Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > KMŚ: Cucine Lube rozbiło Sadę Cruzeiro

KMŚ: Cucine Lube rozbiło Sadę Cruzeiro

Z wysokiego C walkę o tytuł klubowego mistrza świata rozpoczęli siatkarze Cucine Lube Civitanova. W swoim pierwszym starciu w grupie A pokonali oni obrońców mistrzowskiego tytułu Sadę Cruzeiro. Brazylijski zespół nie zdołał ugrać z mistrzami Włoch nawet seta.

Drugie spotkanie grupy A Klubowych Mistrzostw Świata w Opolu rozpoczęło się od wymiany sił w ataku. Biancorossi mogli liczyć na skutecznego w kontratakach Juantorenę i to Cucine Lube Civitanova prowadziło 8:7 podczas pierwszej regulaminowej przerwy w grze. Czujna gra w bloku i kontrataki w wykonaniu Włochów zmusiły trenera Mendeza do reakcji i przerwania gry, bowiem dość szybko to mistrzowie Italii objęli trzypunktowe prowadzenie – 13:10. Praktycznie od początku meczu zagraniem gwarantującym Brazylijczykom punkty były zagrania Simona ze środka. Nieco niższy poziom efektywności utrzymywał Stanković, w kontrach punktował Evandro i obrońcy tytułu jeszcze przed kolejną przerwą techniczną odzyskali kontakt punktowy z rywalem (13:14). Sada Cruzeiro była o krok od doprowadzenia do wyrównania, jednak czujnością przy wykorzystywaniu wideoweryfikacji wykazał się trener Medei. W odpowiedzi na zagrania rywali widowiskowym atakiem popisał się Filipe Ferraz. Jednak to biancorossi byli zespołem podbijającym kolejne ataki przeciwników i wyprowadzającym kontrataki. Po celnym zbiciu Sokołowa z prawego skrzydła w końcówce było już 19:16. Atakujący mistrza Italii dodał jeszcze punktową zagrywkę i dystans wzrósł do czterech oczek. Problemów z przyjęciem ciosów rywali nie miał Jenia Grebennikov, w ataku nie mylił się Sokołow i przy stanie 24:19 biancorossi mieli pierwszą piłkę setową. Brazylijczycy nie byli w stanie zbyt długo stawiać oporu rywalom, parti zakończył serwis Ferraza w siatkę (21:25).

Również druga partia to mocny start ekipy z Italii. Czujna gra w bloku i serwis odrzucający przeciwników pozwolił Lube objąć kontrolę nad przebiegiem rywalizacji. Kolejne błędy Brazylijczyków zwiększyły dystans, po ataku Juantoreny było już 3:8. Przy dokładnym dograniu swoich kolegów Christenson popisywał się również kiwkami z drugich piłek. W tej części spotkania Włosi bronili nawet zagrania Simona ze środka. Od ściany bloku przeciwników odbijał się również Evandro i dystans dzielący obie ekipy wzrósł do sześciu punktów (5:11). Swoje noty w ataku regularnie poprawiał Sokołow, kolejny blok biancorossich zmusił trenera Mendeza do reakcji. Po przerwie obrońcy tytułu wyszli z niewygodnego ustawienia, a as serwisowy Simona nieco poprawił sytuację Brazylijczyków (9:13). Problemy podopiecznych trenera Mendeza z przyjęciem serwisu Sokołowa miały odzwierciedlenie na tablicy wyników, podczas drugiej przerwy technicznej Lube prowadziło już 16:9. Dopiero przy stanie 20:9 Simon i jego koledzy przełamali rywali. W tej części spotkania błędy popełniał również Evandro. W końcówce seta Sada Cruzeiro zniwelowała nieco stratę, pojedyncze zagrania mogły już tylko zmniejszyć rozmiar porażki (16:25). Włosi prowadzili 2:0.

Atuty Lube z poprzednich setów przynosiły efekty również w trzeciej partii spotkania. Biancorossi bez większych problemów powstrzymywali rywali na siatce, nie brakowało widowiskowych bloków na Simonie. Pewnie w ataku punktował też Sokołow, błędy obrońców tytułu dały Włochom prowadzenie 6:4. Wyciągając wnioski z wcześniejszej partii, siatkarze Sady nie pozwolili rywalom zbudować tak dużej przewagi. Błędów w ataku nie ustrzegł się Sokołow, jednak zagrania Cestera szybko uspokoiły sytuację (8:10). Za swoje wcześniejsze potknięcia atakujący Cucine Lube Civitanova zrehabilitował się asem serwisowym. Serię rywali przerwał Evandro jednak wciąż, chcąc pozostać w grze, to Sada musiała szukać szans w kontratakach (11:13). Przy stanie 13:14 pechowego urazu doznał kapitan Lube – Dragan Stanković. Serb nie był w stanie dokończyć spotkania. Gra w tej odsłonie nieco się wyrównała (14:15), Brazylijczycy coraz częściej punktowali blokiem i odzyskanie kilkupunktowego prowadzenia przychodziło mistrzom Italii z trudem. W kluczowej części seta trafnie sytuację, prosząc o wideoweryfikację, oceniał Giampaolo Medei (18:20). Przewaga biancorossich na siatce nie pozwoliła ekipie z Brazylii odwrócić losów seta (18:23). Piłkę meczową swojej drużynie zagwarantował Candellaro, celnym atakiem ze środka, po chwili wykorzystując otrzymaną szansę i wygrywając 25:18.

Sada Cruzeiro – Cucine Lube Civitanova 0:3
(21:25, 18:25, 18:25)

Sada: Simon (11), Evandro (10), Leal (7), Santos (5), Ferraz (4), Uriarte, Nogueira (libero) oraz Kreling (1), Telles, Leao i Silva (libero)
Lube: Sokołow (20), Juantorena (10), Cester (7), Sander (6), Christenson (5), Stanković (2), Grebennikov (libero) oraz Candellaro (3)