Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV M: Rosjanie pokonani, Paris Volley wyrwał im trofeum

Puchar CEV M: Rosjanie pokonani, Paris Volley wyrwał im trofeum

Wydawało się, że siatkarze Paris Volley przystępowali do rewanżu w Pucharze CEV z beznadziejnej pozycji. W Rosji 3:0 wygrała Gubernia i do Francji udała się po kolejne łatwe zwycięstwo. Tymczasem paryżanie postawili skuteczny opór wygrali 3:1 oraz złotego seta.

Choć to Rosjanie rozpoczęli od prowadzenia 3:1, to jednak gospodarze przy bardzo dobrych zagrywkach Ivovicia wyszli zaraz na prowadzenie. Sytuacja zmieniła się jeszcze tuż przed pierwszym czasem technicznym, na którym jedno oczko nadwyżki mieli podopieczni Plamena Konstantinowa. Po nim błędy w ataku paryżan zmusiły trenera miejscowych do poproszenia o czas, bowiem Gubernia odskoczyła na 11:8. Trzy punkty na korzyść Rosjan utrzymywały się przez dłuższy czas i choć Paris Volley miał okazję zbliżyć się do rywali, to jednak ci grali dużo skuteczniej i po plasie Pawłowa zeszli na drugą przerwę techniczną, prowadząc 16:13. Dopiero po wznowieniu gry udało się gospodarzom zbliżyć na minimalną stratę, ale ekipa z Rosji umiejętnie utrzymała przewagę, mimo że rywale grali coraz lepiej w ataku. Hernan umiejętnie rozłożył grę w tym elemencie na cały zespół i wtedy atakowali zarówno zawodnicy na skrzydłach, jak i środek. To właśnie po dwóch uderzeniach Kreeka Paris Volley wyrównał w ważnym momencie po 20. O czas poprosił wtedy Konstantinow, ale tuż po nim Ivović dołożył asa serwisowego, a Brizard kiwnął z drugiej piłki i to miejscowi byli na prowadzeniu 22:20. Trener Guberni w krótkim odstępie czasu wykorzystał też drugą przerwę na żądanie. Choć jego zespół starał się gonić przeciwników, to ci dowieźli odpowiednią nadwyżkę do końca i triumfowali w secie do 23.

Drugą odsłonę rozpoczęła wyrównana walka, ale to paryżanie lekko przeważali. Tylko ich błędy własne nie pozwalały im odskoczyć bardziej od Rosjan, a to dość szybko się zemściło i Gubernia objęła prowadzenie 6:4. Nadal jednak gospodarze byli w natarciu, więc szybko wyrównali. Jeszcze chwilę rosyjski zespół stawiał im opór, jednak na drugim czasie technicznym Paris Volley prowadził 16:13, a chwilę po nim Plamen Konstantinow, po tym, jak jego zawodnik uderzył w aut, wykorzystał przerwę. Ta poskutkowała, bowiem do gry włączył się Ostapienko, po którego bloku o chwilę oddechu poprosił trener miejscowych. Gubernia zbliżyła się wtedy na jedno oczko straty (16:17). Po powrocie na boisko na kolejny potrójny rosyjski blok nadział się Sidibe, a chwilę później Ostapienko zatrzymał w pojedynkę Kreeka i to goście byli na prowadzeniu (18:17). Od tego momentu to Guberni wychodziło wszystko i po kontrze Nikicia Rosjanie prowadzili już 20:18, z kolei kolejna akcja w bloku w ważnym momencie pozwoliła im przewodzić 22:19. Francuzi walczyli i nawet zaliczyli pojedynczy blok na Pawłowie, ale to i tak wystarczyło przyjezdnym, by wyrównać stan meczu na 1:1.

