Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kwal. do MŚ K: Holandia najlepsza w Rotterdamie

Kwal. do MŚ K: Holandia najlepsza w Rotterdamie

Zwycięstwem siatkarek Holandii zakończył się turniej kwalifikacyjny do mistrzostw świata siatkarek w Rotterdamie. Pomarańczowe w ostatnim spotkaniu wygrały 3:0 z Bułgarią, ale obie drużyny już po sobotnich meczach były pewne awansu do finałów MŚ. Podopieczne Jamie Morrisona w pięciu meczach nie straciły nawet seta.

Niedzielny mecz Holandii z Bułgarią był spotkaniem dwóch niepokonanych dotąd zespołów w turnieju i walką o pierwsze miejsce. Oba zespoły już wcześniej były pewne awansu do finałów mistrzostw świata, ale potraktowały ten mecz poważnie. Emocji jednak nie było zbyt wiele, bowiem przewaga gospodyń w dwóch pierwszych setach była ogromna. Pomarańczowe pewnie wykorzystywały swoją przewagę na siatce i wygrywały bez problemów do 21 i do 17. Nieco bardziej wyrównany był set trzeci, w którym Bułgarki w końcu powalczyły z rywalkami jak równy z równym, ale to wciąż było za mało, by urwać Holenderkom seta. Podopieczne Jamie Morrisona wygrały 25:23 i zakończyły cały turniej z kompletem wygranych i bez straty seta. Najskuteczniejszą zawodniczką w zwycięskim zespole była Robin de Kruijf (13 punktów).

Reprezentacja Belgii nie miała żadnych problemów z pokonaniem najsłabszej w tym turnieju Grecji. „Żółte Tygrysice” nie pozwoliły rywalkom w żadnej z trzech partii nawet zbliżyć się do granicy 20 punktów, w trzecim secie rozbijając Greczynki do 12. Dzięki tej wygranej Belgia zajęła trzecie miejsce w turnieju, które jednak niewiele dawało. 12 punktów w tym spotkaniu zdobyła Laura Heyrman, o jeden punkt mniej Charlotte Leys.

Mecz Czeszek ze Słowenią decydował o czwartym miejscu w turnieju. Zdecydowaną przewagę przez niemal całe spotkanie miały podopieczne trenera Zdenka Pommera, chociaż na pierwszej przerwie technicznej w pierwszym i drugim secie prowadziły Słowenki. Czeski zespół jednak odrabiał straty i pewnie wygrywał. W trzecim secie to Czeszki lepiej zaczęły, ale kuriozalnie ich rywalki właśnie w tej partii zdobyły najwięcej, bo 20 punktów. Najskuteczniejszą zawodniczką w zwycięskim zespole była Aneta Kocmanova-Havlickova (16 pkt.).