Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. ME juniorek: Polki jadą na mistrzostwa

Kwal. ME juniorek: Polki jadą na mistrzostwa

Polskie juniorki przegrywały już z Niemkami w ostatnim, decydującym meczu turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw Europy 0:2, ale zdołały odwrócić losy meczu. W trzech ostatnich setach biało-czerwone wygrywały niewielką różnicą punktową. Wygrana ta zapewniła Polkom udział w finałach ME, które rozpoczną się już 1.09 w Albanii.

Niemki znakomicie weszły w spotkanie decydujące o awansie na mistrzostwa Europy. Na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:3. Podopieczne Waldemara Kawki zerwały się jednak do walki. Na drugiej przerwie technicznej przeważały one jednym oczkiem, jednak nie poszły za ciosem. To Niemki kolejny raz zbudowały sobie przewagę (21:18). Nie pozwoliły one już wyrwać sobie tego prowadzenia i objęły prowadzenie w meczu 1:0. W drugim secie na początku Niemki wypracowały sobie niewielką przewagę (8:6) i utrzymywały ją praktycznie cały czas. Na kolejnej przerwie technicznej prowadziły już 16:13. Po niej reprezentantki Niemiec już zupełnie zdominowały wydarzenia na boisku (21:16) i ostatecznie pozwoliły biało-czerwonym zdobyć zaledwie 18 punktów.

Początek trzeciego seta był bardzo wyrównany, na pierwszej przerwie technicznej Polki prowadziły 8:7. Niemki jednak w dalszej fazie tej partii zdołały odskoczyć (16:13). Polki zdołały odrobić straty, przeważały już nawet 21:19, ale ostatecznie wszystko skończyło się po grze na przewagi, gdzie więcej zimnej krwi zachowały podopieczne Waldemara Kawki. Podbudowane tym Polki bardzo dobrze rozpoczęły czwartego seta (8:4), Niemki jednak się nie poddawały i zbliżyły się na 14:16. Po przerwie technicznej biało-czerwone jednak odbudowały prowadzenie (21:17). Rywalki odrobiły czteropunktową stratę, ale znów w grze na przewagi lepsze okazały się podopieczne Waldemara Kawki.

Polki znakomicie rozpoczęły tie-breaka (5:2, 10:6). Rywalki starały się odrabiać straty, zbliżyły się na dwa oczka, ale ostatecznie to polskie juniorki były górą i mogły świętować awans na mistrzostwa Europy. Polki zanotowały w tym meczu lepszą skuteczność ataku (37% przy 34% rywalek). W asach serwisowych było 12:7 dla Niemek, były one także lepsze od Polek w bloku (15:10).

Polska – Niemcy 3:2
(20:25, 18:25, 26:24, 26:24, 15:12)

Polska: Makarowska, Stysiak (4), Górecka (23), Bałuk (15), Laskowska (5), Gryka (9), Jagła (libero) oraz Szczurowska (2), Damaske (10), Rybak, Zaborowska (2) i Mazur (libero)
Niemcy: Ambrosius (7), Jatzko (13), Alsmeier (20), Glaab (2), Keller (14), Weitzel (9), Bock (libero) oraz Nestler, Cyris (6) i Kaminski (3)