Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. B: Drugie zwycięstwo Finlandii

MŚ, gr. B: Drugie zwycięstwo Finlandii

Po pięciosetowej, zwycięskiej dla Finów batalii z ekipą kubańską, tym razem przeciwnikiem podopiecznych Tuomasa Sammelvuo była reprezentacja Korei Południowej. Ekipa z Finlandii pewnie ograła przeciwników i odniosła zwycięstwo bez straty seta.

Finowie doskonale rozpoczęli spotkanie, dobrze od początku prezentując się w ataku i zagrywce, co podkreślił efektowny as serwisowy Mikko Esko po kilku pierwszych akcjach pojedynku. Koreańczycy mieli wyraźne problemy z przyjęciem, co doskonale wykorzystali podopieczni Tuomasa Sammelvuo, wychodząc na prowadzenie 5:2. Gra przebiegała pod dyktando fińskiej ekipy, w której dobrze spisywał się też Jukka Lehtonen i potrójny blok. Finowie cały czas utrzymywali kilkupunktowe prowadzenie, co pozwalało im kontrolować przebieg partii. Na nic zdała się w końcówce efektowna gra koreańskich skrzydłowych – Seo i Songa. Seta zakończył atak z lewego skrzydła Mattiego Oivanena (25:22).

Po przegranej w pierwszej odsłonie na początku partii numer dwa Koreańczycy wrócili do gry. Szybko bowiem wyszli na prowadzenie 4:1. Azjaci lepiej spisywali się w obronie, co pozwoliło im polepszyć skuteczność w kontrataku. Zmotywowani i podrażnieni wynikiem pierwszego seta zaczęli też agresywniej zagrywać. W efekcie wkrótce ich przewaga była aż pięciopunktowa (10:5). Finowie nie składali jednak broni i chwilę potem zbliżyli się do rywali na dwa oczka (9:11), a następnie doprowadzili do remisu po 16. Duża w tym „zasługa” Koreańczyków, którzy po świetnym początku zaczęli popełniać coraz więcej błędów. W końcówce walka toczyła się punkt za punkt. Zwycięsko z tej wymiany, po autowym ataku Korei, wyszli Finowie (26:24).

Oni też lepiej weszli w trzecią odsłonę meczu. Po kilku pierwszych akcjach i dobrej postawie w polu serwisowym Esko Finowie wygrywali 4:1. Seria perfekcyjnych bloków, agresywnych zagrywek i skutecznych ataków pozwoliła podopiecznym Tuomasa Sammelvuo wyjść na wysokie prowadzenie i kontrolować przebieg seta (10:1). Koreańczycy próbowali wybić z rytmu rywali, wykorzystując ich pojedyncze błędy, ale przewaga fińskiej ekipy stale rosła i w pewnym momencie okazała się już nie do odrobienia (15:5). Finlandia ostatecznie wygrała seta 25:15, a całe spotkanie 3:0.

Po meczu powiedzieli:

Tuomas Sammelvuo (trener reprezentacji Finlandii): – Korea to trudny przeciwnik, grający bardzo dobrze w obronie. Trzeba być cierpliwym i skoncentrowanym w pojedynkach z tym zespołem i to dzisiaj Koreańczycy pokazali. Jestem zadowolony z postawy mojej drużyny, bo w drugim secie mieliśmy już kilka punktów straty do rywala, a zdołaliśmy go wygrać. W kolejnej partii było nam łatwiej. Kluczem do zwycięstwa była nasza zagrywka. W pierwszych dwóch setach mieliśmy małe problemy z pozostałymi elementami, ale w trzeciej partii kontrolowaliśmy już grę całkowicie. To było ważne spotkanie dla naszego poczucia zespołowości. Tworzymy kolektyw, dzisiaj zagrał cały zespół. Jestem też pod wrażeniem kibiców.

Antti Siltala (kapitan reprezentacji Finlandii): – Jestem bardzo zadowolony z wyniku. Byliśmy skoncentrowani i zagraliśmy naprawdę dobrze. Nasza zagrywka była bardzo dobra i pomogła nam w blokowaniu przeciwnika, zwłaszcza w drugim secie, w którym musieliśmy odrabiać straty.

Park Kiwon (trener reprezentacji Korei Płd.): – Ciężko pracowaliśmy, przygotowując się do tego spotkania. Są dobre i złe elementy w naszej grze. Ogólnie jest dobrze, ale nie jestem zadowolony z dzisiejszego rezultatu.

Han Sun-Soo (kapitan reprezentacji Korei Płd.): – Nie zagraliśmy bardzo źle, powiedziałbym, że generalnie było dobrze. Mieliśmy jednak problemy z przyjęciem i musimy nad tym pracować.

Finlandia – Korea Płd. 3:0
(25:22, 26:24, 25:15)

Finlandia: Esko (7), Siltala (7), Sivula (14), Kunnari (9), Matti Oivanen (6), Lehtonen (8), Kerminen (libero) oraz Tervaportti, Mikko Oivanen i Ojansivu (1)
Korea Płd.: Song (6), Shin (7), Lee, Kwak (8), Choi (7), Seo (9), Bu (libero) oraz Han, Jeon (2) i Park (1)