Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > F6 LŚ: Kanada pokonała Rosję i zagra w półfinale

F6 LŚ: Kanada pokonała Rosję i zagra w półfinale

Reprezentacja Kanady w drugim dniu rozgrywanego w brazylijskiej Kurytybie turnieju finałowego Ligi Światowej pokonała w trzech setach Rosję. Taki wynik oznacza, że podopieczni trenera Stephane’a Antigi na pewno zagrają w półfinale, a drugiego półfinalistę z tej grupy wyłoni czwartkowy mecz pomiędzy Brazylią i Rosją.

Początek spotkania lepiej ułożył się dla Rosjan, którzy po kontrze Maksima Żygałowa wysforowali się na dwupunktowe prowadzenie, ale bardzo szybko je stracili. W kolejnych minutach dały o sobie znać specyficzne warunki rozgrywania meczu, a szczególnie w ekipie Sbornej zaczęły przytrafiać się błędy i niedokładności. Ich skutkiem było to, że Kanadyjczycy wrócili do gry, a po błędnym ataku Dmitrija Wołkowa prowadzili na pierwszym czasie technicznym dwoma oczkami. Po nim do walki Rosjan poderwał Jegor Kluka, a ich seria bloków pozwoliła im przejąć inicjatywę na boisku. Dobrymi zagraniami próbował odpowiadać im John Gordon Perrin, ale dopiero pomyłka Rosjan spowodowała, że znowu na świetlnej tablicy pojawił się remis. Im bliżej końca premierowej odsłony, tym podopieczni trenera Antigi grali lepiej. Skutecznie w ataku prezentowali się Timothy Maar oraz Sharon Evans. Rosjanie próbowali ratować się blokiem i zanosiło się na zaciętą końcówkę, ale ich błąd dał zwycięstwo siatkarzom spod znaku klonowego liścia (25:23).

W pierwszej fazie drugiego seta oba zespoły grały zrywami. Tyler Sanders próbował uruchamiać swoich środkowych, ale Kanadyjczycy popełniali sporo błędów. Gra Rosjan również nie była wolna od pomyłek i niedokładności, szczególnie w polu serwisowym, przez co na pierwszej przerwie technicznej mieli tylko punkt przewagi nad rywalami. Po niej inicjatywę na boisku zaczęli przejmować Kanadyjczycy, którzy wykorzystali błędy przeciwników oraz skuteczną postawę Perrina w defensywie. Do walki Rosjan próbował poderwać Kluka, ale po asie serwisowym Evansa różnica pomiędzy oboma zespołami wzrosła do czterech punktów. Pojedyncze udane bloki Sbornej nie pozwalały jej wrócić do gry, tym bardziej że nie wykorzystywała szans na zdobywanie punktów w kontratakach. Jednak im bliżej końca seta, tym zaczęli gubić się też Kanadyjczycy. Wprawdzie prowadzili jeszcze 24:22, ale czapa rywali sprawiła, że triumfatora musiała wyłonić walka na przewagi. W niej piłki setowe miały oba zespoły, oba też popełniały mnóstwo błędów, a po złym przyjęciu Kluki siatkarze z Ameryki Północnej ostatecznie przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść (29:27).

W trzeciej odsłonie wyrównana walka trwała tylko przez chwilę. Szybko udaną kontrą popisał się Maar, a błędy Rosjan sprawiły, że ich rywale zyskali trzypunktowe prowadzenie. Wówczas szkoleniowiec Sbornej zdecydował się na zmianę na rozegraniu, wprowadzając Antipkina, ale dobra dyspozycja w ofensywie Perrina powodowała, że podopieczni trenera Antigi wciąż byli w korzystniejszej sytuacji. Europejczykom na nic zdawała się gra cios za cios, tym bardziej że popełniali sporo błędów w polu serwisowym. Do tego doszła pomyłka w ataku Żygałowa oraz skuteczne zbicia na środku Grahama Vigrassa, które powiększyły dystans dzielący obie ekipy do pięciu oczek. Kolejną serię punktów gracze spod znaku klonowego liścia zdobyli przy zagrywce Perrina, pewnie zmierzając do sukcesu. Z kolei z Rosjan z każdą kolejną akcją uchodziło powietrze, a kolejne ich błędy w polu serwisowym powodowały, że ich rywale pewnie kroczyli do sukcesu. W końcówce obraz gry nie uległ zmianie. Na środku zameldował się jeszcze Vigrass, a szczelny blok postawił kropkę nad i (25:17), dając zwycięstwo Kanadyjczykom, które jest dla nich przepustką do walki o medale w turnieju finałowym.

Rosja – Kanada 0:3
(23:25, 27:29, 17:25)

Rosja: Kluka (11), Wołkow (8), Kurkajew (8), Żygałow (7), Kowalow (4), Lichoszercow (4), Martyniuk (libero) oraz Szefranow (1), Antipkin, Feoktistow i Zelenkow (libero)
Kanada: Vernon-Evans (14), Perrin (12), Maar (12), Vandoorn (6), Vigrass (5), Sanders (1), Bann (libero) oraz Hoag, Derocco i Szwarc