlepiej punktował tradycyjnie Filip Roque de Oliveira, który zdobył 13 oczek, dziewięciokrotnie zapunktował także Jakub Strulak. Po stronie rosyjskiej liderami okazali się Omar Kurbanow z 15 punktami i Korney Enns, który zdobył 14 oczek.

Rosja – Polska 3:0
(25:18, 25:20, 25:23)

Rosja: Antonow (12), Enns (14), Gorbulia, Klimyczew (2), Kurbanow (15), Terentew (6), Fedorow (libero) oraz Babicz (3), Gawriłow i Dinejkin
Polska: Sławiński (1), Roque de Oliveira (13), Strulak (9), Trojański (2), Czerwiński (5), Cichosz (1), Nowowsiak (libero) oraz Walczak, Kramczyński (3), Nowakowski i Urbanowicz (2)