Trzecią odsłonę rozpoczął skuteczną kontrą Sidibe, a niedługo potem uderzenie Kreeka dało Paris Volley prowadzenie 3:1. To utrzymywało się cały czas, a po zagrywkach Ivovicia i kontrach gospodarzy jeszcze wzrosło (8:3). Po przerwie uderzenie zza linii dziewiątego metra ponownie sprawiło Rosjanom problemy (9:3), ale już niedługo później po dwóch atakach Pawłowa Gubernia przegrywała tylko 7:10. Chwilę później Rosjanie ponownie tracili do rywali pięć oczek, co stopniowo odrabiali (10:12). Skuteczny w ataku Ivović pozwolił swojej drużynie odetchnąć, po raz kolejny przy paru oczkach nadwyżki (15:11). Nadal rywale ze wschodniej Europy naciskali i skutecznie radzili sobie na siatce, zbliżając się do paryżan na 13:15. Ci za każdym razem znowu odskakiwali, pewnie prowadząc grę na boisku (18:14). Nadal ekipa z Rosji pracowała nad odrobieniem strat, ale nie była w stanie przełamać gospodarzy, którzy po uderzeniu Sidebe prowadzili 22:18 i grali swoje, m.in. blokując Pawłowa. Paris Volley spokojnie dograł partię do końca i wygrał w niej do 21.

Wymiana ataków otworzyła seta numer cztery, a prowadzący zmieniał się co kilka akcji (4:3, 5:6). Tuż przed pierwszą przerwą techniczną kontra Pawłowa dała Guberni drugie oczko nadwyżki (7:5), ale ta szybko stopniała, dzięki skutecznej grze w bloku Francuzów (8:8). Natomiast po skutecznej kontrze na prowadzeniu byli niebawem miejscowi (10:9), a podwyższyły je kontra ze środka Kreeka oraz jego blok z Hernanem (14:11). Niedługo potem Rosjanie wykorzystali chwilę rozprężenia w szeregach rywali i głównie dzięki świetnej postawie w ataku i w polu zagrywki Pawłowa wyrównali po 15. Wtedy siatkarze z Paryża włączyli kolejny bieg i po kontrze Sidibe znowu prowadzili trzema oczkami 18:15. Im bliżej końca, tym Rosjanie mieli coraz większe problemy ze swoją grą i przeplatali dobre akcje błędami, co mimo prób, nie pozwoliło im zbliżyć się do rywali. Po bloku na Pawłowie i kontrze Ivovicia Paris Volley był o krok od zwycięstwa (23:19), a dał im je od razu błąd rywali. O wygranej w całych rozgrywkach Pucharu CEV zdecydować miał zatem złoty set.

Bardzo dobra postawa na siatce Ivovicia w połączeniu z zagrywkami Sidibe i błędem Rosjan otworzyła seta decydującego od prowadzenia gospodarzy 4:1. Rosjanie dość szybko odrobili dużą część strat (4:5), ale to nadal paryżanie przeważali na boisku, co potwierdzali głównie na siatce. Blok na Pawłowie zmusił Konstantinowa do poproszenia o chwilę przerwy (4:7). Ponownie Rosjanie starali się zmniejszyć różnicę, jednak gospodarze skutecznie odpierali ich ataki (12:8). Z każdą kolejną akcją podopieczni Plamena Konstantinowa grali z coraz mniejszą wiarą w zwycięstwo, a pewnie do celu dążyli siatkarze z Paryża. Wydawało się, że po meczu w Rosji mało prawdopodobne jest by Francuzi odwrócili losy tej rywalizacji, ale tym spotkaniem potwierdzili nieprzewidywalność siatkówki.

Paris Volley – Gubernia Niżnyj Nowogrod 3:1
(25:23, 23:25, 25:21, 25:19, złoty set: 15:11)

Pierwszy mecz: 3:0 dla Guberni

Paris Volley: Hernan (2), Sidibe (25), Trommel (6), Ivović (28), Tuitoga (7), Kreek (17), Steuerwald (libero) oraz Brizard (1)
Gubernia: Esko (1), Ostapienko (8), Pawłow (35), Sawin (14), Nikić (8), Kuleszow (7), Janutow (libero) oraz Abramow i Szulgin