Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > F6 LŚ: Francja pokonała Kanadę i zameldowała się w finale

F6 LŚ: Francja pokonała Kanadę i zameldowała się w finale

W drugim półfinale po dwóch stronach siatki stanęły zespoły Francji i Kanady. Faworytem tego pojedynku byli mistrzowie Europy, którzy wywiązali się ze swojej roli i pokonali rywali 3:1, ulegając podopiecznym Stephane’a Antigi tylko w drugiej partii. W wielkim finale tegorocznej Ligi Światowej Francuzi zmierzą się z Brazylią.

Drugi pojedynek półfinałowy bardzo dobrze rozpoczęli Francuzi, ale po pomyłce w ofensywie Juliena Lyneela mecz rozpoczął się od nowa (3:3). Dobry blok zmusił Stephane’a Antigę do poproszenia o czas (3:5), który jednak na niewiele się zdał, bowiem zza linii 9. metra bombardował jego zawodników Kevin Le Roux (7:3). Trójkolorowi mieli niepodważalną przewagę optyczną, a katem ekipy z Ameryki Północnej było przede wszystkim Earvin Ngapeth (14:8). Pojedynczy blok Jensena Vandoorna pozwolił jego drużynie zmniejszyć straty do trzech oczek (11:14), jednak błyskawicznie tym samym odpowiedzieli reprezentanci Francji (16:11). Inicjatywa cały czas leżała po ich stronie, nie mylili się oni w ataku nawet z bardziej sytuacyjnych piłek (19:14). Chociaż Kanadyjczycy mogli pochwalić się pojedynczymi udanymi akcjami, to sprawy w swoje ręce w końcówce wziął Ngapeth, kończąc premierową odsłonę asem serwisowym (25:19).

Tym razem początek seta stał pod znakiem gry punkt za punkt (3:3) i pomimo chwilowej przewagi Francji na tablicy wyników ponownie pojawił się remis. Na przerwie technicznej dwupunktowe prowadzenie leżało już po stronie ekipy Laurenta Tillie, jednak spore problemy z ofensywą miał Lyneel i po bloku na przyjmującym Kanadyjczycy ponownie wyrównali stan na tablicy wyników (11:11). Obie ekipy dobrze radziły sobie właśnie w elemencie bloku (13:14), ale inicjatywę przejęli gracze Kanady, prowadząc na przerwie technicznej 16:13. Trójkolorowi szybko wzięli się za odrabianie strat (18:18), ale po przedłużonej akcji zakończonej błędem Trevora Clevenot dwupunktową przewagę odzyskali Kanadyjczycy (21:19). Nie wykorzystali oni jednak pomyłek rywali (22:22) i dopiero kolejna „czapa” dała im piłkę setową (24:22). Kanada nie próżnowała i po udanym ataku Ryleya Barnsa doprowadziła do remisu w całym spotkaniu.

Od mocnego uderzenia kolejną partię rozpoczęła reprezentacja Francji (5:1), która z czteropunktową przewagą zeszła również na pierwszy regulaminowy czas. Trójkolorowym ponownie zaczął funkcjonować atak z sytuacyjnych piłek, do tego dołożyli skuteczny blok i szybko mogli cieszyć się z wysokiego prowadzenia (14:9). Przedłużoną akcję wygrali jednak Kanadyjczycy (13:15), ale chwilę później kolejna widowiskowa wymiana padła już łupem francuskiego teamu (17:13). Błędy własne zaczęły pogrążać reprezentację Kanady (14:20), ale potem szczęście się odwróciło i wbiegający na pozycję Stephen Boyer został trafiony zagrywką przez Gordona Perrina (16:20). Kevin Le Roux dał swojej drużynie piłkę setową mocną zagrywką (24:18), a seta zakończył sprytnym zbiciem Trevor Clevenot (25:19).

Mistrzowie Europy już na początku kolejnej partii wypracowali sobie dwupunktowe prowadzenie, ale jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną błąd Earvina Ngapetha wyrównał stan rywalizacji (7:7). Francuski przyjmujący zrehabilitował się w polu zagrywki (11:7), ale szybko po drugiej stronie siatki tym samym popisał się Gordon Perrin, doprowadzając do remisu po 12. Ponownie jednak u Kanadyjczyków odezwały się grzechy z poprzedniej partii w postaci błędów własnych (13:16)`i nie potrafili oni dogonić rywali (17:21). Nadzieję w serca ekipy spod znaku klonowego liścia wlał Graham Vigrass swoim asem serwisowym, ale jej marzenia szybko rozwiał francuski blok (24:20). Ciśnienia w końcówce nie wytrzymał Sharone Vernon-Evans i popsutą zagrywką zakończył cały pojedynek.

Francja – Kanada 3:1
(25:19, 22:25, 25:19, 25:21)

Francja: Ngapeth (24), Boyer (16), Chinenyeze (9), Le Roux (7), Toniutti (1), Lyneel (1), Grebennikov (libero) oraz Clevenot (12) i Brizard
Kanada: Perrin (15), Vernon-Evans (14), Vigrass (14), Jansen Vandoorn (3), Maar (2), Sanders, Bann (libero) oraz Barnes (9), Van Berkel (3), DeRocco, Szwarc i Walsh