Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO: Brazylijki za mocne dla polskiej dwójki

IO: Brazylijki za mocne dla polskiej dwójki

Kinga Kołosińska i Monika Brzostek porażką zakończyły zmagania grupowe podczas igrzysk olimpijskich. Biało-czerwone okazały się bezradne w starciu z brazylijską parą Larissa/Talita, przegrywając 0:2. Chociaż przez większą część drugiego seta siatkarki znad Wisły prowadziły z rywalkami wyrównaną grę, to jednak nie zdołały ugrać nawet partii. Tym samym Polki zajęły 2. miejsce w grupie A, awans do 1/8 finału zapewniły sobie już wcześniej.

Na koniec rozgrywek grupowych polska para Kołosińska/Brzostek nie miała łatwego zadania, mierzyła się bowiem z faworytkami do olimpijskiego złota, Brazylijkami Larissa/Talita. Oba duety do tego momentu spisywały się bardzo dobrze, a starcie to było walką o pierwsze miejsce w grupie. Reprezentantki gospodarzy od początku spotkania potwierdzały swoje aspiracje i pewnie przewodziły grze na boisku. Już przy stanie 5:1 dla rywalek biało-czerwone poprosiły o czas. Nic to jednak nie dało, bowiem po przerwie w bloku i kontrze skutecznie zagrała Talita (7:1). Różnica w poziomie gry była znacząca, tym bardziej, że zagrania Brazylijek były bardziej precyzyjne. Te po autowym ataku Brzostek prowadziły już 10:3. Były pojedyncze akcje, w których polska dwójka pokazywała swoje możliwości i dawała się we znaki przeciwniczkom. Gdy Larissa nadziała się na blok Kołosińskiej, różnica wynosiła jednak sześć punktów na korzyść miejscowych (12:6), w dodatku w kolejnych akcjach wzrosła i do przerwy technicznej punktowały już tylko Brazylijki (15:6). W ostatnich akcjach obraz gry nie zmienił się, a brazylijski duet wykorzystywał wszystkie swoje elementy – po punktującej zagrywce Larissy prowadząc 18:7. Niedługo później Talita skutecznym atakiem zakończyła zmagania w tej odsłonie (21:10).

Duża presja ze strony rywalek wymuszała na biało-czerwonych pomyłki, a także nieskończone akcje. Swoich okazji nie marnowały natomiast rywalki, które otworzyły drugą partię prowadzeniem 3:0. Chwila rozprężenia i błąd Larissy sprawiły jednak, że sytuacja Polek zaczęła się poprawiać, w dodatku Kołosińska zagrała blokiem i był remis 4:4. Bolączką polskiej dwójki były jednak popsute zagrywki, które nie pozwalały im na więcej. Mimo to tym razem trwała wyrównana walka, a rywalki tym razem musiały na Polki bardzo uważać. Jednak po przerwie technicznej Brazylijki włączyły wyższy bieg, zaczęły kończyć akcje i przy ich prowadzeniu 15:11 biało-czerwone poprosiły o czas. Po chwili oddechu atak Kołosińskiej wylądował poza polem gry, a różnica zaczęła być bardzo wyraźna (16:11, 18:12). Choć polska para wybroniła pierwszą „meczówkę”, to jednak Brazylijki  nie dały sobie zagrozić i po akcji Tality wygrały całe spotkanie 2:0.

Larissa/Talita [BRA] – Kołosińska/Brzostek [POL] 2:0
(21:10, 21:15)

Który z naszych duetów zajdzie w Rio najdalej?