Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Białorusinki odwróciły losy meczu i zagrają w ćwierćfinale

ME K: Białorusinki odwróciły losy meczu i zagrają w ćwierćfinale

Reprezentacja Białorusi w meczu barażowym mistrzostw Europy siatkarek przegrywała już z Czechami 0:2. Podopieczne trenera Piotra Chiłko odwróciły jednak losy spotkania, doprowadziły do tie-breaka, w którym pokonały rywalki 17:15. Tym samym w czwartkowym ćwierćfinale Białorusinki zmierzą się z reprezentacją Serbii, a Czeszki pożegnały się już z turniejem.

Zarówno zespół Czech, jak i Białorusi do Baku przyjechały po fazie grupowej z Gruzji i był to dla nich pierwszy występ w głównej arenie mistrzostw Europy siatkarek. Spotkanie barażowe o awans do ćwierćfinału lepiej rozpoczęły podopieczne trenera Zdenka Pommera, które na pierwszej przerwie technicznej prowadziły dwoma punktami, a dzięki skutecznym atakom Anety Havlickovej i Heleny Havelkovej prowadziły już 12:7. Na drugiej przerwie technicznej przewaga Czeszek wynosiła już sześć punktów, ale z drugiej strony siatki dała o sobie znać mierząca 192 centymetry wzrostu Andżelika Barysewicz (19:16). Czeszki spokojnie jednak kontrolowały przebieg gry w końcówce i wygrały 25:18 po ataku Anastazji Harelik w aut. Początek drugiej partii należał do Białorusinek, ale już po pierwszej przerwie technicznej, na której Czeszki przegrywały dwoma punktami, sytuacja się zmieniła. Nasze południowe sąsiadki wyszły na prowadzenie 11:9 i na drugiej przerwie technicznej prowadziły jednym punktem. W końcówce drugiego seta oglądaliśmy wiele błędów z obu stron, ostatecznie jednak po ataku Havelkovej Czeszki wygrały 25:23 i były już tylko krok od wymarzonego awansu do ćwierćfinału.

Białorusinki na tych mistrzostwach już odwróciły losy jednego spotkania, gdy przegrywając 0:2, pokonały po tie-breaku Chorwację. Trzeci set był niezwykle wyrównany. Najpierw niewielką przewagę osiągnęły Czeszki, potem na drugiej przerwie technicznej to Białorusinki prowadziły 16:15. Po błędach rywalek podopieczne trenera Zdenka Pommera wyszły na prowadzenie 19:17, ale Białorusinki zdobyły potem sześć punktów z rzędu i sytuacja się odwróciła. Po czeskiej stronie punktowała Havlickova, po białoruskiej Barysewicz, a ostatnie piłki należały do zespołu Piotra Chiłko. Białorusinki wygrały 27:25 i wciąż były w grze. Czeszki trochę pogubiły się na początku czwartego seta i cały czas musiały gonić rywalki. Udało się to w końcówce, trener Pommer szalał z radości przy linii, gdy jego zespół wyszedł na prowadzenie 20:18. Potem było jeszcze 22:20 dla Czeszek i już było blisko do końca tego spotkania, Białorusinki jednak postawione pod ścianą zerwały się do walki. Dwa asy serwisowe Nadziei Smirnowej i w końcówce świetny atak Tatsiany Markiewicz dał im zwycięstwo 25:22, a rywalki jeszcze przez chwilę nie mogły uwierzyć, w jaki sposób ta partia wymknęła im się z rąk.

Entuzjazm po wygraniu dwóch setów poniósł Białorusinki do dobrej gry na początku tie-breaka, w którym prowadziły już 7:4. Przy zmianie stron boiska zespół Piotra Chiłko wciąż miał trzy punkty przewagi, ale Czeszki nie poddawały się. Wykorzystały problemy rywalek w przyjęciu i zmniejszyły straty do jednego punktu (11:12), a potem obroniły dwie piłki meczowe i doprowadziły do remisu 14:14. Nie zdołały jednak wygrać, w końcówce więcej zimnej krwi zachowały Białorusinki, które po ataku Tatsiany Markiewicz wygrały 17:15 i mogły cieszyć się z awansu do ćwierćfinału mistrzostw Europy.

Białoruś – Czechy 3:2
(18:25, 23:25, 27:25, 25:22, 17:15)

Białoruś: Kawalczuk (4), Palczewskaja (7), Kalinowskaja (10), Harelik (18), Markiewicz (11), Barysewicz (14), Paulikouskaja (libero) oraz Smirnowa (15), Fedarynczyk (libero), Seryk, Jaafar, Waladzko (1) i Klimec
Czechy: Havlicova (26), Nachmilnerova (6), Mlejnkova (12), Stoskova (17), Havelkova (22), Vincourova (4), Dostalova (libero) oraz Kossanyiova (8), Kohoutova, Purchartova (2), Valkova (1), Vankova (libero), Kojdova i Toufarova