Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Czechy M: Finał nie dla drużyny Pawła Halaby

Czechy M: Finał nie dla drużyny Pawła Halaby

Dość niespodziewanie triumfator fazy zasadniczej ligi czeskiej – VK Jihostroj České Budějovice nie awansował do finału rozgrywek. Drużyna Pawła Halaby przegrała swój półfinał w trzech meczach. Wiele wskazuje na to, że w finale zabraknie również drugiego zespołu po fazie zasadniczej, bowiem to Volleyball.cz Kladno w półfinale przeciwko Dukli Liberec prowadzi 2:1.

Po niespodziewanej porażce VK Jihostroj České Budějovice z czwartym po fazie zasadniczej ČEZ Karlovarsko w pierwszym meczu półfinałowym kibice liczyli, że to tylko wypadek przy pracy. W kolejnym półfinale było znacznie więcej walki, siatkarze VK Jihostroj mieli nawet szansę na prowadzenie 2:1, jednak przegrali trzeciego seta na przewagi, w kolejnym ugrali 20 punktów i zostali postawieni pod ścianą. W poniedziałkowym pojedynku we własnej hali drużyna Pawła Halaby dwa pierwsze sety grała na przewagi. Chociaż rywale prowadzili 2:1, gospodarze doprowadzili do tie-breaka. W nim również nie zabrakło zaciętej gry, jednak VK Jihostroj nie zdołało postawić kropki nad i, przegrywając 13:15, a cały mecz 2:3. Tym samym w finale zagra czwarta drużyna po fazie zasadniczej.

W obu meczach bardzo dobrze zagrał Paweł Halaba. Polski przyjmujący dwukrotnie był najlepiej punktującym zawodnikiem swojej drużyny. W spotkaniu na wyjeździe przyjmujący zdobył 16 punktów – cztery razy zaserwował asa, dwa razy zapunktował blokiem, a w ataku utrzymał 53 proc. skuteczności. Polak przyjął również 17 piłek, notując 35-procentową skuteczność (29 proc. perfekcyjnego). W tym meczu najwięcej punktów – 29 zdobył gracz drużyny z Karlovarska – Filip Rejlek. W ostatnim półfinale ponownie najlepiej punktującym siatkarzem spotkania był Filip Rejlek (30). Halaba zdobył natomiast 23 punkty – po trzt razy zagrywką i blokiem, skończył 17 z 28 ataków (61 proc. skuteczności). Trzej zawodnicy odpowiedzialni za przyjęcie z VK Jihostroj byli niemal po równo obarczeni przyjęciem. Halaba przyjął 25 piłek przy 52 proc. skuteczności (20 proc. perfekcyjnego).

W drugim półfinale po porażce w pierwszym meczu Volleyball.cz Kladno wygrało drugie spotkanie. Chociaż gospodarzom udało się triumfować 3:0, aż dwa sety kończyły się dopiero po długiej walce na przewagi. Podobnie jak w drugiej parze półfinałowej, również w tej trzeci mecz skończył się po tie-breaku. Chociaż zespół z Kladna prowadził już 2:1, trzeciego seta wygrywając do 17, to piąta partia zdecydowała o zwycięstwie. W niej Dukla Liberec co prawda walczyła, ale po grze na przewagi musiała uznać wyższość przeciwników. Tym samym ponownie to zespół niżej notowany jest o krok od awansu do finału. Decydujące starcie w czwartek w Kladnie.

Ponownie w protokole meczowym zabrakło Marcela Gromadowskiego. Po raz kolejny do zwycięstwa Kladno poprowadził David Konečný, tym razem przed własną publicznością zdobywając 19 oczek (skończył połowę z 34 ataków i dołożył dwa asy), a na wyjeździe zapisał na swoim koncie 25 punktów, z czego 18 atakiem (49 proc. skuteczności), trzy blokiem i cztery zagrywką. W szeregach Dukli najlepiej spisywał się Jan Stokr, w pierwszym meczu zdobywając 18 punktów (16 atakiem przy 53 proc. skuteczności, a dwa blokiem). W drugim natomiast zapisał na swoim koncie 20 punktów, wszystkie atakiem przy 45 proc. skuteczności.