Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup M: Fakieł oraz Chaumont bliżej finału

Challenge Cup M: Fakieł oraz Chaumont bliżej finału

Po wtorkowych emocjach związanych z Pucharem CEV uwaga kibiców europejskiej siatkówki skupiła się na środkowych rozgrywkach Pucharu Challenge, który również wszedł w fazę półfinałów. Do najlepszej czwórki dotarły rosyjski Fakieł Nowy Urengoj, francuskie Chaumont VB 52 oraz dwaj przedstawiciele ligi tureckiej: Galatasaray Stambuł oraz Ziraat Bankasi Ankara. Pierwsze mecze odbyły się w Rosji oraz we Francji. Oba spotkania zakończyły się pewnymi zwycięstwami gospodarzy.

W pierwszym meczu, który rozpoczął się o godzinie 16 polskiego czasu, rosyjski Fakieł podejmował zespół ze Stambułu – Galatasaray. Mecz ten był interesujący dla polskich kibiców z uwagi na fakt, że pierwszoplanową rolę w tureckim zespole gra – Zbigniew Bartman. Obie drużyny nie najlepiej radzą sobie w swoich ligach (Fakieł przed ostatnią ligową kolejką zajmuje 6. lokatę, natomiast Galatasaray zakończyło sezon zasadniczy dopiero na 7. miejscu), dlatego dobre zaprezentowanie się na arenie europejskiej jest dla tych zespołów niezwykle ważne. Potwierdzają to słowa kapitana tureckiego klubu – Husseina Koca, który stwierdził, że w związku z kiepskimi występami w lidze jedynie zwycięstwo w Pucharze Challenge może poprawić nastroje wśród niezadowolonych kibiców. Również gospodarze podeszli do tego meczu maksymalnie skoncentrowani. Na łamach oficjalnej strony rosyjskiego klubu grający na pozycji libero Władimir Szyszkin zauważył, że gra przed fanatyczną turecką publicznością nigdy nie należy do łatwych, więc on i jego koledzy zrobią wszystko, aby mecz we własnej hali zakończyć zwycięstwem w trzech lub czterech setach. Niewątpliwym atutem Rosjan był również fakt, że ich trener – Camillo Placi aktualny sezon zaczynał jako szkoleniowiec tureckiego Halkbanku Ankara, więc o swoich rywalach wie on z pewnością bardzo dużo. Boiskowa rzeczywistość od samego początku meczu okazała się być brutalna dla przyjezdnych. Pierwszego seta Turcy oddali praktycznie bez walki. Kilka serii punktowych przy atomowych zagrywkach Jegora Kluki oraz Iwana Jakowlewa, a także chaos w szeregach gości spowodowały, że Galatasaray zdobyło w premierowej partii jedynie 12 punktów. W drugiej odsłonie przyjezdnych stać było na zryw w środkowej części seta, niestety dla nich okres ich dobrej gry rozpoczął się dopiero przy prowadzeniu Rosjan 18:10. Sygnał do ataku dał Zbigniew Bartman, kończąc z pierwszej strefy niezwykle trudną piłkę. Następnie Polak dwa razy skutecznie zbił ze skrzydła oraz zablokował jeden atak rywali. Kilka punktów atakiem oraz zagrywką zdobył również Samuele Tuia i goście doszli rywali na 2 punkty (18:20). Niestety fatalne przyjęcie oraz proste błędy w ataku Turków spowodowały, że kolejnych 5 oczek oraz całego seta wygrali Rosjanie. Trzecią partię od początku kontrolował Fakieł (8:2). Galatasaray jedynie przy doskonałym przyjęciu było w stanie toczyć na siatce wyrównaną walkę, jednak 27% poprawnego i 5% idealnego przyjęcia w przekroju całego meczu ciężko nazwać choćby dobrym. Rosjanie pozwolili sobie na pełne ryzyko w zagrywce oraz trochę finezji w rozgrywaniu akcji, przez co różnica punktowa stale utrzymywała się w granicach 4-5 oczek. Wreszcie po kilkunastominutowej przerwie przy stanie 23:19, spowodowanej awarią elektroniki przy stoliku sędziowskim, Fakieł zakończył ten mecz skutecznym atakiem i blokiem na Bartmanie. Praktycznie od pierwszej piłki każdego z setów zarysowywała się wyraźna dominacja gospodarzy, a turecki trener w każdej partii pierwszy czas na żądanie wykorzystywał jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną.

Fakieł Nowy Urengoj (RUS) – Galatasaray Stambuł (TUR) 3:0
(25:12, 25:18, 25:19)

Fakieł: Lichoszercow (12), Kołodynski (2), Jakowlew (4), Kimerow (12), Wołkow (9), Kluka (12), Szyszkin (libero) oraz Bogdan (2)
Galatasaray: Kisal (4), Yucel (3), Bartman (10), Koc (2), Gok (3), Tuia (10), Ayvazoglu (libero) oraz Aydin (3), Akseker i Ulu