Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup K: Dwa złote sety w walce o ćwierćfinał

Challenge Cup K: Dwa złote sety w walce o ćwierćfinał

Siatkarki w Pucharze Challenge wkroczyły w fazę ćwierćfinałową. Trafiły do niej m.in. szwajcarski Viteos Neuchatel Université oraz serbski Tent Obrenovac, o awansie których decydowała walka w złotym secie. Spośród ośmiu awansujących drużyn najłatwiejszą drogę miała jedynie ekipa BBSK.

Belgijski Charleroi Volley w starciu z tureckim Bursa BBSK nie miał większych szans, a oba spotkania zakończyły się w trzech setach. W rewanżu Turczynki miały momenty wahania, w których rywalki szybko wyrównywały walkę na boisku, ale doświadczenie oraz umiejętności siatkarskie leżały zdecydowanie po ich stronie, co było widoczne zwłaszcza w trudnych momentach, w końcowych częściach setów. W trakcie partii zawodniczki BBSK nie ustrzegały się pomyłek, czym pomagały też rywalkom. Najlepsza w ekipie gospodarzy, w rewanżu, okazała się Oleksandra Bycenko. W drugich spotkaniach zespoły TJ Ostrava oraz Dynamo Krasnodar straciły po secie, ale pewnie awansowały do kolejnego etapu. Pierwsze spotkania zakończyły się ich wygranymi 3:0, ale przeciwniczki w rewanżach postawiły poprzeczkę troszkę wyżej. Grająca we własnym obiekcie drużyna z Czech do udanych nie zaliczy drugiej odsłony spotkania, w której Orpo Orivesi wstrzeliło się swoją zagrywką i rozdawało karty od początku do końca. TJ Ostrava wrócił do gry w dwóch kolejnych odsłonach i wygrał spotkanie. Z kolei rosyjskie Dynamo grało na Słowacji, a Strabag VC nie ułatwiał rywalkom gry. Rosjanki były jednak zespołem dużo lepszym w ataku, a także w bloku, dokładając do tego wyśmienitą zagrywkę w partii czwartej (6 asów serwisowych). Słowaczki miały szansę, by pokazać swoją dobrą grę, ale rywalki były silniejsze. Nantes VB po dość trudnym wyjazdowym pierwszym meczu, wygranym 3:2, we własnej hali poradził sobie już dużo lepiej z Vasas Óbuda Budapeszt. Rywalki w żadnym z trzech setów nie miały nic do powiedzenia.

Po przegranych pierwszych starciach rywalizację w 1/8 finału – bez potrzeby rozgrywania złotego seta rozstrzygnęły siatkarki Sm’AESCH Pfeffingen oraz Olympiakosu SFP Pireus. Szwajcarki w pierwszym meczu musiały uznać wyższość Stiinty w tie-breaku, ale drugi mecz wyjazdowy był już w ich wykonaniu dużo lepszy. Sm’AESCH i ekipa z Rumunii rozegrały bardzo ciekawe i dość zacięte spotkanie. W przyjęciu oba zespoły notowały wyniki na podobnym poziomie, w zależności od seta jedna ekipa górowała w bloku, a druga w zagrywce. Szwajcarki po swojej stronie miały jednak skuteczniejszy atak i tym elementem wygrały w całym meczu. Natomiast Olympiakos po przegranym u siebie tie-breaku podszedł do rywalizacji w rewanżu bardzo zmobilizowany. Rumuński C.S.M. tylko w drugim secie poradził sobie z Greczynkami, które zupełnie straciły moc w ataku i popełniały też sporo błędów. Kontra za kontrą dała miejscowym znaczne prowadzenie i wygraną w tej partii. Zespół z Pireusu taką zniżkę dyspozycji miał jedynie wtedy, a pozostałe sety rozstrzygał dość łatwo na swoją korzyść. W szeregach przyjezdnych szalały Jana Franziska Poll oraz Saskia Hippe, zdobywczynie kolejno 22 i 20 punktów.

Dwa złote sety w tym etapie rozgrywek Challenge Cup obejrzeli kibice w Obrenovac i w Neuchatel. W pierwszym przypadku miejscowy Tent pokonał w regularnym meczu 3:0 Hermes Oostende, a pierwsze starcie rozstrzygnięte było na korzyść Hermes – także w trzech setach. Po dwóch zupełnie różnych pojedynkach serbska drużyna poszła za ciosem w złotej partii. Tego dnia to ona była lepiej dysponowana, co było widoczne w tym najważniejszym momencie rywalizacji. Belgijki starały się bardzo mocno w polu zagrywki, na siatce – w bloku i ataku, jednak popełniały błędy i to była ich największa bolączka, która zabrała im awans do ćwierćfinału. Swojej szansy nie wykorzystały siatkarki Ibsa CV Las Palmas, które u siebie wygrały pewnie w trzech setach, na wyjeździe przegrały 1:3 i w złotym secie również. Hiszpańska drużyna potrzebowała zaledwie dwóch setów do awansu, jednak zwycięstwie w drugiej odsłonie oddała inicjatywę przeciwniczkom. Szwajcarki nie wypuściły swojej możliwości w decydującej partii, grały cały czas na jednym poziomie i nie popełniały błędów. W ich szeregach wielką rolę odegrała bardzo dobra postawa Tiany Dockery – zdobywczyni 22 punktów.

Pierwsze mecze ćwierćfinałowe rozegrane zostaną w dniach 20-22 lutego.