Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Czechy: Zmienne szczęście Polaków, udana kolejka Polek

Czechy: Zmienne szczęście Polaków, udana kolejka Polek

Za nami już kolejne mecze naszych rodaków w lidze czeskiej. Wciąż bez straty seta pozostaje Jihostroj České Budějovice Pawła Halaby. Ze zwycięstwa mógł cieszyć się także Marcel Gromadowski i jego Volleyball.cz Kladno. Przegrała VK Ostrava Mateusza Biernata i Damiana Sobczaka i VK Benátky nad Jizerou Pawła Pietkiewicza. W lidze żeńskiej kolejne zwycięstwo zanotował Sokol Frýdek-Místek Izabeli Błasiak i Agnieszki Mitręgi.

Wciąż znakomicie radzi sobie Jihostroj České Budějovice Pawła Halaby. Lider czeskiej ekstraklasy w sześciu meczach nie stracił jeszcze seta, a w ostatnim meczu pokonali na wyjeździe VolleyTeam ČZU Praha. Wbrew pozorom nie było to jednak łatwe spotkanie dla drużyny polskiego przyjmującego, bowiem jedynie w drugim secie jej wygrana była w miarę pewna. Paweł Halaba zagrał całe spotkanie i był jednym z liderów zespołu. Zdobył on 13 punktów, z czego 9 atakiem na 13 prób. Dało mu to wysoką 69-procentową skuteczność w tym elemencie. Do tego niespełna 22-letni zawodnik dołożył trzy asy serwisowe i jeden blok. Halaba przyjmował zagrywkę 21 razy, notując 52 proc. odbioru pozytywnego i 14 proc. perfekcyjnego. Więcej punktów od Polaka zdobył jedynie Filip Křesťan (23). Piątą wygraną w sezonie odniosła drużyna Marcela Gromadowskiego Volleyball.cz Kladno, która na własnym boisku pokonała w czterech setach Volejbal Brno. Polak był liderem swojej ekipy, zdobył 20 punktów, z czego 13 atakiem na 25 prób, co dało mu 52 proc. efektywności. Do tego dołożył także cztery punktowe bloki i trzy asy serwisowe. Ekipa polskiego atakującego zajmuje nadal trzecie miejsce w tabeli.

VK Ostrava Mateusza Biernata i Damiana Sobczaka w szóstej kolejce nie zapunktował w spotkaniu z Duklą Liberec, przegrywając 1:3. Damian Sobczak rozegrał całe spotkanie na pozycji libero, notując 70 proc. przyjęcia pozytywnego i 30 proc. perfekcyjnego. Przyjął w całym meczu 27 zagrywek. Cały mecz grał także Mateusz Biernat, zdobywając cztery oczka, polski rozgrywający zanotował dwa punkty atakiem przy stuprocentowej skuteczności i do tego dołożył dwa oczka blokiem. Najlepiej punktującym był z 16 punktami Matěj Šmídl. Po przeciwnej stronie siatki szalał Jan Stokr, który zdobył 21 oczek. Zespół Polaków zajmuje z bilansem trzech zwycięstw i trzech porażek piąte miejsce w tabeli. Kolejka ta nie okazała się szczęśliwa dla VK Benátky nad Jizerou Pawła Pietkiewicza. Zespół Polaka jedynie w trzecim secie postawił się SK Volejbal Ústí nad Labem, ale przegrał 0:3. Pietkiewicz grał jedynie w pierwszym i trzecim secie zdobył dwa punkty atakiem na 12 prób (17 proc. skuteczności). Przyjął on 17 zagrywek, notując 53 proc. przyjęcia pozytywnego i 35 proc. perfekcyjnego. Zespół Polaka z jedną wygraną na koncie nadal zajmuje 10. miejsce w tabeli.

W pozostałych meczach ostatnia w tabeli AERO Odolena Voda tylko w dwóch setach postawiła się Fatra Zlín, ostatecznie ulegając 0:3. ČEZ Karlovarsko 3:0 pokonało VK Příbram.

W ekstraklasie siatkarek Sokol Frýdek-Místek odniósł trzecie zwycięstwo w sezonie. Sokol Šternberk zdołał urwać ekipie Izabeli Błasiak i Agnieszki Mitręgi jedynie seta. Polki zagrały całe spotkanie. Błasiak zdobyła cztery oczka, z czego dwa atakiem (67 proc. skuteczności), do tego dołożyła punktowy blok i asa serwisowego. Mitręga zapunktowała 13 razy (10 atakiem przy 50 proc. skuteczności, 2 blokiem i 1 zagrywką). Dwa punkty więcej od Polki (15) zdobyła Markéta Kukůčová. Wciąż niepokonany jest Agel Prostejov, który w ostatniej kolejce nie dał szans Královo Pole Brno. Przkonujące zwycięstwo nad outsiderem – Fenix Brno odniósł wicelider Dukla Liberec. Volebal Přerov, TJ Sokol Šternberk i Fenix Brno nie wygrały jeszcze spotkania.