Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > KMŚ: Cenne zwycięstwo Sady w meczu z Sarmayeh

KMŚ: Cenne zwycięstwo Sady w meczu z Sarmayeh

Ważne zwycięstwo odnieśli siatkarze brazylijskiego klubu Sada Cruzeiro z irańską drużyną Sarmayeh Teheran. Dzięki wygranej 3:0 ekipa z Ameryki Południowej zrównała się punktami z kędzierzyńskim zespołem. O tym, kto zagra w półfinale, zadecyduje bezpośredni mecz z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Sarmayeh z jednym punktem zajmuje ostanie miejsce w tabeli i nie ma już szans na grę w półfinale.

Spotkanie rozpoczęło się od wymiany sił na siatce, nieco lepiej zareagowali Brazylijczycy i to oni po ataku Evandro prowadzili 8:7 podczas pierwszej przerwy technicznej. Siatkarze mistrza Azji również mieli swoje argumenty, w ataku pewnie radził sobie Mahmoudi i obrońcy trofeum nie byli w stanie zbudować wyższej zaliczki (11:13). Ważne dla Sarmayeh Teheran okazało się ustawienie z Łukaszem Żygadło w polu serwisowym. Polski rozgrywający pomógł swojej drużynie zniwelować nieco dystans (12:13). Skuteczne zagrania na siatce przeplatały jednak proste błędy własne. Takie tempo gry lepiej przetrzymali podopieczni trenera Mendeza i to oni po zerwanym ataku rywali prowadzili 16:14. Irańczycy po raz kolejny wrócili do gry, widowiskowa obrona Ghaemiego i atak Mahmoudiego z prawego skrzydła wyrównały stan na 16:16. Na więcej rywalom nie pozwolił Leal (16:17). Od tego momentu Sada nie była w stanie wypracować wyższej przewagi, w kluczowej części seta sprawy w swoje ręce wziął Evandro, najpierw popisując się asem serwisowym, a następnie kończąc ważny atak (19:22). Kiedy wszystko wskazywało, że tej szansy obrońcy tytułu nie wypuszczą z rąk, rywalom odpowiedział Ghaemi i trener Mendez zdecydował się przerwać grę (21:22). Mimo ambitnej walki Łukasz Żygadło i jego koledzy nie zdołali odwrócić losów seta, przegrywając 23:25.

Drugi set to powtórka z odsłony premierowej, przy minimalnej zaliczce przebieg rywalizacji kontrolowali siatkarze Sady Cruzeiro (6:8). Nad blokiem rywali atakował Isac, regularnością imponował Leal i w ekspresowym tempie ekipa trenera Mendeza zostawiła rywali w tyle. Zagranie z atakiem w lewego skrzydła przyniosło oczekiwane rezultaty tylko do czasu, Irańczycy wykazali się czujną grą w bloku, powstrzymując Leala. Punktowe zagrania mistrzów Azji były jedynie tłem dla oczek seriami zdobywanych przez Brazylijczyków. Przy stanie 9:14 trener Karkhaneh musiał reagować. Sytuację swojego zespołu próbował jeszcze ratować Gholami, jednak ściana bloku Simona była przeszkodą nie do przejścia. W końcówce seta Sada prowadziła już 17:12. W konfrontacji z zagraniami Simona i Evandro Irańczycy byli bezradni (14:20). Sada Cruzeiro w niczym nie przypominała zespołu, który dzień wcześniej gładko uległ mistrzom Italii. W kluczowej części seta Mahmoudi przywrócił jeszcze nadzieję swoim kolegom, jednak to Brazylijczycy triumfowali 25:20.

Porażka nie zniechęciła siatkarzy Sarmayeh Bank. Podopieczni trenera Karkhaneha przystąpili do ataku od pierwszych akcji. Irańczycy mogli liczyć na zagrania Mirzajanpoura i tym razem to mistrz Azji prowadził 8:7 podczas pierwszej przerwy technicznej. Przy wymianie ciosów regularnie blok rywali obijał Evandro. Lider mistrza Brazylii radził sobie z potrójnym blokiem rywali. Jednak nawet te widowiskowe zagrania ze skrzydła nie wystarczyły do zbudowania przewagi porównywalnej do tej z drugiego seta (13:13). Dopiero błąd podwójnego odbicia Karkhaneha pozwolił obrońcom tytułu odzyskać prowadzenie, idąc za ciosem, Simon popisał się blokiem na Mahmoudim, kontrę skończył Leal i podczas kolejnej przerwy technicznej było już 16:13 dla Sady Cruzeiro. Kiedy wszystko wskazywało, że tej przewagi Brazylijczycy nie pozwolą sobie odebrać, zerwane ataki Leala i dobry serwis Mirzajanpoura doprowadziły do wyrównania (18:18). Mistrzowie Azji mieli jednak problemy z zatrzymaniem na siatce Ferraza i Sada odzyskała minimalne prowadzenie – 21:20. W kluczowych momentach bezbłędny był Leal i to on zakończył spotkanie (22:25).

Sarmayeh Bank Tegeran (IRN) – Sada Cruzeiro (BRA) 0:3
(23:25, 20:25, 22:25)

Sarmayeh: Mirzajanpour (13), Mahmoudi (12), Shafiei (5), Żygadło (3), Ghaemi (2), Gholami, Marandi (libero) oraz Karkhaneh (3), Ghara (2) i Mahdavi
Sada: Leal (20), Evandro (15), Simon (13), Isac (6), Ferraz (6), Uriarte, Nogueira (libero) oraz Kock