Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Kwal. do LM: Złoty set dla Maritzy Płowdiw, pewny awans trzech zespołów

Kwal. do LM: Złoty set dla Maritzy Płowdiw, pewny awans trzech zespołów

Wśród czterech zespołów, które z rundy kwalifikacyjnej awansowały do fazy grupowej znalazł się Developres SkyRes Rzeszów. Rzeszowianki w rewanżu pokonały Branik Maribor 3:1, a kłopotów nie napotkały także zawodniczki ze Stambułu i Conegliano. Najciekawiej było w rywalizacji Jeniseja Krasnojarsk z Maritzą Płowdiw, a o awansie decydował dopiero złoty set, w którym lepsza okazała się ekipa z Bułgarii, sprawiając jednocześnie małą niespodziankę.

Większych złudzeń w rewanżowym spotkaniu swoim rywalkom z Minczanki Mińsk nie dały siatkarki VakifBanku Stambuł, podobnie jak kilka dni wcześniej turecki zespół wygrał swój pojedynek 3:0. Jedynie w premierowej odsłonie drużynie z Białorusi udało się przekroczyć granicę 20 oczek. Minczanka prowadziła nawet 16:13, a następnie 21:20, ale końcówka należała już do VakifBanku. W dwóch kolejnych przyjezdne uległy rywalkom 16:25. Liderką drużyny ze Stambułu była Lonneke Sloetjes, która zapisała na swoim koncie 14 punktów, notując 55 proc. skutecznych ataków. Zawodniczki tureckiego klubu lepiej radziły sobie w ofensywie i przyjęciu zagrywki, a dodatkowo 9 razy popisały się asem serwisowym.

Można powiedzieć, że włoskie Imoco Volley Conegliano praktycznie zmiotło w rewanżu z parkietu holenderski Sliedrecht Sport. Zespół Joanny Wołosz w żadnym z setów nie pozwolił rywalkom chociażby zbliżyć się do 15 punktów, od początku do końca kontrolując boiskowe wydarzenia. Po dwóch setach trener Daniele Santarelli dał odpocząć trzem podstawowym zawodniczkom, ale nie pomogło to Holenderkom, które kompletnie sobie nie radziły, zdobywając w tej części meczu zaledwie 7 oczek, a w całym spotkaniu jedynie 29. Samantha Bricio okazała się najlepiej punktującą siatkarką w zespole Imoco, kończąc spotkanie z 12 oczkami, z których aż 5 zdobyła bezpośrednio zza linii 9. metra. W drużynie Sliedrecht Sport tylko Christie Wolt była w stanie wywalczyć więcej niż 5 punktów.

Kwal. do LM: Awans Developresu

Siatkarki Developresu SkyRes Rzeszów mogą cieszyć się z historycznego sukcesu. Po pierwszym spotkaniu w Mariborze podopieczne Lorenzo Micellego potrzebowały jedynie dwóch wygranych setów, aby zapewnić sobie udział w fazie grupowej Ligi Mistrzyń i ze swojego zadania przed własną publicznością wywiązały się bardzo szybko. Choć w trzeciej odsłonie musiały uznać wyższość rywalek ze Słowenii, a ich gra pozostawiała trochę do życzenia, to ostatecznie zamknęły pojedynek w czterech partiach. Najwięcej punktów dla rzeszowianek wywalczyła Helene Rousseaux -16, która opuściła boisko po dwóch setach. Pod jej nieobecność ciężar gry wzięły na siebie Jelena Blagojević oraz Adela Helić, Serbki zapisały na swoim koncie po 14 oczek. W szeregach Branika Maribor ponownie najlepiej zaprezentowała się Iza Mlakar, ale jej 31 punktów nie wystarczyło Słowenkom, aby doprowadzić do złotego seta.

Najciekawiej było w Krasnojarsku, gdzie o awansie zadecydował dopiero złoty set. Choć na najlepszej drodze do udziału w fazie grupowej Ligi Mistrzyń był miejscowy Jenisej, który dość pewnie wygrał dwie pierwsze partie, to w trzech kolejnych o wiele lepiej poradziły sobie zawodniczki Maritzy Płowdiw, które najpierw doprowadziły do tie-breaka, a następnie do złotego seta. W nim również lepszy okazał się zespół z Bułgarii, który tym samym mógł cieszyć się z awansu do fazy grupowej. Nie przeszkodziła mu w tym gorsza skuteczność w ofensywie, bowiem podopieczne Iwana Petkowa lepiej radziły sobie w bloku oraz polu serwisowym, a pierwsze skrzypce grała Tanja Petkowa, zdobywczyni 18 punktów.