Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > KMŚ: Druga pewna wygrana zespołu z Kazania

KMŚ: Druga pewna wygrana zespołu z Kazania

Siatkarze Zenitu Kazań wygrali swój drugi mecz w grupie B Klubowych Mistrzostw Świata. Po wtorkowym zwycięstwie z argentyńskim Personal Bolivar w środę w trzech szybkich setach rosyjski zespół uporał się z Szanghaj Volleyball. Podopieczni trenera Władimira Alekny są już pewni gry w półfinale.

Trener Qiong Shen zaskoczył wszystkich, nie wystawiając w pierwszej szóstce swoich zagranicznych gwiazd Facundo ConteJuliena Lyneela, ale to Rosjanie rewelacyjnie weszli w mecz, za sprawą potężnych zagrywek Matthew Andersona wyszli na prowadzenie 5:1, które powiększyli po zatrzymaniu Binglong Zhang (6:1). Podopieczni Władimira Alekny świetnie grali blokiem, co pozwoliło im powiększyć zaliczkę do siedmiu punktów (9:2), a po asie serwisowym Artioma Wolwicza było 13:5. Mimo wysokiej przewagi siatkarze z Kazania nie zwalniali tempa, cały czas wywierali presję na Chińczykach, co skutkowało zbudowaniem dwucyfrowego prowadzenia (19:9). Zwycięstwo Rosjan w pierwszej odsłonie spotkania zapewnił atakiem blok-aut Matthew Anderson (25:15).

Początek drugiej partii był wyrównany, drużyny grały punkt za punkt aż do stanu 5:5, kiedy to zatrzymany w ofensywie został Chen Zhang, co pozwoliło Rosjanom zbudować dwupunktową zaliczkę (7:5), którą błyskawicznie stracili dzięki mądrej grze w kontrze zawodników z Szanghaju (7:7). Podopieczni Władimira Alekny błyskawicznie odskoczyli przeciwnikom, za sprawą czujności na siatce Maksima Michajłowa (11:8), a po autowym ataku Chuan Zhang na tablicy wyników widniał rezultat 12:8. Siatkarze z Kazania rewelacyjnie prezentowali się w bloku, co skutkowało powiększeniem zaliczki nad rywalami (16:9), a na kontrze Aleksander Butko większość piłek kierował do Wilfredo Leona, który był bezlitosny dla zawodników w żółtych strojach (18:9). Zwycięstwo Rosjan w drugim secie przypieczętował potężnym atakiem Nikita Aleksiejew (25:16).

Podopieczni Władimira Alekny rozpoczęli trzecią odsłonę spotkania od potężnych zagrywek Matthew Andersona, które wyprowadziły ich na czteropunktowe prowadzenie (4:0). Siatkarze z Szanghaju byli bezradni wobec silnych ataków Rosjan, nie mogli wyprowadzić żadnej kontry, a po asie serwisowym Aleksandra Butki przegrywali już pięcioma oczkami (6:11). Chińczycy nie zamierzali się poddawać, dzięki skutecznej grze w obronie zmniejszyli dystans dzielący ich od rywali do zaledwie dwóch „oczek” (14:16), ale nie byli w stanie wyrównać stanu seta. Spotkanie zakończył punktem zdobytym serwisem Aleksander Butko (25:21).

Zenit Kazań (RUS) – Szanghaj Volleyball (CHN) 3:0
(25:15, 25:16, 25:21)

Zenit: Michajłow (14), Anderson (10), Leon (9), Samojlenko (7), Wolwicz (3), Butko (2), Werbow (libero) oraz Aleksiejew (5), Pantelejmonienko (1), Gucaluk (1), Alekno i Krotkow (libero)
Szanghaj VC: Zhejia Zhang (6), Jiafeng Gu (5), Chen Zhang (5), Jiang Chuan (5), Guojun Zhan (3), Binlong Zhang, Qi Ren (libero) oraz Weijun Zhong (7), Jingyi Wang (2) i Shuhan Rao (1)