Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > KMŚ: Pięciosetowy horror dla ZAKSY

KMŚ: Pięciosetowy horror dla ZAKSY

Niezwykle zacięty pojedynek w pierwszym meczu grupy A Klubowych Mistrzostw Świata stoczyli siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle i Sarmayeh Bank Tehran VC. Po dwóch pierwszych setach rozgrywanego w Opolu spotkania podopieczni Andrei Gardiniego przegrywali bowiem z irańskim zespołem 0:2. Nie złożyli jednak broni i zdołali doprowadzić do tie-breaka, w czwartym secie pokonując rywali po zaciętej grze na przewagi aż 31:29. W decydującej odsłonie lepsi ponownie okazali się mistrzowie Polski, którzy triumfowali po równie zaciętej końcówce.

Celna zagrywka Łukasza Wiśniewskiego otworzyła pojedynek. Kędzierzynianie grali swobodnie, skutecznie atakował Rafał Buszek. Szybko pierwszy czas wykorzystał Mostafa Karkhaneh (1:4). Bardzo dobra postawa w obronie Mahdiego Marandiego pozwoliła gościom wyprowadzać kontrataki i odrobić straty (4:4). Sprytna kiwka Seyeda Mousaviego dała prowadzenie gościom. Kędzierzynianie mieli problemy z przyjęciem zagrywek Shahrama Mahmoudiego, poziom ich gry wyraźnie spadł. Blok na Deroo sprowadził drużyny na pierwszy regulaminowy czas (5:8). W kolejnych akcjach goście zaczęli popełniać błędy, a ze zmiennym szczęściem punktował Sam Deroo. W środkowej fazie seta gra toczyła się punkt za punkt, minimalnie podczas drugiej przerwy technicznej prowadzili goście (16:15). Dopiero w końcówce irański zespół wyszedł ponownie na prowadzenie. Chociaż po bloku na Torresie po raz kolejny interweniował trener Gardini (18:21), reakcja szkoleniowca nie pomogła zespołowi w poprawie gry. Sprytne zagranie Mehdiego Mahdaviego, który chwilę wcześniej zmienił Łukasza Żygadłę, dało serię piłek setowych, a blok na Torresie zakończył partię (19:25).

Kędzierzynianie słabo weszli w drugą odsłonę, mieli problem z dokładnym przyjęciem, co rzutowało na skuteczność w ataku. Pierwszy punkt zdobył dopiero Sam Deroo (1:3). W kolejnych akcjach prym wiedli siatkarze z Iranu, z akcji na akcję dystans coraz wyraźniej się powiększał. Irańczycy górowali na siatce, bardzo dobrze funkcjonował ich blok (12:5). Ciekawie grę Sarmayeh Banku prowadził Łukasz Żygadło, gubiąc kędzierzynian. Dopiero w dalszej części seta siatkarze ZAKSY zaczęli stopniowo odrabiać straty. Poprawa jakości gry nie trwała jednak długo, autowy atak kędzierzyńskiego skrzydłowego dał sygnał do drugiej przerwy technicznej (10:16). W kolejnych akcjach irański blok wciąż był nie do przejścia dla ZAKSY. Pojedyncze zagrania Torresa i Buszka nie wpłynęły znacząco na wynik (15:22). Chociaż przyjezdni nie ustrzegli się pomyłek, ich przewaga pozostawała bardzo wyraźna. Po skutecznym zagraniu Farhada Ghaemiego irański zespół miał kolejne szanse na wygranie seta, co nastąpiło po błędzie Mateusza Bieńka (20:25).

Otwarcie trzeciej odsłony było znacznie bardziej wyrównane, gra toczyła się punkt za punkt (7:8). Kędzierzynianie nie pozwalali rywalom odskoczyć. Ze zmiennym szczęściem atakował Mahmoudi. Dopiero gdy po mocnym ataku Maurice’a Torresa kędzierzynianie wyszli na dwupunktowe prowadzenie, grę przerwał Mostafa Karkhaneh (13:11). Gra ZAKSY napędzała się, a serię zakończyła zagrywka w siatkę Łukasza Wiśniewskiego (15:12). Na siatce czujnie grał Mateusz Bieniek, po kolejnym bloku drużyny z Kędzierzyna-Koźla drugi czas wykorzystał szkoleniowiec Sarmayeh Banku (18:12). Gra Irańczyków zupełnie posypała się. Kędzierzynianie utrzymywali koncentrację, punktując w kolejnych akcjach (23:14). Dwa zdecydowane ataki Torresa dały zwycięstwo ZAKSIE (25:16).

Pierwsze akcje czwartego seta ponownie toczyły się punkt za punkt. Podczas pierwszej przerwy technicznej minimalnie prowadziła ZAKSA (8:7). Drużyny wymieniały się skutecznymi zagraniami. Po asie Benjamina Toniuttiego, nastąpił czas dla Sarmayehu (11:10). Kędzierzynianie wzmocnili zagrywkę, co ułatwiło im ustawianie bloku. Mocne zagrania Torresa zza linii 9. metra tylko powiększyły dystans dzielący obie drużyny. Przy stanie 18:13 drugą przerwę wykorzystał Mostafa Karkhaneh. Interwencja szkoleniowca wybiła atakującego ZAKSY z rytmu, po skutecznym zagraniu Mirzajanpoura o przerwę poprosił Andrea Gardini (18:16). Prowadzeni przez Żygadłę goście odzyskali rezon, efektowny blok na Torresie pozwolił Irańczykom złapać kontakt punktowy (19:20). W decydującym momencie podwójny blok na Deroo sprawił, że na tablicy wyników pojawił się remis, a kolejny czas wykorzystał trener Gardini (22:22). W następnej akcji efektowne zbicie Seyeda Mousaviego dało prowadzenie gościom (23:22). Środkowy przy piłce meczowej zagrał jednak w siatkę i triumfatora wyłoniła dopiero gra na przewagi. Obie drużyny miały swoje szanse na wygraną, ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylili kędzierzynianie po ataku Deroo (31:29).

Skuteczny atak Mateusza Bieńka otworzył tie-breaka. Chociaż pierwsze akcje należały do kędzierzynian, skuteczne atak Mirzajanpoura dały remis (5:5). Sprytne zagranie Deroo dało sygnał do zmiany stron, podczas której na prowadzeniu byli siatkarze ZAKSY (8:6). Po czasie dla trenera przyjezdnych goście ponownie złapali kontakt punktowy, skutecznie atakował Mousavi (8:9). Dobra gra blokiem Irańczyków i błędy gospodarzy sprawiły, że na tablicy wyników pojawił się remis 10:10. Kolejne akcje były niezwykle zacięte. Skuteczne zagranie na siatce Mahmoudiego dało im piłkę meczową. Po przerwie na życzenie szkoleniowca ZAKSY akcję na siatce wygrał Bieniek i ponownie o zwycięstwie decydowała walka na przewagi. Ostatni punkt w meczu zdobył Torres (17:15).

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Sarmayeh Bank Tehran VC 3:2
(19:25, 20:25, 25:16, 31:29, 17:15)

ZAKSA: Torres (25), Deroo (21), Bieniek (15), Wiśniewski (12), Buszek (9), Toniutti (3), Zatorski (libero) oraz Semeniuk (1), Szymura i Jungiewicz
Sarmayeh: Mirzajanpour (24), Mousavi (21), Mahmoudi (20), Ghaemi (8), Gholami (6), Żygadło (2), Marandi (libero) oraz Shafiei (2), Mobasheri, Mahdavi i Ghara