Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Kinga Kołosińska i Jagoda Gruszczyńska mistrzyniami Polski na piasku

Kinga Kołosińska i Jagoda Gruszczyńska mistrzyniami Polski na piasku

W Mysłowicach zapadły ostateczne rozstrzygnięcia na mistrzostwa Polski kobiet w siatkówce plażowej. Tytuł mistrzowski zdobyły Kinga Kołosińska i Jagoda Gruszczyńska, które w finale pokonały w dwóch setach Martynę Kłodę i Dorotę Strąg. Brąz przypadł Aleksandrze Gromadowskiej i Katarzynie Kociołek po wygranym tie-breaku z parą Szałankiewicz/Wiatr.

W meczu o brązowy medal Katarzyna Kociołek i Aleksandra Gromadowska zmierzyły się z Joanną Wiatr i Katarzyną Szałankiewicz. Kociołek i Gromadowska przyjęły taktykę zagrywania na Szałankiewicz, która zmagała się z urazem nogi i widać było, że gra sprawia jej ból. Mimo to właśnie bardziej doświadczone Wiatr i Szałankiewicz pierwsze zdobyły przewagę (7:5) i dzięki doświadczeniu Joanny Wiatr multimedalistki mistrzostw Polski prowadziły wkrótce 11:7, a ich rywalki poprosiły o przerwę. Po ataku Gromadowskiej i błędzie Wiatr na przerwie technicznej było już 12:9. Dobre zagrywki Katarzyny Szałankiewicz pozwoliły zwiększyć przewagę do pięciu punktów. Aleksandra Gromadowska popisywała się dobrymi atakami i blokiem, ale to było za mało, by triumfować w tym secie. Po jej błędzie w ataku Wiatr i Szałankiewicz pokonały kadrową parę w pierwszej partii 21:15.

Drugi set świetnie rozpoczęły Katarzyna Kociołek i Aleksandra Gromadowska, które prowadziły już 4:1. Przy stanie 7:2 dla rywalek po kolejnym złym przyjęciu o przerwę poprosiła Katarzyna Szałankiewicz. Po niej nie zwalniała ręki w ataku Gromadowska i przewaga wciąż rosła (12:5), ale na przerwie technicznej stopniała do pięciu punktów. Świetnie w bloku spisywała się Aleksandra Gromadowska i rywalki mogły tylko punktować, znajdując wolne pole po przeciwnej stronie, co przy Katarzynie Kociołek nie było łatwe (18:10). W końcówce blok Gromadowskiej dał wygraną 21:11 i remis w tym spotkaniu.

Tie-break rozpoczął się od efektownych wymian i zaciętej walki punkt za punkt. Kilka razy w ataku miała okazję pokazać się Katarzyna Kociołek, której sprytnymi zbiciami za siatkę odpowiadała Joanna Wiatr (5:5). Kolejne trzy piłki padły łupem reprezentantek Polski i para Wiatr/Szałankiewicz poprosiła o przerwę. Po niej gra wyrównała się, ale Kociołek i Gromadowska nie dały sobie odebrać przewagi. W końcówce Wiatr i Szałankiewicz były już bezradne – seta wynikiem 15:8 zakończył blok Aleksandry Gromadowskiej, która wraz z Katarzyną Kociołek zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski.

Mecz finałowy Martyna Kłoda i Dorota Strąg rozpoczęły bez respektu dla bardziej utytułowanych Jagody Gruszczyńskiej i Kingi Kołosińskiej, prowadząc 6:4. Doświadczone reprezentantki Polski szybko jednak doprowadziły do remisu 9:9 i na przerwie technicznej prowadziły już 11:10. Kołosińska i Gruszczyńska uciekły na kilka punktów, ale rywalki dzięki dobrym atakom Martyny Kłody zniwelowały straty i znów był remis 14:14. W końcówce doświadczenie Kingi i Jagody, które popełniały mniej błędów, dało o sobie znać (19:16). W polu zagrywki pokazała się jednak Dorota Strąg i po dwóch asach serwisowych znów był remis 19:19. Nasza eksportowa para poprosiła o przerwę, po której wygrała dwie kolejne wymiany i całego seta 21:19.

Na początku drugiej partii mankamentem Doroty Strąg i Martyny Kłody były popsute zagrywki i to ich rywalki wyszły na prowadzenie 5:2. Przewaga Kingi Kołosińskiej i Jagody Gruszczyńskiej, coraz skuteczniej grających, wciąż rosła. Rywalkom nie pomogła chwila odpoczynku, na przerwie technicznej Kłoda i Strąg miały już siedem punktów straty. Gdy po asie serwisowym Jagody Gruszczyńskiej faworytki prowadziły już 17:9, losy finałowego spotkania były rozstrzygnięte. Po bloku i ataku Kołosińskiej oraz zbiciu Gruszczyńskiej reprezentantki Polski miały pierwszą piłkę meczową przy stanie 20:9. Ostatecznie wykorzystały drugą, wygrywając do 10 i całe spotkanie 2:0. Tym samym Jagoda Gruszczyńska i Kinga Kołosińska zostały mistrzyniami Polski.