Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Finały WT: Medale nie dla Kantora i Łosiaka

Finały WT: Medale nie dla Kantora i Łosiaka

Tuż za podium zakończyli swój udział w finałach tegorocznego cyklu World Tour Piotr Kantor i Bartosz Łosiak. Polska dwójka dobrze spisywała się przez wszystkie dni turnieju, aż do niedzieli, kiedy to dwukrotnie musiała uznać wyższość rywali. Niestety, miało to miejsce w najważniejszych spotkaniach. W meczu o brąz Polacy ulegli obecnym mistrzom Europy. Złote medale zdobyli Amerykanie Dalhausser/Lucena, którzy w finale pokonali brazylijską dwójkę Evandro/Andre.

W półfinale finałów World Tour polska dwójka przegrała z Amerykanami w dwóch setach. W starciu o brązowe medale rozegrała tie-breaka z włoskim duetem Nicolai/Lupo. Obie pary stworzyły ciekawe widowisko, które otworzyła wyrówna potyczka, a co jakiś czas drużyny zmieniały się na prowadzeniu (5:6, 8:7, 9:10). Rywale dopiero od połowy seta premierowego zaczęli uciekać biało-czerwonym. Włosi wypracowali trzypunktową nadwyżkę (14:11), która utrzymywała się przy dalszej grze punkt za punkt. Finalnie odsłonę Nicolai i Lupo wygrali do 17.

Przegrana partia zmobilizowała Polaków, którzy od samego początku prowadzili (4:2, 9:6). Przeciwnicy z Włoch starali się wrócić do gry, odrobili część strat (12:13), ale nie byli w stanie odebrać przewagi biało-czerwonym. Piotr Kantor i Bartosz Łosiak ponownie wypracowali nadwyżkę (15:12), która w decydującym momencie wynosiła pięć punktów (18:13). Wydawało się, że nic już nie zagrozi parze z Polski i spokojnie doprowadzi ona do tie-breaka. Wtedy jednak w poczynaniach Polaków coś się zacięło, a akcję za akcją kończyć zaczęli przeciwnicy, wyrównując po 19. Włosi nie byli jednak w stanie dłużej utrzymać „rozpędu”, a biało-czerwoni postawili kropkę nad i.

Set decydujący rozpoczął się już jednak świetną grą reprezentantów Włoch (3:0), na którą polska dwójka nie potrafiła znaleźć sposobu. W kolejnych akcjach Nicolai i Lupo nabierali rozpędu i pewności siebie, co można było także zauważyć w wyniku (9:5). Krótkie zrywy biało-czerwonych nie zagroziły mistrzom Europy, którzy tym samym zakończyli cały mecz zwycięstwem i wywalczyli brązowe medale na koniec sezonu 2017.

Kantor/Łosiak (POL) – Nicolai/Lupo (ITA) 1:2
(17:21, 21:19, 12:15)

Po starciu o brąz tradycyjnie do rywalizacji przystąpili finaliści turnieju. O złote krążki powalczyli Amerykanie i Brazylijczycy, a finalnie najlepsi okazali się Dalhausser i Lucena. Co prawda mecz dobrze rozpoczęli kanarkowi, prowadząc w pierwszych akcjach dwoma punktami. Szybko jednak do głosu doszli rywale, którzy zaczęli seriami zdobywać punkty i odskoczyli na 10:7. W połowie partii gra się wyrównała, ale cały czas toczyła się przy prowadzeniu duetu z USA. Amerykanie dołożyli do niego kolejne punkty w końcówce i wygrali pewnie seta pierwszego. W drugiej odsłonie dominacja Dalhaussera i Luceny nie podlegała dyskusji. Gdy tylko pary wróciły na pole gry, różnica na korzyść amerykańskich siatkarzy zaczęła rosnąć (6:2). Brazylijczycy nie znaleźli sposobu na coraz skuteczniej grających rywali, którzy w dodatku wykorzystywali każdą szansę na zdobycie punktu (12:6). Także ten set, a w konsekwencji cały mecz, padł łupem Amerykanów, którzy stanęli na najwyższym stopniu podium.

Dalhausser/Lucena (USA) – Evandro/Andre (BRA) 2:0
(21:15, 21:13)