Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME kadetów U-18: Włosi i Niemcy wciąż niepokonani

ME kadetów U-18: Włosi i Niemcy wciąż niepokonani

W poniedziałek w czeskim Żlinie i słowackim Puchowie rozegrane zostały mecze trzeciej kolejki fazy grupowej mistrzostw Europy kadetów do lat 18. Kolejne zwycięstwa zapisały na swoim koncie m.in. reprezentacje Włoch i Niemiec, pozostając tym samym jedynymi niepokonanymi jak dotąd w turnieju drużynami. W grupie A z kolei doszło aż do trzech pięciosetowych starć.

Spotkanie Greków z Bułgarami lepiej rozpoczęło się dla ekipy Stefanosa Nanasa, która pierwszą partię wygrała do 22. W drugiej jednak inicjatywę przejęli rywale (25:19), a po kolejnym secie, wygranym na przewagi 26:24, Bułgarzy prowadzili już 2:1. Grecy jednak nie odpuścili i doprowadzili do partii piątej. W niej wygrywając 15:13, kropkę nad i postawili podopieczni Nikołaja Iwanowa. Najbardziej do zwycięstwa bułgarskiego zespołu przyczynił się Petar Petrow, który zapisał na swoim koncie 22 oczka. Po drugiej stronie siatki najlepiej spisał się Dimitros Mouchlias, zdobywca 19 punktów.

Kolejną porażkę zapisali na swoim koncie reprezentanci Białorusi. W trzecim meczu fazy grupowej mierzyli się oni z Czechami. Tym razem przegrali jednak po zaciętym pojedynku. O wyniku spotkania decydował bowiem tie-break, mimo że Czesi po trzech setach wygrywali 2:1.  W czwartej partii rywale rozbili ich do 16. Decydująca odsłona była jednak niezwykle wyrównana. Białoruscy siatkarze polegli dopiero po grze na przewagi (16:18). Najlepszym zawodnikiem spotkania był Matous Drahonovsky, który zdobył dla czeskiej ekipy 24 punkty. W szeregach podopiecznych Aliakseia Kavaliou najwięcej oczek zapisał na swoim koncie Maksim Bahatka (17).

Na zakończenie zmagań w tej grupie spotkały się reprezentacje Turcji i Niemiec. Kibice ponownie byli świadkami pięciosetowego starcia, mimo że pierwsze dwie partie wygrali siatkarze z Niemiec. Turecka ekipa, jak się jednak okazało, nie zamierzała się poddawać i wygrywając dwie następne odsłony, doprowadziła do tie-breaka. W nim zacięta walka trwała w najlepsze. Ostatecznie bowiem dopiero po grze na przewagi zwycięscy z parkietu schodzili Niemcy,  którzy triumfowali 18:16.

(17:25, 22:25, 25:17, 25:19, 16:18)

Rosjanie po porażce z Włochami tym razem bez większych problemów pokonali reprezentację Francji. Podopieczni Michaiła Nikołajewa nie pozwolili rywalom na ugranie choćby seta. Najbardziej zdominowali jednak drugą odsłonę, w której rozbili Francuzów do 15. W pozostałych partiach triumfowali do 19 i 20. Najlepszym zawodnikiem meczu był Omar Kurbanow, który zdobył dla Sbornej 18 oczek. W szeregach Trójkolorowych wyróżnił się Ibrahim Lawani, który punktował dziesięciokrotnie.

Drugie starcie tej grupy było pięciosetowym bojem. Spotkały się w nim reprezentacje Słowacji i Ukrainy. Ukraińcy po dwóch pierwszych partiach (wygranych do 16 i po grze na przewagi do 26) prowadzili 2:0, ale nie potrafili postawić kropki nad i. Uczynili to dopiero w tie-breaku. Dwie kolejne odsłony padły bowiem łupem Słowaków (25:20, 27:25). Oni też lepiej weszli w decydującego seta, ale wkrótce gra się wyrównała, a w końcówce inicjatywę przejęli siatkarze Siergieja Skrypki. Ostatecznie wygrali oni 15:11. Najwięcej oczek na swoim koncie w szeregach zwycięskiej ekipy zapisał Stanisław Welyczko (25). Po drugiej stronie siatki najlepiej zaprezentował się Adrian Vanco, zdobywca aż 29 oczek.

Najbardziej jednostronny w tej grupie był pojedynek Belgów z Włochami. Reprezentanci Italii do triumfu nad rywalami potrzebowali bowiem tylko trzech setów. Podopieczni Vincenzo Fanizzy z kompletem zwycięstw na koncie przewodzą tym samym w tabeli grupy B. Najskuteczniejszym zawodnikiem spotkania był Tommaso Stefani, który zdobył dla Włochów 14 punktów. W ekipie belgijskiej prym na boisku wiódł Seppe Rotty, który punktował 12 razy.