Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Brązowy medal dla Turczynek

ME K: Brązowy medal dla Turczynek

Siatkarki z Azerbejdżanu w meczu o brąz były w stanie zapisać na swoim koncie tylko premierową odsłonę. W trzech kolejnych partiach zdecydowanie lepsze były siatkarki z Turcji, które kompletnie zdeklasowały swoje rywalki zwłaszcza w trzecim i czwartym secie. Ostatnią część spotkania zawodniczki znad Bosforu wygrały aż 25:8.

Podopieczne Giovanniego Guidettiego lepiej otworzyły spotkanie i dzięki dwóm kąśliwym serwisom Meryem Boz miały dwa „oczka” przewagi (2:0), którą błyskawicznie straciły po zablokowaniu Neriman Ozsoy (3:4). Gra toczyła się punkt za punkt aż do pierwszej przerwy technicznej, na której gospodynie mistrzostw Europy wygrywały 8:7. Skończenie przechodzącej piłki przez Edę Erdem pozwoliło Turczynkom wyjść na prowadzenie (10:8), ale za sprawą potężnych zagrywek Poliny Rahimowej Azerki znów miały oczko przewagi (14:13). Dzięki rewelacyjnej skuteczności w ofensywie swojej atakującej gospodynie mistrzostw Europy zbudowały trzy punkty przewagi (18:15). Problemy ze skończeniem ataku miała Neriman Ozsoy, po punkcie z lewego skrzydła Jelizawiety Samadowej podopieczne Faiga Garajewa prowadziły 23:19. Pierwszą odsłonę spotkania zakończyła mocnym uderzeniem z szóstej strefy Polina Rahimowa przy stanie 25:22.

Turczynki rewelacyjnie otworzyły drugiego seta, za sprawą trudnych zagrywek Edy Edrem miały dwa oczka przewagi (4:2), którą powiększyły po ataku z obiegnięcia Kubry Akman. Azerki błyskawicznie odrobiły straty, dzięki dwóm asom serwisowym Poliny Rahimowej na tablicy wyników widniał remis (7:7), a po kontrze skończonej przez Ksenię Pozniak było 9:8 dla gospodyń mistrzostw Europy. Podopieczne Giovanniego Guidettiego powróciły na prowadzenie po zatrzymaniu Odiny Bajramowej (15:13), powiększając je za sprawą bloku Naz Aydemir (19:16). Problemy w przyjęciu i w ofensywie miała Natalia Mammadowa, co skutkowało czteropunktową stratą do rywalek 18:22. Po ataku blok-aut Gozde Kirdar (24:20) Turczynki miały piłki setowe, wykorzystały drugą z nich, wygrywając tę odsłonę spotkania 25:21.

Początek trzeciej partii również należał do podopiecznych Giovanniego Guidettiego, gospodynie mistrzostw Europy miały problemy ze skończeniem pierwszej akcji, co skutkowało trzypunktowym prowadzeniem Turczynek (8:5), które powiększyły za sprawą kąśliwych zagrywek Kubry Akman (10:5). Faig Garajew próbował pomóc swojej drużynie, jednak dwie przerwy na żądanie nie poprawiły gry Azerek, które na drugiej przerwie technicznej przegrywały już 8:16 po ataku Gozde Kirdar. Podopieczne Giovanniego Guidettiego świetnie grały w ofensywie i w bloku, co pozwoliło im wyjść na dziesięciopunktowe prowadzenie (18:8). Gospodynie próbowały odrobić straty, za sprawą skutecznego ataku Odiny Bajramowej traciły do rywalek tylko sześć punktów (14:20), jednak nie były one w stanie dogonić przeciwniczek. Seta zakończyła asem serwisowym Kubra Akman (25:14).

Turczynki świetnie rozpoczęły ostatnią odsłonę spotkania, po kiwce Naz Aydemir miały trzy oczka przewagi (3:0), którą powiększyły po rewelacyjnym ataku ze skrzydła Neriman Ozsoy (4:0). Gospodynie turnieju miały ogromne problemy z przyjęciem zagrywki rywalek, co skutkowało ich sześciopunktową stratą (2:8). Gra Azerek kompletnie się posypała, podopieczne Faiga Garajewa myliły się w każdym elemencie gry, po kontrze skończonej przez Gozde Kirdar przegrywały 4:12, a po ataku w aut Odiny Bajramowej 4:16. Fatalna seria gospodyń trwała dalej, po błędzie dotknięcia siatki było 4:20 i losy spotkania o brązowy medal były przesądzone. Seta i całe spotkanie zakończyła rewelacyjnym atakiem Neriman Ozsoy przy stanie 25:8 i Turczynki mogły się cieszyć z brązowego medalu mistrzostw Europy.

Azerbejdżan – Turcja 1:3
(25:22, 21:25, 14:25, 8:25)

Azerbejdżan: Pozniak (4), Hasanowa (8), Samadowa (3), Mammadowa N. (6), Jagubowa (3), Rahimowa (19), Mammadowa W. (libero) oraz Aliyewa, Habibowa (1), Bajramowa (9) i Kulan
Turcja: Kirdar (22), Akman (13), Audemir (2), Ozsoy (23), Erdem (12), Boz (7), Orge (libero) oraz Baladin i Onal (3)