Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > II liga M: Legia lepsza w „wojskowych” derbach Warszawy

II liga M: Legia lepsza w „wojskowych” derbach Warszawy

W spotkaniu 3. kolejki grupy 2 II ligi mężczyzn siatkarze Legii Warszawa pokonali zawodników Czołgu AZS Uniwersytet Warszawski 3:2. W derbach Warszawy lepsi okazali się legioniści, którzy i tak nie zdobyli kompletu punktów.

Kibice, którzy w środowy wieczór zjawili się w hali przy ul. Niegocińskiej 2, mogli poczuć się lekko zdezorientowani, który z zespołów to klub „Wojskowy”. Z jednej strony boiska stali siatkarze z herbem Legii na koszulkach, a po drugiej stronie zawodnicy w strojach moro. Można więc stwierdzić, że był to ”wojskowy” pojedynek w derbach Warszawy. Po słabym początku sezonu w wykonaniu siatkarzy Czołgu AZS zdecydowanym faworytem spotkania wydawali się być zawodnicy gospodarzy. Przebieg spotkania pomiędzy 5. i 8. drużyną tabeli po dwóch kolejkach oraz wyniki poszczególnych partii pokazują realny obraz tego spotkania. W trzecim kolejnym spotkaniu trener legionistów Daniel Kołodziejczyk desygnował na parkiet to samo zestawienie, co może świadczyć o wykrystalizowaniu się podstawowego składu Legii. Tak więc z poprzedniego sezonu w pierwszym składzie znalazło się miejsce tylko dla środkowego Daniela Rosy i przyjmującego Pawła Kaczorowskiego, a pozostali to zawodnicy, którzy zasilili „Wojskowych” w przerwie letniej.

Spotkanie lepiej rozpoczęli akademicy, pomimo że już w 4 akcji spotkania kontuzji doznał Maciej Ignatowski po zderzeniu z Mateuszem Majcherkiem. Ta sytuacja lepiej podziałała na zawodników gości, którzy przy stanie 5:9 dość szybko odskoczyli na cztery punkty. Wówczas o pierwszą przerwę poprosił trener Kołodziejczyk. Na niewiele to się zdało. Zawodnicy w strojach moro powiększali stopniowo swoją przewagę (10:15). Skuteczny atak i zagrywka Rosy oraz blok Igora Stelmaszczyka zbliżyły legionistów tylko na chwilę na dystans trzech punktów. Więcej punktów nie udało się gospodarzom odrobić i pomimo dobrej gry na środku Piotra Świerżewskiego to goście wygrali seta do 17. Podrażnieni przegraną w pierwszym secie przed własną publicznością siatkarze Legii wyszli na drugą część spotkania w bardzo bojowych nastrojach. Po trzypunktowych seriach zdobywanych kolejno przez Stelmaszczyka, Majcherka i kapitana Mariusza Godlewskiego gospodarze wyszli na prowadzenie 13:5. Znaczna przewaga punktowa jeszcze bardziej „nakręcała” lepszych w tym secie legionistów, którzy szybko odskoczyli na 10 punktów przy stanie 17:7 po podwójnym bloku Rosy i Stelmaszczyka. Trzy punkty zdobyte w końcówce seta przez Stelmaszczyka oraz sprytny atak rozgrywającego Macieja Stępnia dały legionistom wygraną do 15 i remis 1:1.

Trzeci set to praktycznie powtórka początku pierwszego seta. Pomimo dobrej gry Stelmaszczyka to goście uzyskali czteropunktowe prowadzenie (12:8). Dobra gra doświadczonych – Godlewskiego i Świerżewskiego pozwoliła doprowadzić do remisu 17:17. Końcówka trzeciego seta była bardzo emocjonująca. Punkt gości, szybka odpowiedź gospodarzy, a głównie Stelmaszczyka i gdy wydawać by się mogło, że to legioniści lepiej czują się w końcówkach setów, co pokazał wygrany set 37:35 w poprzedniej kolejce z Centrum Augustów, to jednak zawodnicy Czołgu AZS wykazali się większym sprytem i wygrali tę partię 26:24. Wygrana gości w czwartym secie kończyłaby spotkanie. Nie chcieli dopuścić do tego legioniści, którzy ponownie rozpoczęli walkę już od pierwszych minut. W tym secie zdobywanie punktów rozłożyło się na wielu zawodników – Stelmaszczyk, Tomasz Belczyk, Godlewski, Majcherek czy blokujący Świerżewski. Gospodarze szybko uzyskali znaczną przewagę 13:7, której nie oddali już do końca. Skuteczny atak Godlewskiego zakończył czwartego seta wygraną legionistów 25:19. Zwycięzcę tego pojedynku wyłonić musiał więc tie-break. Początek to gra punkt za punkt z niewielką przewagą gospodarzy, którzy pierwszą część zakończyli prowadzeniem 8:6. Zmiana stron podziałała bardzo destrukcyjnie na zawodników gości, którzy w drugiej części tie-breaka zdobyli tylko… 1 punkt. Po bardzo dobrej końcówce w wykonaniu Majcherka 2 punkty po derbach Warszawy dopisują sobie legioniści.

Legia Warszawa – Czołg AZS Uniwersytet Warszawski 3:2
(17:25, 25:15, 24:26, 25:19, 15:7)

Legia: Świerżewski, Rosa, Stępień, Stelmaszczyk, Majcherek, Kaczorowski, Bujniak (libero) oraz Hes, Staniszewski, Szewczyk, Godlewski, Belczyk, Sęk i Słowiński (libero)
Czołg AZS: Pawlikowski, Ignatowski, A. Kubeł, Bogacki, Żyłkowski, Pempiak, Czebatul (libero) oraz Żabicki, Michalak, Pietras, K. Kubeł i Domański (libero)