Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K, gr. C: Turczynki pokonały Ukrainę i zagrają w barażu z Polską

ME K, gr. C: Turczynki pokonały Ukrainę i zagrają w barażu z Polską

Reprezentacja Turcji pokonała w swoim ostatnim grupowym meczu Ukrainę 3:1 i zajęła trzecie miejsce w grupie C. Po dwóch wygranych setach do głosu doszły Ukrainki, które wygrały seta numer trzy, w ostatnim górą były Turczynki, Ukrainki bez żadnej wygranej zakończyły udział w ME. Triumf w tym spotkaniu zapewnił Turcji trzecie miejsce w grupie, ekipa znad Bosforu będzie rywalem biało-czerwonych w meczu barażowym.

Przed rozpoczęciem spotkania obie drużyny nie miały na swoim koncie żadnego zwycięstwa, wygrana którejkolwiek z ekip dawała jej awans do kolejnej fazy mistrzostw Europy. Spotkanie lepiej rozpoczęły Turczynki, które miały bardzo wysoki procent w przyjęciu, punktowały w bloku i szczególnie ten element okazał się być kluczem do zwycięstwa w tym secie, osiem zdobytych punktów przy zaledwie jednym Ukrainy zapewniły Turczynkom zwycięstwo. Na drugiej przerwie technicznej Turcja prowadziła 16:11 i do końca tej partii utrzymała przewagę, a wyróżniającą się zawodniczką była zdobywczyni 16 punktów w całym meczu Eda Dundur Erdem.

Nie inaczej wyglądała gra w drugim secie spotkania, Turcja nadal była w uderzeniu i nie zwalniała narzuconego przez siebie tempa. Z kolei reprezentacja Ukrainy dzielnie walczyła, Irina Truszkina razem z Kariną Denisową próbowały poderwać pozostałe koleżanki do walki, lecz na niewiele się to zdało, na prowadzeniu przez cały czas były podopieczne trenera Giovanniego Guidettiego. Turczynki lepiej radziły sobie w przyjęciu oraz ataku i te elementy po raz kolejny zadecydowały o ich wygranej. Ukraina pojedynczymi akcjami próbowała nawiązać wyrównaną walkę, ale na niewiele się to zdało. Turcja wygrała tę część meczu w stosunku 25:19 i była blisko odniesienia pierwszej wygranej w tym turnieju.

W kolejnym secie tego meczu nie mające nic do stracenia Ukrainki rzuciły się do ataków i na efekty tego nie trzeba było długo czekać. Role na boisku odwróciły się, Ukraina dyktowała warunki gry na boisku, a Turcja po dwóch wygranych wcześniej partiach zatraciła swój styl gry. Ukrainki lepiej zagrały w przyjęciu, punktowały w kontratakach i pomimo że przegrywały na pierwszej przerwie technicznej 7:8, to one dominowały na boisku. Przejęły wkrótce potem inicjatywę i miały trzypunktową przewagę (16:13). Turczynki podłamane takim stanem rzeczy oddały pole gry swoim rywalkom i przegrały tę część meczu 20:25.

W ostatniej partii tego spotkania Turcja powróciła do poziomu prezentowanego w dwóch pierwszych setach tego meczu. Po raz kolejny dobre przyjęcie oraz skuteczna gra w ataku dały ekipie znad Bosforu pięciopunktową zaliczkę (8:3). Ukrainki w tym okresie gry były bezradne, myliły się, miały słabsze przyjęcie i cały czas traciły dystans punktowy do swoich rywalek. Przy stanie 19:14 zadowolone siatkarki reprezentacji Turcji straciły prowadzenie i doszło do remisu 21:21. Wydawało się wówczas, że to Ukraina wygra tego seta. Tak się nie stało, większym opanowaniem w końcówce wykazały się Turczynki i to im przypadło zwycięstwo.

Turcja – Ukraina 3:1
(25:20, 25:19, 20:25, 25:23)

Turcja: Kirdar (10), Akman (13), Uslupelhivan (12), Aydemir (2), Ozsoy (18), Erdem (16), Örge (libero) oraz Baladin, Alikaya, Boz (3) i Sebnem (libero)
Ukraina: Truszkina (16), Czernucha (3), Stepaniuk (8), Kodola (15), Dorsman (1), Peretiatko (5), Delros (libero) oraz Kozłowa, Denisowa (17), Mołodcowa (3), Kiriczenko i Stepanczuk (libero)