Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > GS Olsztyn: Złoci Łotysze, srebro i brąz dla Brazylii

GS Olsztyn: Złoci Łotysze, srebro i brąz dla Brazylii

W Olsztynie nadszedł czas decydujących spotkań. Starcia półfinałowe były bardzo wyrównane, oba rozstrzygnęły się dopiero po trzech setach. Górą w tych meczach byli Samoilovs/Smedins i Alison/Bruno. Podobny ładunek emocjonalny miało spotkanie o brąz, w trzysetowym starciu triumfowali Guto i Saymon. Zaskakująco szybko skończył się finał. Po pierwszym, obfitującym w zwroty akcji secie w drugim Samoilovs i Smedins zdominowali grę, wygrywając turniej w Olsztynie.

W pierwszy pojedynek półfinałowy lepiej weszli Brazylijczycy, jednak Łotysze nie odpuszczali. Niewielka przewaga wystarczyła jednak, by o krok bliżej do awansu byli Guto i Saymon. W drugim secie to Aleksandrs Samoilovs i Janis Smedins przejęli kontrolę i po wygraniu do 18 doprowadzili do trzeciej odsłony. W niej Łotysze poszli za ciosem i pokonując Brazylijczyków do 12, awansowali do finału turnieju w Olsztynie.

Spotkanie Alisona Ceruttiego i Bruno Schmidta z Jacobem Gibbem i Caseyem Pattersonem początkowo rozgrywało się pod dyktando Brazylijczyków. Wyżej notowani rywale spokojniej otworzyli mecz, szybko wychodząc na prowadzenie. Reprezentanci Brazylii wygrali inauguracyjną partię do 16. Alison/Bruno nie poszli jednak za ciosem w drugim secie. Na nowo rozgorzała ciekawa walka, w której ostatecznie lepsi okazali się Gibb i Patterson. Najwięcej emocji dostarczył jednak ostatni set. Ostatecznie po granej na przewagi partii ze zwycięstwa cieszyli się Alison i Bruno, a Amerykanom pozostała walka o brąz.

Półfinały:
Samoilovis/Smedins LAT [6] – Guto/Saymon BRA [14] 2:1
(18:21, 21:18, 15:12)
Alison/Bruno BRA [2] – Gibb/Patterson USA [3] 2:1
(21:16, 18:21, 18:16)

Pojedynek o brązowy medal lepiej rozpoczęli Brazylijczycy, utrzymując dwupunktową przewagę (7:5). Już w połowie seta Gibb i Patterson doprowadzili do wyrównania (9:9). Z akcji na akcję to Amerykanie zaczęli przejmować kontrolę nad grą (14:12). Taka sytuacja nie trwała jednak długo, Patterson zaczął się mylić, co odbiło się na wyniku, a reprezentanci Stanów Zjednoczonych poprosili o przerwę (14:15). Po niej Saymon zaczął skutecznie blokować, po celnym zbiciu przechodzącej piłki Brazylijczycy mieli kolejne piłki setowe, a partię zakończył Guto (21:15).

Dobrą serię młodzi siatkarze kontynuowali w drugiej odsłonie (2:0), jednak Amerykanie nie pozwolili zbytnio odskoczyć przeciwnikom (3:3). Siatkarze ze Stanów Zjednoczonych nie mieli jednak argumentów, by przejąć kontrolę nad przebiegiem seta. Rozpoczęła się gra punkt za punkt, podczas przerwy technicznej jednym punktem prowadzili Amerykanie (11:10). W dalszej części seta Gibb/Patterson zaczęli odskakiwać rywalom (15:11). Brazylijczycy do końca walczyli o odzyskanie prowadzenia, przy zagrywce Saymona zniwelowali straty (15:16). Chociaż Guto/Saymon obronili kilka piłek setowych, to Patterson zakończył seta (21:19).

Od początku trzeciej odsłony toczyła się gra punkt za punkt. W drugiej części seta to Brazylijczycy zaczęli budować przewagę. W końcówce Guto i Saymonowi dopisywało szczęście (12:9). Błąd Pattersona dał serię piłek meczowych młodym siatkarzom, a blok Saymona zakończył cały pojedynek.

O 3. miejsce:
Gibb/Patterson USA [3] – Guto/Saymon BRA [14] 1:2
(15:21, 21:19, 11:15)

Efektownie pojedynek finałowy rozpoczęli Brazylijczycy (4:1). Na siatce górował Alison (7:2). Pomimo starań Łotysze nie byli w stanie odrobić strat, to ich przeciwnicy spokojnie kontrolowali przebieg seta. Skuteczne ataki Łotysze przeplatali z prostymi błędami, po dwóch dobrych blokach Janisa Smedinsa różnica punktowa zmalała do jednego oczka (14:15), a chwilę później po ataku Aleksandrsa Samoilovsa na tablicy wyników pojawił się remis (16:16). Błędy Alisona sprawiły, że to przeciwnicy wyszli na prowadzenie (18:16). Brazylijczycy nie mieli zamiaru odpuścić, jednak pomimo zmniejszenia strat to Łotysze triumfowali w pierwszej odsłonie.

Otwarcie drugiej partii bezsprzecznie należało do Łotyszy (4:0). Passę przerwał dopiero mocny atak po skosie Alisona. Samoilovs/Smedins grali swobodnie, utrzymując wyraźne prowadzenie. Brazylijczycy mieli problem ze skutecznością, przez co różnica punktowa powiększała się (5:13). Pojedyncze efektowne zbicia reprezentantów Brazylii nie wystarczyły, by odwrócić przebieg tego seta. Łotysze utrzymywali koncentrację. Niesamowitego seta Samoilovs/Smedins wygrali do 15.