Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Hutnicy z punktem po meczu z Wałbrzychem

I liga M: Hutnicy z punktem po meczu z Wałbrzychem

Po emocjonującym pięciosetowym widowisku Hutnik Kraków przegrał spotkanie z Victorią Wałbrzych. W rozgrywanym w Krakowie spotkaniu nie brakowało emocji i zwrotów akcji, krakowianie prowadzili już 2:1 w meczu, jednak czwarta partia zupełnie nie ułożyła się po myśli siatkarzy Hutnika. Finalnie gospodarze zdołali wrócić do gry, walcząc w tie-breaku, jednak w kluczowych momentach lepiej reagowali zawodnicy z Wałbrzycha.

Mecz rozpoczął się od wymiany ataków i wzajemnego sprawdzania sił. Przy stanie 3:2 w polu zagrywki pojawił się Filipak i sprawił Hutnikom problemy w przyjęciu. Wałbrzyszanie wykorzystali sytuację i objęli prowadzenie (7:3). Gospodarze starali się nadrobić straty – Adamski popisał się sprytną kiwką, a Bachmatiuk mocnym atakiem ze środka, ale popełniali także błędy, które uniemożliwiały im wyrównanie wyniku (9:11, 10:14). Na drugiej przerwie technicznej to goście wciąż górowali na boisku (12:16). Nie grali oni bezbłędnie, jednak mylili się rzadziej niż nasi zawodnicy. Trener Matras zdecydował się na zmianę przyjmujących i rozgrywającego na boisku – za Maruszczyka, Galińskiego (wyjątkowo zajmującego tę pozycję w tym spotkaniu) i Adamskiego weszli Miarka, Ciupa i Kiwior. Nie zdołali oni jednak uratować sytuacji. Victoria wygrała pierwszą partię 18:25.

Hutnicy zaczęli drugą partię w takim składzie, w jakim skończyli seta pierwszego. Początek tej odsłony należał do przyjezdnych. Nasza drużyna wciąż nie potrafiła odnaleźć się na boisku. Ich niemoc wykorzystywali przeciwnicy – na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 2:8. Drużynę do walki próbował poderwać Ciupa – zaserwował asa, popisał się blokiem, a także skutecznie atakował zarówno ze skrzydła, jak i drugiej linii. Dzięki jego postawie przewaga Victorii została zniwelowana do dwóch punktów (14:16). Tuż po drugiej przerwie technicznej fantastycznym pojedynczym blokiem popisał się Sokołowski. Blok na swoim koncie zapisał także Kołek, który chwilę wcześniej zmienił Ferka. To właśnie świetne ataki Kołka i jeszcze jeden jego blok dał naszej drużynie dwupunktowe prowadzenie (20:18). Victoria nie pozwoliła jednak, by spokojnie dograć tego seta. Wałbrzyszanie podnieśli ciśnienie kibicom Hutnika, zmniejszając przewagę do jednego punktu (23:22). Gospodarze jednak przejęli dowodzenie w ostatnich momentach seta i zakończyli go na swoją korzyść, wygrywając 25:22.

Mimo zwycięstwa w poprzednim secie Hutnicy nie zaczęli trzeciej partii najlepiej. Na pierwszej przerwie technicznej ich przeciwnicy prowadzili 4:8. Tuż po niej wałbrzyszanie popełnili dwa błędy, ale gospodarze także odwdzięczyli się pomyłkami (6:10). Tempo gry stopniało. Prezentów ze strony wałbrzyszan nie było jednak końca – najpierw posłali dwie piłki w aut, jedną w siatkę, a następnie zostali zablokowani przez Adamskiego i Miarkę (12:12). Hutnik i na te uprzejmości nie był obojętny – ponownie zaczął popełniać błędy, dzięki czemu goście powtórnie wyszli na trzypunktowe prowadzenie (15:12). Na tym już uprzejmości się skończyły. Victoria wciąż prowadziła, utrzymując dystans punktowy (18:16, 21:19), ale Hutnicy nie zwalniali ręki ani w serwisie, ani w ataku. Pozwoliło to gospodarzom  przejąć dowodzenie w końcówce seta. W polu serwisowym pojawił się Adamski, który zdobył tym elementem dwa punkty i dał Hutnikowi Kraków prowadzenie (23:22). Wałbrzyszanie nie zdołali zatrzymać rozpędzonych rywali. Hutnicy wygrali trzecią partię 25:23.

Początki setów w tym meczu zdecydowanie nie należały do gospodarzy. W czwartej odsłonie wałbrzyszanie znowu prowadzili na pierwszej przerwie technicznej (8:3). Tym razem jednak Hutnicy długo nie mogli przełamać swojej niemocy w grze. Bachmatiuk efektownie zaatakował ze środka, Zieliński dobrze sprawował się w obronie, ale były to wyjątki w tym secie. Gra była całkowicie zdominowana przez wałbrzyszan, którzy byli oddaleni od rywali ogromną przewagą punktową (9:22). Trener Matras rotował składem, szukając odpowiednich rozwiązań, jednak nie dało to rezultatu. Wałbrzyszanie wygrali tę odsłonę 25:10, doprowadzając do tie-breaka.

Hutnicy wiedzieli, że piątego seta muszą rozpocząć dobrze. I tak zrobili. Swoją zagrywką od siatki odrzucił przeciwników Galiński, co pozwoliło objąć gospodarzom prowadzenie (4:2). Wałbrzyszanie nie mieli jednak zamiaru odpuścić. Trwała walka punkt za punkt (6:4, 8:6). Po akcji przy stanie 9:9 sędzia przyznał punkt wałbrzyszanom, a zawodnicy Hutnika oskarżyli go o nieodgwizdanie błędu, który popełnili przeciwnicy. W odpowiedzi na protesty sędzia przyznał kapitanowi miejscowych – Krzysztofowi Ferkowi i trenerowi Zenonowi Matrasowi czerwone kartki, co oznaczało stratę dwóch punktów. Dało to wałbrzyszanom bardzo ważne prowadzenie w tym secie (9:12). Po przerwie wziętej przez trenera Hutnika miejscowi wyszli na boisko bardzo „naładowani”. Galiński zaserwował asa i popisał się świetnym atakiem, doprowadzając do wyrównania. Wałbrzyszanie jednak nie odpuszczali i to oni pierwsi mieli piłkę meczową. Przy stanie 13:14 zagrywkę popsuł Maruszczyk i mecz zakończył się zwycięstwem gości.

Hutnik Kraków – TS Victoria PWSZ Wałbrzych 2:3
(18:25, 25:22, 25:23, 10:25, 13:15)

Hutnik: Adamski, Ferek, Sokołowski, Bachmatiuk, Maruszczyk, Galiński, Zieliński (libero) oraz Miarka, Ciupa, Kiwior, Kołek, Dudziński i Klimczak
Victoria: Matula, Filipiak, Superlak, Szczygielski, Smolarczyk, Rutecki, Mierzejewski (libero) oraz Olszewski,  Białek i Macek