Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Pewna wygrana Holenderek, Chorwatki za burtą

ME K: Pewna wygrana Holenderek, Chorwatki za burtą

W drugim wtorkowym meczu barażowym mistrzostw Europy siatkarek reprezentacja Holandii okazała się lepsza od Chorwatek. Pomarańczowe bez większych problemów pokonały rywalki, wygrywając starcie bez straty seta. Najwyraźniej swoją przewagę podopieczne Jamiego Morrisona zaznaczyły w drugiej odsłonie, kiedy rozbiły Chorwatki.

Drużyna z Holandii była zdecydowanym faworytem spotkania. Siatkarki z Chorwacji rozpoczęły jednak pierwszą partię walecznie. Mimo że po pierwszych kilku akcjach przegrywały już 0:4, nie podłamały się i wkrótce doprowadziły do remisu po 7. Pomarańczowe nie przestraszyły się ataków rywalek i w decydujących momentach zachowały więcej zimnej krwi. W efekcie chwilę potem znów miały bezpieczną przewagę (13:9, 19:13). Ostatecznie reprezentantki Holandii wygrały partię z siedmiopunktową nadwyżką (25:18).

Druga odsłona była prawdziwym pokazem siły podopiecznych Jamiego Morrisona. Po początkowej wymianie punkt za punkt w dalszej części seta Chorwatki nie miały w tej partii nic do powiedzenia. Od stanu po 3 holenderskie zawodniczki tylko powiększały bowiem swoją przewagę. Wynik końcowy to miażdżące i efektowne zwycięstwo Pomarańczowych. Wygrały one aż 25:8 i objęły w meczu prowadzenie 2:0.

Chorwatki nie podłamały się takim obrotem spraw i trzecią partię to one rozpoczęły z wysokiego C. Szybko wyszły bowiem na sześciopunktowe prowadzenie (6:0). Widząc to, szkoleniowiec Holandii poprosił o czas dla swojej ekipy. Po nim wciąż inicjatywa leżała po stronie podopiecznych Miroslava Aksentijevicia, choć Pomarańczowe mozolnie zaczęły odrabiać straty. W końcu zniwelowały przewagę rywalek do trzech oczek (4:7), a następnie doprowadziły do remisu (13:13). Gra przez moment toczyła się wówczas punkt za punkt, aż do wyniku po 20. Wtedy odskakiwać zaczęły Holenderki, a sygnał ku temu dała Plak, która posłała na stronę Chorwatek asa serwisowego. Wkrótce jej ekipa wygrywała 23:20. Pomarańczowe nie wypuściły już z rąk szansy na zwycięstwo. Triumfowały w tym secie 25:21, a w całym spotkaniu pewnie 3:0, meldując się tym samym w ćwierćfinale turnieju.

Holandia – Chorwacja 3:0
(25:18, 25:8, 25:21)

Holandia: Belien (4), Balkestein-Grothues (7), Sloetjes (12), Buijs (16), Dijkema, Koolhaas, Knip (libero) oraz Stoltenborg i Plak (7)
Chorwacja: Grbac (1), Ikić (2), Prokopić (1), Barun-Susnjar (9), Fabris (9), Cutuk (4), Sain (libero) oraz Dumancić (2) i Bozicević (libero)