Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > KMŚ: Skra tylko tłem dla Sady Cruzeiro

KMŚ: Skra tylko tłem dla Sady Cruzeiro

Siatkarze Skry Bełchatów w Krakowie boleśnie przekonali się o tym, jak wiele brakuje im jeszcze do najlepszych zespołów na świecie. Po półfinałowej porażce 0:3 z Cucine Lube w niedzielę bełchatowianie przegrali w trzech szybkich setach mecz o brązowy medal Klubowych Mistrzostw Świata z Sadą Cruzeiro. Brazylijski zespół był przynajmniej klasę lepszy i to on zakończy turniej na najniższym stopniu podium.

Mecz lepiej otworzyli goście, którzy po błędzie przekroczenia linii 3. metra zawodnika Skry prowadzili 3:1. Siatkarze PGE Skry Bełchatów zupełnie się tym jednak nie przejęli, a w sukurs przyszedł im Yoandy Leal, wyrzucając piłkę po skosie w aut. W ekipie mistrzów Brazylii dobrze funkcjonował pasywny blok, w kontrze zaś Evandro bardzo skutecznie wypatrywał luk i niebronionych stref boiska po stronie rywali. Na pierwszej przerwie technicznej ubiegłoroczni triumfatorzy Klubowych Mistrzostw Świata prowadzili 8:6. Zawodnicy Sady Cruzeiro uruchomili swoją najsilniejszą broń, czyli mocną zagrywkę co pociągnęło za sobą kolejne grzechy niedokładności i nieporozumienia na linii Grzegorz Łomacz – skrzydłowi. Sytuacja w tym secie skomplikowała się jeszcze bardziej po bloku na Bartoszu Bednorzu (8:13). Zepsute zagrywki, podobnie jak we wczorajszym półfinale, bardzo utrudniały pogoń bełchatowianom. Po efektownym wbiciu siatkarskiego „gwoździa” przez Isaca Santosa o czas poprosił trener Roberto Piazza. Siatkarze z Bełchatowa często musieli radzić sobie z piłkami wystawianymi przez rozgrywającego zza trzeciego metra, co uniemożliwiało pewny i zdecydowany atak. Wyraźna przewaga zawodników Sady utrzymała się do końca seta, którego atakiem blok-aut zwieńczył Evandro (25:19).

Bełchatowianie robili wszystko, aby podobnie jak to było w pierwszej odsłonie, nie stracić kontaktu punktowego z rywalami już w pierwszej fazie seta. Wydawało się, że tak się nie stanie, piłkę otrzymaną nieco „za plecy” w siatkę wpakował Leal i to gospodarze prowadzili 2:0. Kolejne trzy oczka padły jednak łupem siatkarzy Sady Cruzeiro, bo na zagrywce ręki nie wstrzymywał Robertlandy Simon. Błędy własne podcinały skrzydła bełchatowianom i na pierwszej przerwie technicznej Brazylijczycy prowadzili 8:4. Wynik ratowały nieco umiejętności indywidualne środkowych Skry, ale pojedynczy blok Karola Kłosa to było zbyt mało, by odmienić i zatrzeć różnicę w jakości siatkówki prezentowanej przez oba zespoły. Przy wyniku 6:11 o czas poprosił Roberto Piazza. Siatkarze z Bełchatowa nie mieli pomysłu na zmianę obrazu spotkania, zespół Sady czytał taktykę polskiej ekipy niczym otwartą książkę, a po bloku na Nikołaju Penczewie było już 11:17. W ostatniej akcji seta ręce blokujących znalazł Leal (25:18).

Grzegorz Łomacz postanowił w trzecim secie niemal całkowicie oprzeć grę na swoich środkowych, ale przy dotychczasowym perfekcyjnym przyjęciu swoich kolegów oscylującym w okolicach 29% było to trudnym zadaniem. Po ataku Isaca na minimalnym prowadzeniu byli Brazylijczycy, później sprezentował swoim kolegom także asa serwisowego (7:4) i o czas poprosił trener Piazza. Zawodnicy Sady Cruzeiro dominowali w każdym aspekcie siatkarskiego rzemiosła, przede wszystkim to Leal i Evandro absorbowali uwagę blokujących i potrafili z łatwością punktować, czego nie można powiedzieć o skrzydłowych Skry (8:14). Przewaga gości rosła w oczach, a zdobycie przez Brazylijczyków brązowych medali Klubowych Mistrzostw Świata przypieczętował Robertlandy Simon (25:13).

Sada Cruzeiro (BRA) – PGE Skra Bełchatów (POL) 3:0
(25:19, 25:18, 25:13)

Sada: Leal (15), Evandro (12), Filipe (8), Isac (7), Simon (6), Uriarte (1), Serginho (libero) oraz Rodrigo, Lucas (libero) i Fernando
Skra: Lisinac (9), Wlazły (5), Bednorz (5), Kłos (4), Penczew (3), Łomacz, Piechocki (libero) oraz Ebadipour (2), Romać (1) i Janusz