Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kwal. do MŚ K: Rozpoczął się turniej kwalifikacyjny w Rotterdamie

Kwal. do MŚ K: Rozpoczął się turniej kwalifikacyjny w Rotterdamie

W Rotterdamie wystartował ostatni europejski turniej kwalifikacyjny do mistrzostw światek siatkarek. Bierze w nim udział sześć reprezentacji narodowych, które walczą o dwa premiowane awansem miejsca. W pierwszych meczach Bułgaria pokonała Słowenię, Belgia po tie-breaku wygrała z Czechami, a gospodynie pokonały reprezentację Grecji.

W pierwszym spotkaniu turnieju w Rotterdamie reprezentacja Bułgarii zmierzyła się ze Słowenią. Podopieczne trenera Iwana Dimitrowa od samego początku narzuciły rywalkom swój styl gry i szybko objęły prowadzenie. Na drugiej przerwie technicznej miały już pięciopunktową przewagę, którą jeszcze powiększyły, wygrywając do 18. Również w drugiej partii siatkarki Bułgarii miały sporą przewagę przez cały czas i wygrały pewnie do 19. Obraz gry uległ zmianie w trzecim secie, w której inicjatywę przejęły Słowenki, głównie za sprawą dobrej gry Izy Mlakar (17 pkt.). Bułgarki próbowały w końcówce odrabiać straty, ale przegrały tego seta do 20 i walka trwała dalej. W czwartej partii gra się wyrównała, zespół bułgarski prowadził wprawdzie na obu przerwach technicznych jednym punktem, ale Słowenki mocno naciskały. Ostatecznie Emilija Dimitrowa (15 pkt.) poprowadziła swoje koleżanki do wygranej 25:22 i 3:1 w całym spotkaniu.

W drugim meczu Czeszki zmierzyły się z reprezentacją Belgii. Mecz rozpoczął się od przewagi podopiecznych trenera Gerta Vande Broeka, które szybko uzyskały przewagę i nie dały się dogonić rywalkom już do końca seta. Belgijki wygrały tę partię 25:22, notując poważny przestój w końcówce seta. Czeszki o wiele lepiej rozpoczęły seta drugiego i to one prowadziły przez większość czasu. W końcówce zostały dogonione przez rywalki, ale w ostatnich piłkach lepsze okazały się podopieczne Zdenka Pommera po wygranej 25:23 wyrównały stan spotkania. Mimo dobrego początku trzeciej partii Czeszki szybko straciły prowadzenie i inicjatywę znów przejęły „Żółte Tygrysice”. Reprezentantki Belgii wraz z skuteczną Lise van Hecke (27 punktów) wygrały tego seta do 20 i ponownie objęły prowadzenie w meczu. Odpowiedź Czeszek była natychmiastowa i bolesna. W czwartym secie prowadzone do walki przez Anetę Havlickovą-Kocmanovą (24 pkt.) oraz Michaelę Mlejnkovą (23 pkt.) Czeszki rozbiły zespół rywalek, gromiąc je do 13. W meczu znów był remis i o zwycięstwie miał zadecydować tie-break. W nim początek należał do Belgijek (5:1), które nie oddały prowadzenia do końca. Wygrały 15:11 i zgarnęły cenne dwa punkty. Kaja Grobelna tylko na moment pokazała się na boisku w czwartej partii, zdobywając dwa punkty.

W ostatnim spotkaniu pierwszego dnia zabrakło emocji. Gospodynie turnieju przy głośnym dopingu licznie zgromadzonej publiczności bez żadnych problemów pokonały w trzech setach reprezentację Grecji. Holenderki w pierwszych dwóch setach wręcz rozbiły rywalki, pozwalając im tylko na zdobycie 13 punktów. W trzeciej partii przewaga Pomarańczowych była nieco mniejsza, ale to i tak wystarczyło na pewną wygraną do 18 i zajęcie fotela lidera tabeli w tym turnieju. Najwięcej punktów dla holenderskiej drużyny w tym meczu zdobyła Robin de Kruijf (15), co ciekawe o jeden punkt więcej na swoim koncie miała liderka Greczynek, Anthi Vasilantonaki.