Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME kadetek U-17: Rosja i Włochy już w półfinale

ME kadetek U-17: Rosja i Włochy już w półfinale

Po czwartym dniu rozgrywanego w Sofii turnieju finałowego mistrzostw Europy kadetek do lat 17 poznaliśmy dwóch półfinalistów. O medale zagrają Rosja i Włochy. W grupie A szansę na najlepszą czwórkę mają jeszcze cztery drużyny, a wszystko rozegra się w środę. W grupie B Turczynki wygrały 3:2 z Niemkami i dzięki temu zachowały szansę na awans do półfinału. Ma ją również drużyna niemiecka.

W grupie A Rosjanki pokonały 3:1 reprezentacją Słowenii, zapisując na swoim koncie trzy punkty. Jak się okazało, inne wyniki ułożyły się korzystnie dla Sbornej i podopieczne trener Swietłany Safronowej zapewniły sobie tym samym udział w półfinale, a jeśli w ostatnim meczu pokonają Węgry, to na pewno zajmą pierwsze miejsce w tabeli. Rosjanki imponowały w tym meczu blokiem – w tym elemencie wygrały z rywalkami 12-1.

Niezwykle ważny dla układu tabeli był mecz Bułgarii z Białorusią. Dwa pierwsze sety padły łupem młodych Białorusinek, wśród których prym wiodła Wiktoria Kasciuczuk (15 pkt.). Trzeciego seta wygrały jednak gospodynie, a Białorusinki były bliskie zakończenia meczu w czterech setach, bowiem w kolejnej partii miały sporą przewagę. Dały się jednak dogonić, a siatkarki Bułgarii, które doprowadziły do tie-breaka, wygrały również w decydującej partii. 24 punkty dla zwycięskiej drużyny zdobyła Aleksandra Georgiewa, o punkt mniej zapisała na swoim koncie Maria Jordanowa. Bułgarki by znaleźć się w półfinale, muszą wygrać ostatni mecz w grupie ze Serbią.

W grze o półfinał pozostaje jeszcze reprezentacja Serbii, która w czterech setach poradziła sobie z najsłabszymi w grupie Węgierkami. Rywalki zaskoczył podopieczne trenera Jovo Cakovicia, wygrywając pierwszego seta do 19, ale w trzech pozostałych Serbki były już lepsze. 17 punktów w tym meczu zdobyła Jovana Cvetković, która byłą liderką drużyny. Aby awansować do półfinału, Serbki muszą pokonać za trzy punkty reprezentację Bułgarii i liczyć na korzystny rezultat w meczu Białorusi ze Słowenią.

(25:19, 21:25, 23:25, 22:25)

W grupie B nie ma silnych na reprezentację Włoch. Podopieczne Marco Mencarellego pokonały 3:0 Ukrainę, po raz czwarty zdobywając komplet punktów. Włoszki są liderkami tabeli i mają już zapewniony awans do półfinału. We wtorkowym spotkaniu 14 punktów zdobyła liderka Azzurich, Loveth Omoruyi. Ukrainki w czterech spotkaniach nie zdobyły nawet punktu i w środę meczem z Rumunią pożegnają się z turniejem.

Ogromne emocje towarzyszyły meczowi reprezentacji Niemiec z Turcją. Niemki wygrywając ten mecz, zapewniłyby sobie już miejsce w strefie medalowej. Dwa pierwsze sety jednak dość łatwo padły łupem Turczynek. W trzecim secie swój zespół do walki poderwała Iane Henke (20 pkt.) i zespół niemiecki doprowadził do tie-breaka. W nim Turczynki miały cały czas przewagę, ale rywalki doprowadziły do zaciętej końcówki na przewagi. W niej lepsze okazały się podopieczne trenera Bulenta Gunesa i Turcja pozostała w grze o półfinał. 21 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Sude Hacimustafaoglu. Niemki w ostatnim meczu zmierzą się z Włoszkami i jeśli przegrają, a Turcja pokona Holandia, to właśnie ona zagra w półfinale.

Tie-breakiem zakończyło się również spotkanie Rumunii z Holandią. Pierwszego seta wygrały bez problemów Rumunki, ale dwie kolejne padły już łupem „Pomarańczowych”. Rumunia doprowadziła do remisu, a w decydującej partii podopieczne trenera Mariusa Macarie rozstrzygnęły mecz na swoją korzyść. Było to pierwsze zwycięstwo reprezentacji Rumunii w tym turnieju. 23 punkty dla zwycięskiego zespołu zdobyła Alexia Carutasu, w zespole Holandii najskuteczniejsza była Iros Vos (18 pkt.)