Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup M: Cztery złote sety w 1/16 finału

Challenge Cup M: Cztery złote sety w 1/16 finału

Zakończyła się już rywalizacja w 1/16 finału Challenge Cup mężczyzn. W czterech przypadkach do wyłonienia zwycięzców potrzebny był złoty set, a Stroitel Mińsk odwrócił losy rywalizacji bez konieczności grania złotego seta. Do dalszej fazy awansował m.in. Olympiakos Pireus Fabiana Drzyzgi i Foinikas Syros, którego trenerem jest Oskar Kaczmarczyk, z awansu mogą cieszyć się także Konrad Formela i Jakub Radomski. Pierwsze mecze 1/8 finału zaplanowano na 16-18.01.2018.

Bez żadnych problemów w 1/8 finału zameldowali się siatkarze Gazpromu-Jugry Surgut. Ich dominację najlepiej zobrazuje fakt, że w żadnym z setów rozegranych w tym dwumeczu nie pozwolili węgierskiemu Pénzügyőr Budapeszt przekroczyć granicy 20 punktów. Złoty set był potrzebny do rozstrzygnięcia rywalizacji Orion Doetinchem z Lewskim Sofia. Po porażce w pierwszym meczu holenderska ekipa na własnym boisku wygrała 3:0. W decydującym o awansie secie emocji nie brakowało, a więcej zimnej krwi zachowali gospodarze, dla których 21 oczek zdobył Marcelis. ČEZ Karlovarsko w pierwszym meczu miało problemy z pokonaniem Mladost Zagrzeb, ale w rewanżu nie oddali już rywalom seta, pozwalając przeciwnikom jedynie w trzecim secie przekroczyć granicę 20 punktów. Gospodarze przeważali w każdym elemencie i zasłużenie awansowali do dalszej fazy rozgrywek. Szwajcarski Biogas Volley Nafels oddał w dwumeczu z Union Raiffeisen Waldviertel dwa sety, ale nie przeszkodziło mu to w awansie do 1/8 finału. W obu zespołach występują Polacy. Dla Biogas Volley Nafels w rewanżu Konrad Formela zdobył 14 punktów, grając cały mecz (13 atakiem przy 57% skuteczności i 1 blokiem), bardzo dużo pracował także w przyjęciu, odbierał serwis aż 30 razy (57% przyjęcia pozytywnego i 23% perfekcyjnego), Jakub Radomski grał w trzech pierwszych setach i zapunktował 9 razy (7 atakiem przy 47% skuteczności i po razie w bloku i zagrywce), w przyjęciu zanotował 71% odbioru pozytywnego i 29% perfekcyjnego przyjmował serwis 17 razy. W pokonanej ekipie na zmiany wchodził Michał Peciakowski, cały mecz grał Dawid Siwczyk i zdobył 7 punktów (4 atakiem przy 50% skuteczności i trzy blokiem). Na zmianę wszedł także Ernest Plizga, zdobywając trzy punkty atakiem na cztery próby. Sześć razy przyjął także zagrywkę, notując 50% odbioru pozytywnego i 33% perfekcyjnego.

Belgijski Par-Ky Menen w rewanżu oddał seta TV Schönenwerd ze Szwajcarii, ale to nie przeszkodziło mu w pewnym awansie do 1/8 finału. Dobrze tego dnia dysponowany był Julien Winkelmuller, który zdobył dla swojej ekipy 20 oczek. Parnu VK z Estonii pewnie pokonało z kolei cypryjski Pafiakos Pafos. Jedynie w drugim secie estońska ekipa napotkała na opór rywali. Lokomotiv Baku po wygranej w pierwszym meczu w rewanżu nie był w stanie podjąć walki z Fonte Bastardo Azores. Na uwagę zasługuje na pewno 18 asów serwisowych zwycięskiej ekipy w głównym meczu przy tylko jednym zespołu azerskiego, który był też słabszy w pozostałych elementach. Wystarczyło to jednak tylko na doprowadzenie do złotego seta. W nim emocje rozgorzały na dobre, po długiej grze na przewagi 25:23 wygrał go jednak Lokomotiv Baku. Olympiakos Pireus Fabiana Drzyzgi pierwszy mecz z VB Tours wygrał 3:0, w rewanżu jednak to francuski zespół triumfował w tym samym stosunku. Ekipa polskiego rozgrywającego okazała się jednak lepsza w złotym secie. Fabian Drzyzga grał cały mecz i zdobył dwa oczka blokiem i jedno zagrywką, 18 punktów zdobył Mikko Oivanen, będąc liderem greckiej ekipy. Maliye Milli Piyango Ankara na własnym boisku po dominacji w dwóch pierwszych partiach jedynie w trzecim secie musiała powalczyć ze słowacką VK Bystrina SPU Nitra, ale wygrała na przewagi i przypieczętowała awans. 15 punktów dla tureckiej ekipy zdobył Mihajlo Stanković, zaś w szeregach pokonanej ekipy ważną postacią był Stanisław Wawrzyńczyk. Polak zdobył 10 oczek (9 atakiem przy 56% skuteczności i jedno zagrywką). Przyjął 23 zagrywki, notując 52% odbioru pozytywnego i 39% perfekcyjnego. Stroitel Mińsk przegrał pierwszy mecz z Lausanne UC 2:3, ale w rewanżu wygrał 3:0, mając problemy jedynie w premierowej odsłonie i bez konieczności grania złotego seta zameldował się w 1/8 finału. Montana Volley po zaciętym tie-breaku pokonała Hapoel Kfar Saba, awansu do dalszej fazy gier może cieszyć się także trener Oskar Kaczmarczyk i jego Foinikas Syros. W pierwszym meczu grecka ekipa wygrała 3:0 z norweskim Viking TF Bergen, zaś w rewanżu po gładko wygranym pierwszym secie podopiecznym polskiego szkoleniowca nie wyszła druga partia. W trzecim secie Foinikas przypieczętował jednak awans, ale w całym meczu triumfował dopiero po tie-breaku. 21 punktów zdobył Bojan Jordanow.

Steaua Bukareszt nie oddała w rywalizacji z KDS-sport Koszyce nawet seta, ale nie oznacza to, że emocji nie brakowało. Trzecia partia zakończyła się dopiero po grze na przewagi. Benfica Lizbona nie miała żadnych kłopotów z pokonaniem UVC Holding Graz. W żadnym z setów w tej rywalizacji austriacki zespół nie był w stanie przekroczyć granicy 20 punktów. Volejbal Brno w pierwszym meczu pewnie pokonał Lokomotiw Charków, ale w rewanżu to ekipa z Ukrainy okazała się lepsza. Emocji jednak nie brakowało, bowiem trzy z czterech setów regulaminowego meczu zakończyły się dopiero po walce na przewagi. W złotym secie górą była już jednak czeska drużyna. Bunge Rawenna po gładko wygranym meczu wyjazdowym w rewanżu u siebie zaskakująco się męczyła z Gentofte Volley. Ostatecznie jednak wygrała po tie-breaku i zapewniła sobie udział w 1/8 finału.