Strona Główna > Aktualności > II liga kobiet > II LIGA K: ECO UNI Opole zwycięzcą drugiej grupy

II LIGA K: ECO UNI Opole zwycięzcą drugiej grupy

Po fazie zasadniczej na czele tabeli uplasował się MKS Świdnica. Play-off zrewidowały jednak tę kolejność. Opolski zespół potrzebował zaledwie trzech spotkań, by pokonać świdniczanki w II rundzie play-off, tracąc w nich zaledwie jednego seta.

Zmorą ECO UNI Opole przez cały sezon były błędy własne. To się nie zmieniło także w play-off. Mimo to opolanki nie miały problemów z pokonaniem rywala. Sobotni mecz w Świdnicy zapowiadał zaciętą walkę. W pierwszych dwóch partiach wynik długo oscylował wokół remisu, jednak w końcówkach lepsze i skuteczniejsze okazywały się zawodniczki z Opola, które rozstrzygały sety na swoją korzyść. Gdy wydawało się, że mecz może zakończyć się w trzech setach, gra ECO UNI zaczęła falować, z kolei MKS wykazał się ogromną determinacją i wolą walki, wypracowując sobie kilkupunktową przewagę (8:4, 12:6). Mimo ambitnej pogoni opolanki jednak przegrały tę część meczu do 23. Jak się później okazało, był to jedyny set zdobyty przez MKS Świdnica w całej rywalizacji. W czwartej partii, mimo wyraźnie widocznej nerwowości, podopieczne Patryka Fogla potrafiły wypunktować gospodynie, wygrać do 18 i w całym meczu 3:1. Duży wpływ na wynik spotkania miała znakomita gra defensywna ECO UNI, czego dowodem jest nagroda MVP dla libero Magdaleny Kuziak.

– Z MKS-em nie gra się łatwo. Dziewczyny ze Świdnicy walczyły, w hali dosłownie i w przenośni panowała gorąca atmosfera, ale my wiedziałyśmy na co nas stać i bardzo się cieszymy – powiedziała kapitan opolskiej ekipy, Ewa Cabajewska.

W dwóch pierwszych partiach meczu niedzielnego opolanki oddały rywalkom aż 22 punkty po własnych błędach. Mimo to pokazały umiejętności w innych elementach oraz siłę charakteru i potrafiły odrobić straty, a następnie odnieść zwycięstwo. Szczególnie symptomatyczna była druga partia, w której świdniczanki prowadziły już 8:2, a jednak przegrały do 23. W trzecim secie ECO UNI zagrało już bezbłędnie, nie pozostawiając nikomu złudzeń, kto zasługuje na zwycięstwo. Wynik 25:14 najlepiej odzwierciedla różnicę poziomów w tej partii. Patrząc na wyniki, była to zatem diametralna zmiana w stosunku do fazy zasadniczej, w której to MKS był lepszy zarówno u siebie, jak i na wyjeździe w Opolu.

– Jak ktoś obserwuje całe rozgrywki ligowe to dostrzeże, że w międzyczasie drużyna z Opola się wzmocniła. Szczególnie Ewa Cabajewska zrobiła różnicę w tych meczach. Z kolei moje zawodniczki po tym pierwszym miejscu chyba poczuły się zbyt pewnie, więc taki kubeł zimnej wody powinien nam dobrze zrobić – oceniał trener świdnickiego zespołu, Marek Olczyk.

Rywalizacja w Opolu okazała się jedynie bardzo zdecydowaną pieczęcią, na ostatecznym triumfie ECO UNI. Gorący doping licznie zgromadzonych kibiców wyraźnie niósł opolskie siatkarki, wzmagając ich determinację, by nie dopuścić do czwartego starcia. MKS w pierwszej partii wyraźnie nie wytrzymał presji, miał problemy w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła i ostatecznie uległ 13:25. Drugi set przyniósł więcej walki i więcej emocji, jednak dzięki świetnie dysponowanej w polu zagrywki Aleksandrze Cygan opolanki w odpowiednim momencie wypracowały sobie przewagę i zwyciężyły do 20. Podopieczne trenera Patryka Fogla nie zmarnowały także okazji na natychmiastowe zakończenie pojedynku. Mimo ponownie sporej liczby błędów własnych opolanki doskonale punktowały rywalki. Szczególnie skuteczne w ataku były skrzydłowe – Agnieszka Kazaniecka i Gabriela Gasidło. To pozwoliło zakończyć seta, mecz i całe play-off zwycięstwem 25:16.

– Będę trochę kręcił nosem, bo błędów mogłoby być mniej, ale jeśli chodzi o styl, w jakim gramy, jestem bardzo zadowolony. Świetnie gramy w obronie, ciężko się dobić do naszego boiska, walczymy, to były bardzo dobre mecze – podsumował trener opolanek, Patryk Fogel.

Teraz ECO UNI Opole i MKS-u Świdnica czekają na zakończenie rywalizacji w grupie 1 i 4. To tam grają ich potencjalni rywale w półfinałach. ECO UNI zmierzy się z przegranym pojedynku UKŻPS Kościan – Energetyk Poznań, a świdniczanki będą walczyć ze zwycięzcą rywalizacji PLKS-u Pszczyna z Silesią Volleyem Mysłowice.

MKS Świdnica – ECO UNI Opole 1:3
(20:25, 19:25, 25:23, 18:25)

MKS Świdnica – ECO UNI Opole 0:3
(23:25, 23:25, 14:25)

ECO UNI Opole – MKS Świdnica 3:0
(25:13, 25:20, 25:16)

Stan rywalizacji: 3:0 dla ECO UNI