Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. MEJ: Polacy pokonali Chorwację i zajęli drugie miejsce

Kwal. MEJ: Polacy pokonali Chorwację i zajęli drugie miejsce

Reprezentacja Polski juniorów w swoim ostatnim meczu turnieju kwalifikacyjnego w ukraińskich Czerkasach gładko pokonała Chorwację, przeważając w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Wygrana ta dała podopiecznym Mariusza Sordyla drugie miejsce w grupie i o bilet na mistrzostwa Europy będą oni musieli powalczyć na przełomie czerwca i lipca w kolejnej rundzie kwalifikacji. Awans z tej grupy wywalczył zespół Białorusi.

Spotkanie miało bardzo wyrównany początek, żadnej z ekip nie udało się odskoczyć nawet na dwa punkty. Dopiero tuż po przerwie technicznej biało-czerwoni zbudowali sobie przewagę (18:15). W końcówce podopieczni Mariusza Sordyla już zupełnie zdominowali boiskowe wydarzenia i gładko wygrali tę część meczu (25:17).

W drugim secie Wiktor Nowak z kolegami szybko odskoczyli na 4:2, a wkrótce powiększyli przewagę do czterech oczek (8:4). Po przerwie technicznej biało-czerwoni dalej zdobywali punkty i ich przewaga cały czas rosła. Dominowali praktycznie w każdym elemencie (11:4). Chorwaci nie potrafili znaleźć sposobu na znacznie lepiej dysponowanego rywala. Na drugiej przerwie technicznej było 16:8 dla Polski. Tuż po niej różnica wzrosła już do 11 punktów (19:8). Na boisku w tej części meczu istniała praktycznie jedna drużyna (22:9). Ostatecznie Chorwaci zdobyli w tej partii zaledwie 14 punktów.

Trzeciego seta polscy juniorzy rozpoczęli od prowadzenia 3:0. Rywale jednak wyrównali na 4:4. Podopieczni Mariusza Sordyla jednak odskoczyli raz jeszcze (9:6, 11:7). Na drugiej przerwie technicznej Polacy prowadzili już różnicą pięciu oczek, cały czas utrzymując przy tym wysoki poziom koncentracji. Po powrocie na boisko powiększyli przewagę o jeszcze jedno oczko. Chorwaci także i w tej partii nie mogli znaleźć sposobu na dobrze grający polski zespół (21:14, 23:16) i przegrali całe spotkanie 0:3.

Biało-czerwoni przeważali w tym meczu przede wszystkim w elemencie ataku. Zanotowali w tym elemencie 51% skuteczności, kończąc 33 akcje na 65 prób. Chorwaci zaś na 64 próby skończyli 21, co dało zaledwie 33% efektywności. W bloku było 9:5 dla biało-czerwonych, zaś w asach serwisowych 4:1. Polacy zepsuli 13 zagrywek, Chorwaci zaś 10. Podopieczni Mariusza Sordyla popełnili też zdecydowanie mniej błędów w ataku, bowiem zaledwie 4 przy 11 pomyłkach w tym elemencie rywali. Bardzo dobrze na rozegraniu spisał się Wiktor Nowak, praktycznie po równo rozdzielając piłki swoim partnerom. Na wyróżnienie zasługuje także na pewno kolejny dobry występ Mateusza Poręby. Środkowy ten zdobył aż 12 punktów (6 atakiem przy 60% skuteczności, jeden zagrywką i aż 5 blokiem).

Polska – Chorwacja 3:0
(25:17, 25:14, 25:18)

Polska: Rajsner (5), Nowak (2), Sawicki (7), Kapica (5), Poręba (12), Firszt (3), Szymura (libero) oraz Kosiba, Czetowicz (2), Michalak (4), Grygiel (5) i Stąsiek (1)
Chorwacja: Jelić-Perisa (2), Juric (4), Ivancić (2), Hanzić (8), Mitrasinović (9), Matosević (2), Anić (libero) oraz Brandić i Mislov