Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. do MŚ U-20 K: Słabe otwarcie Polek

Kwal. do MŚ U-20 K: Słabe otwarcie Polek

Polska juniorki, kwal. MŚ 2017

Od porażki kwalifikacje do mistrzostw świata U-20 rozpoczęły polskie siatkarki. Podopieczne Wiesława Popika przegrały inauguracyjną partię do 7. Chociaż w kolejnych odsłonach było więcej walki, juniorki musiały uznać wyższość reprezentantek Belgii. W niedzielę biało-czerwone zmierzą się z gospodyniami o zachowanie szans na awans.

Pierwsze akcje meczu były typowym graniem na rozpoznanie się zespołów. Szybko jednak rywalki zaczęły łapać swój rytm gry i w pewnym momencie po prostu zaczęły punktować biało-czerwone. Polki „stanęły” i tak dokończyły seta. Kolejne wygrane akcje na swoim koncie zapisywał Belgijki, gdyż polski zespół miał ogromne problemy z przyjęciem i ze skończeniem ataków. Z tego względu kontrę za kontrą wyprowadzały przeciwniczki. Podopieczne Wiesława Popika od stanu 4:4 zdołały zdobyć zaledwie… trzy punkty! Choć rywalki nie zdobywały punktów czysto po błędach Polek (trzy w całym secie), to jednak dominowały w ataku, bloku oraz w polu zagrywki.

Mimo że po takim secie trudno jest wrócić do gry – Polkom się to udało. Po dość wyrównanym początku partii drugiej biało-czerwone odskoczyły na trzy punkty. Wszystko dzięki dobrym akcjom w blok oraz błędom rywalek (8:5, 14:11). Ten stan rzeczy nie utrzymał się długo, bowiem po kilku minutach błędy pojawiły się po stronie polskiej, w dodatku rywalki znalazły też receptę na polskie atakujące. Na tablicy wyników pojawił się remis po 14, natomiast po kolejnych akcjach belgijska drużyna prowadziła 18:15. Choć biało-czerwone doprowadziły jeszcze do wyrównania 19:19, to w kolejnych akcjach swoją siłę znowu pokazały przeciwniczki, wygrywając do 20.

Trzecia partia należała do podopiecznych Wiesława Popika, które wreszcie wstrzeliły się zagrywką. Powoli, ale skutecznie reprezentacja naszego kraju budowała przewagę, ta najpierw wynosiła trzy punkty, by po kolejnych akcjach wzrosnąć do pięciu oczek. Choć Belgijki próbowały odpowiedzieć i zagrywką, i blokiem, to jednak popełniły w tej partii więcej błędów. Dobre ich zagrania pozwoliły im pod koniec seta wyrównać jego stan, ale tym razem ostatnie chwile walki w tej odsłonie należały do polskiego teamu, który wygrał do 19.

Niestety czwarty i jak się okazało ostatni set tego meczu od początku lepiej układał się zespołowi z Belgii. Mimo że Murek i spółka atakowały dużo i skutecznie, to jednak popełniały też sporo błędów. Przeciwniczki prowadziły cały czas i nie pozwoliły biało-czerwonym wyrównać stanu seta. Polki były blisko doprowadzenia do remisu nawet w dość ważnej fazie seta, przeciwniczki jednak odparły ich ataki, w czym pomogło trochę niedokładności w zagraniach polskich juniorek.

Polska – Belgia 1:3
(7:25, 20:25, 25:19, 21:25)

Polska: Fedusio (3), Rasińska (13), Murek (13), Grabka (4), Świrad (2), Różyńska (6), Stenzel (libero) oraz Zakościelna (1), Niderla, Wołodko, Żurawska i Łukasik (11)
Belgia: Van Avermaet (10), Coppin (11), Herbots (21), Flament (7), Coppens (8), D’Hondt (11), De Tant (libeor) oraz Moulin (1) i Vleminckx