Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do MEJ: Polacy pokonali Ukrainę 3:1

Kwal. do MEJ: Polacy pokonali Ukrainę 3:1

Reprezentacja Polski juniorów po porażce w pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw Europy z Białorusią tym razem okazała się lepsza od Ukrainy. Podopieczni trenera Mariusza Sordyla pokonali swoich rówieśników z Ukrainy 3:1 i podobnie jak oni mają na koncie jedno zwycięstwo i jedną porażkę. Polscy juniorzy wciąż mają szansę na zakwalifikowanie się do turnieju finałowego ME.

Atak ze środka Wiktora Rajsnera dał biało-czerwonym prowadzenie w pierwszym secie 7:4. Ukraina jednak wyrównała na 9:9, a po nieudanym ataku rywali miała już punkt przewagi. Polacy znów odskoczyli na dwa oczka po nieudanym ataku rywali. Rywale jednak się nie poddawali, na przerwie technicznej numer dwa przegrywali co prawda dwoma oczkami, ale w końcówce zdołali odrobić straty, a potem wypracować sobie niewielką przewagę. Problemy z przyjęciem zagrywki u rywali pozwoliły Ukrainie zwyciężyć w tej partii 25:22.

Blok pozwolił polskim juniorom w drugim secie prowadzić 2:0, ale po nieudanym zbiciu Remigiusza Kapicy było już 3:3. Na przerwie technicznej po udanym bloku podopieczni Mariusza Sordyla mieli punkt zapasu, a po ataku Kapicy było już 13:11. Dobra zagrywka kapitana drużyny Bartosza Firszta i atak z przechodzącej piłki Kamila Kosiby pozwoliły polskim juniorom prowadzić już 16:12 na kolejnym czasie technicznym, a przy zagrywce Wiktora Nowaka odskoczyli już na 21:14 po udanym zbiciu Bartosza Firszta. Podopieczni Mariusza Sordyla utrzymali prowadzenie i po udanym bloku mogli cieszyć się z wygranego seta.

W trzeciej partii wynik oscylował wokół remisu, na przerwie technicznej minimalnie prowadził zespół Ukrainy. Kiedy na blok nadział się Kosiba, było już 11:9 dla gospodarzy turnieju, ale biało-czerwoni szybko wyrównali po ataku Poręby. Ukraina znów odskoczyła, tym razem na oczka, ale wyrównał na 14:14 atakami Bartosz Firszt. Na przerwie technicznej numer dwa 16:14 prowadzili Ukraińcy, ale tuż po niej to biało-czerwoni wyszli na prowadzenie 17:16 po udanym bloku. Atak Kamila Kosiby pozwolił podopiecznym Mariusza Sordyla prowadzić już 22:19. Ukraina mimo starań nie odrobiła już strat i po zepsutej zagrywce w meczu było 2:1 dla Polski.

W czwartą partię lepiej weszła Ukraina (6:1), ale nie zraziło to ekipy Mariusza Sordyla. Znakomite zagrywki Mateusza Poręby i atak Kapicy dały biało-czerwonym wynik 9:7. Ukraina zdołała jednak doprowadzić do remisu (10:10, 13:13). Atak Poręby dał Polakom punkt zapasu na przerwie technicznej. Atak Sawickiego i udany blok pozwoliły biało-czerwonym przeważać 19:15. Ukraina rzuciła się jednak do odrabiania start i zrobiło się 23:23. Błąd rywali, a następnie udany blok dały jednak Polakom ważną wygraną 3:1.

Ukraina – Polska 1:3
(25:22, 17:25, 23:25, 23:25)

Ukraina: Holowen (1), Jefymienko (8), Kowal (16), Krywobok (9), Politko (17), Wieleckij (5), Żukow (libero) oraz Riabow, Pawliuk (4), Oleksiuk (1) i Osypenko
Polska: Rajner (6), Nowak (3), Sawicki (11), Kapica (14), Poręba (13), Firszt (9), Szymura (libero) oraz Kosiba (11), Czetowicz, Grygiel i Stąsiek