Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Brazylijki mistrzyniami Ameryki Południowej

Brazylijki mistrzyniami Ameryki Południowej

Reprezentacja Brazylii w ostatnim meczu pokonała bez straty seta gospodynie turnieju – Kolumbijki, dzięki czemu wygrała mistrzostwa Ameryki Południowej. Brazylijki tym samym wywalczyły bilet na przyszłoroczne mistrzostwa świata w Japonii. Podium uzupełniły siatkarki z Peru.

Brazylijki szły przez mistrzostwa Ameryki Południowej jak burza, w żadnym z meczów nie tracąc nawet seta. O tym, kto zdobędzie złoty medal, miał zdecydować ostatni pojedynek turnieju pomiędzy Brazylią a Kolumbią. Gospodynie oprócz zwycięstw 3:0 miały na swoim koncie również jednego tie-breaka (3:2 z Argentyną), który był jedynym dłuższym meczem mistrzostw.

Decydujące o złocie spotkanie rozpoczęło się od wyrównanej gry, podczas przerwy technicznej prowadziły Kolumbijki (8:6). Brazylijki szybko wyrównały (9:9), jednak przez własne błędy nie poszły za ciosem. Gdy ponownie na prowadzenie wyszły gospodynie, grę przerwał trener Jose Roberto Guimaraes (14:12). Jego podopieczne wciąż nie były w stanie odwrócić wyniku. Dopiero w końcówce zielono-żółtym udało się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść (25:23). W drugiej partii Brazylijki poszły za ciosem. Z akcji na akcję dystans powiększał się (14:9). Pomimo starań gospodynie nie były w stanie odwrócić losów seta. Reprezentacja Brazylii kontrolowała przebieg gry i wygrała do 19. Otwarcie trzeciej partii w wykonaniu przyjezdnych było jeszcze lepsze. Nie do zatrzymania była Tandara, a różnica punktowa rosła. Chociaż trener Kolumbijek starał się zmotywować swoje zawodniczki, dobre chęci Kolumbijek nie wystarczyły. Brazylijki do końca utrzymały koncentrację i wygrywając do 17, przypieczętowały zwycięstwo w mistrzostwach.

Dla Brazylijek był to dwunasty triumf z rzędu. – Tytuł mistrzyń Ameryki Południowej jest bardzo ważny dla naszej grupy – przyznała Tandara. – Nauczyłyśmy się, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami, a nasz zespół wciąż wzrasta. Miałyśmy pewne problemy w meczu przeciwko Kolumbijkom, które dobrze z nami walczyły, ale wygrałyśmy tytuł i awansowałyśmy do mistrzostw świata, co było naszym celem – dodała MVP turnieju.