Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Azzurri dwukrotnie lepsi od Holendrów

Azzurri dwukrotnie lepsi od Holendrów

Ostatni test przed mistrzostwami Europy ułożył się po myśli reprezentantów Italii. Podopieczni Gianlorenzo Blenginiego dwukrotnie bez straty seta pokonali rywali z Holandii. Spotkania pomogły trenerowi Azzurrich podjąć ostateczne decyzje przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy.

Na ostatniej prostej przed mistrzostwami Europy wiele reprezentacji rozgrywa mecze kontrolne. Podobną drogą poszli wicemistrzowie olimpijscy. Podopieczni Gianlorenzo Blenginiego dwukrotnie spotkali się z reprezentacją Holandii. Te spotkania były dla szkoleniowca okazją do przetestowania różnych wariantów przed startującą za niespełna tydzień walką o tytuł najlepszej ekipy Starego Kontynentu.

Pierwsze spotkanie kontrolne rozpoczęło się od falstartu Azzurrich. Po początkowych problemach z odbiorem serwisu Azzurri przystąpili do ataku. Oranje znaleźli jeszcze sposób na Filippo Lanzę, i od stanu 10:10 gra rozpoczęła się praktycznie od nowa. Przy grze na styku dopiero serwisy Vettoriego wyprowadziły zespół z Półwyspu Apenińskiego na minimalne prowadzenie – 16:15. W kluczowej części seta nie zawodził Lanza, to właśnie skrzydłowy reprezentacji Włoch poprowadził swój zespół do triumfu 25:21. W myśl zasady, że zwycięskiego składu się nie zmienia, Gianlorenzo Blengini nie zdecydował się na rotacje w składzie. Kolejną partię Włosi rozpoczęli od zaliczki 4:0. Tego prowadzenia nie pozwolili sobie odebrać, konsekwentnie grając w ataku, siatkarze z Półwyspu Apenińskiego kontrolowali sytuację, w końcówce prowadząc 16:12. Siła bloku Azzurrich pozwoliła wicemistrzom olimpijskim dopełnić formalności – 25:16. Odsłona trzecia była wyjątkowo zacięta (13:13), przy utrzymującej się wymianie sił w ataku na dłuższej przestrzeni seta żadna z ekip nie była w stanie zbudować wyższej przewagi. Dopiero zagrania Vettoriego odmieniły sytuację (16:20). W kluczowej części partii w polu serwisowym uaktywnił się jeszcze Giannelli i to Italia wygrała 25:23.

Najlepiej punktującym zawodnikiem Azzurrich tym razem nie był jednak Vettori, a Mazzone. Zdobywca 14 oczek zanotował pięć punktowych bloków. Atakujący reprezentacji Italii zdobył natomiast 13 punktów.

Holandia – Włochy 0:3
(21:25, 16:25, 23:25)

Holandia: van Haarlem (2), ter Horst (8), Diefenbach (4), van Dijk (5), Koelewijn (2), Andringa (4), Sparidans (libero) oraz Plak (2), Jorna, Keemink, ter Maat (4), Abdelaziz (6), Parkinson i Rauwerdink
Włochy: Vettori (13), Giannelli (5), Antonov (6), Lanza (8), Mazzone (14), Piano (5), Colaci (libero) oraz Balaso (libero), Pesaresi i Spirito

Dzień później reprezentacje Holandii i Włoch spotkały się ponownie. Rezultat drugiego meczu towarzyskiego był identyczny, po raz kolejny nie tracąc choćby seta, triumfowali Azzurri. Początki meczu to jeszcze gra na styku, jednak asy serwisowe Antonova pomogły ekipie z Półwyspu Apenińskiego nieco ustabilizować grę, Włosi prowadzili 10:7 i trener Vermeulen musiał reagować. Pauza na żądanie niewiele zmieniła, podczas drugiej przerwy technicznej wciąż obie ekipy dzieliło pięć oczek (11:16). Po raz kolejny siatkarze obu ekip przekonali się, jak ważnym elementem jest zagrywka. Pocelowany serwisem rywali był m.in. Antonov i w kluczowym fragmencie seta było po 20. Dobre noty zbierał Abdelazz, końcówka seta to jednak błędy własne Holendrów i triumf Włochów 25:23.

Kolejny fragment meczu to bloki na Vettorim, Holendrzy rozpoczęli z wysokiego C, prowadząc 7:1. Cierpliwa gra Azzurrich sprzyjała niwelowaniu dystansu i po chwili było już 13:11. I tak Gianlorenzo Blengini mógł odetchnąć z ulgą. Simone Giannelli nie miał problemów z rozrzucaniem bloku rywali. Rozgrywający Azzurrich nieźle radził sobie również w polu serwisowym, to właśnie młody zawodnik Trento postawił kropkę nad i w tej partii (21:25). W trzeciej odsłonie Azzurri nie pozwolili już uciec rywalom, kontrolując sytuację od pierwszych akcji. Tym razem to siatkarze Oranje musieli ratować sytuację. W tej części meczu nie było niespodzianek i Włosi wygrali 25:19.

Po trzech setach szkoleniowcy obu ekip umówili się na rozegranie dodatkowej, czwartej partii. W tym secie lepiej zaprezentowali się Holendrzy i to oni wygrali 25:16.

(23:25, 21:25, 19:25)

Holandia: van Haarlem (1), ter Horst (7), Diefenbach (3), Abdelaziz (13), Koelewijn (11), Andringa (5), Sparidans (libero) oraz Rauwerdink (1), ter Maat (1), Keemink, van Dijk, Parkinson (3) i Jorna
Włochy: Vettori (13), Giannelli (4), Antonov (8), Lanza (8), Mazzone (10), Piano (7), Colaci (libero) oraz Balaso (libero), Pesaresi, Botto (1), Spirito i Ricci (3)

źródło: inf. własna, volleyball.it