Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV K: Pięciosetowy bój w Baku dla muszynianek

Puchar CEV K: Pięciosetowy bój w Baku dla muszynianek

Polski Cukier Fakro Muszyna dzięki zwycięstwu 3:0 na własnym parkiecie do Baku jechał jedynie po dwa sety. Podopiecznym trenera Serwińskiego cel udało się osiągnąć z nawiązką. Wygrana z Lokomotiwem 3:2 dała muszyniankom awans do kolejnej rundy CEV Cup.

Początek spotkania należał do Azerek, które po kontrataku Rossi objęły dwupunktowe prowadzenie. Podopieczne Bogdana Serwińskiego opanowały nerwy i gdy ze środka zaatakowała Sylwia Wojcieska, był remis 2:2. Od tego momentu gra się wyrównała, jednak na pierwszej przerwie technicznej to siatkarki z Doliny Popradu prowadziły 8:7. Po wznowieniu gry, w polu serwisowym dobrze radziła sobie Magdalena Mazurek. Gdy rozgrywająca muszynianek popisała się asem serwisowym, Azerki traciły do Polskiego Cukru Muszynianki cztery oczka (7:11). Szkoleniowiec Lokomotiwu próbował pobudzić swoje podopieczne, jednak dobra passa przyjezdnych trwała dalej. Niemoc stołecznych przełamała dopiero Rossi (8:12), ale po serii błędów miejscowych Polki prowadziły 17:10. Kiedy wydawało się, że wysoka przewaga gości utrzyma się do końca partii, zespół z Baku zaczął się błyskawicznie zbliżać. Przy stanie 20:16 trener Serwiński poprosił o czas, ale gospodynie wciąż parły do przodu, tracąc po kontrze Samojlowej jednej punkt (20:21). Muszynianki błyskawicznie odskoczyły na 24:21, ale po chwili był remis (24:24) i walka rozpoczęła się od początku. Wynik partii ustaliła Ivana Plchotova, dzięki czemu Polski Cukier Muszynianka prowadził w Baku 1:0.

W drugiej odsłonie meczu muszynianki nieco się rozluźniły. Wykorzystała to Milena Radecka i spółka, wychodząc na 4:1. Gdy Braun podwyższyła prowadzenie do pięciu punktów, trener Serwiński poprosił o pierwszy czas dla zespołu. Po wznowieniu gry zespół gości odrobił dwa oczka, jednak na pierwszej przerwie technicznej Azerki prowadziły 8:3. Wówczas przebudziły się „mineralne”, w szeregach których nie do przejścia była Plchotova. Środkowa Polskiego Cukru Muszynianki serią bloków doprowadziła do stanu 8:10, ale po chwili zespół ze stolicy Azerbejdżanu odskoczył na 12:8. Gra polskiej drużyny mocno falowała. Podopieczne Bogdana Serwińskiego zbliżyły się na 11:12, ale gdy na tablicy wyników było 15:11, szkoleniowiec Polskiego Cukru Muszynianki po raz kolejny poprosił o czas. Nie przyniosło to spodziewanego efektu, bowiem gospodynie wyszły na 22:14, wysoko wygrywając po bloku na Natalii Kurnikowskiej 25:14.

Po zmianie stron pierwsza akcja należała do siatkarek z Doliny Popradu, ale gdy błąd przyjęcia popełniła Karolina Różycka, Lokomotiw prowadził 3:1. Zespół z Muszyny błyskawicznie, po akcjach Plchotovej i Różyckiej, doprowadził do wyrównania (6:6), ale na pierwszej przerwie technicznej przegrywał 6:8. Po kontrataku Aleksandry Jagieło muszynianki doprowadziły do stanu 8:8, a po asie serwisowym swojej kapitan prowadziły 13:10. Miejscowe odrobiły trzypunktową stratę jeszcze przed kolejną przerwą techniczną (13:13), przejmując nawet inicjatywę po kontrze Rossi (15:14). Na parkiecie gra się wyrównała i dopiero punktowy blok Mazurek dał „mineralnym” dwupunktową zaliczkę (20:18). Wkrótce Różycka dała przyjezdnym piłkę setową, a akcję na miarę awansu do kolejnej rundy Pucharu CEV zakończyła Wojcieska.

W czwartej odsłonie meczu Bogdan Serwiński nieco przemeblował wyjściową szóstkę. Na boisku pojawiły się: Justyna Sosnowska, Emilia Mucha, Natalia Kurnikowska oraz Gabriela Jasińska. Polki sprawiały wrażenie, jakby myślami były już przy meczu z Impelem, pozwalając odskoczyć rywalkom na 5:1. Na szczęście muszynianki szybko wzięły się do pracy, remisując po kontrze Wojcieskiej 5:5, ale Azerki bardzo szybko odzyskały inicjatywę, odskakując na 8:5. Po kontrach Rossi Lokomotiv prowadził 14:9, choć Kurnikowska zmniejszyła straty do stanu 11:14. W tym momencie „mineralne” stanęły w miejscu, bezradnie bijąc głową w mur. Ze stanu 14:11 błyskawicznie zrobiło się 21:11 i choć młode siatkarki trenera Serwińskiego pokazały charakter, odrabiając kilka punktów (18:24), partia należała do miejscowych, które tym samym doprowadziły do tie-breaka.

„Set prawdy” rozpoczął się od trzypunktowej zaliczki muszynianek, jednak gospodynie błyskawicznie zniwelowały straty. Przy zmianie stron Polski Cukier Muszynianka prowadził 8:6, a po krótkiej Wojcieskiej wyszedł na 10:7. Po drugiej stronie siatki klasą samą dla siebie była Rossi. Ataki niedoszłej muszynianki doprowadziły do stanu 10:10. Końcówka seta należała do siatkarek trenera Serwińskiego, które zakończyły tie-breaka przy stanie 15:12.

Lokomotiw Baku – Polski Cukier Fakro Muszyna 2:3
(24:26, 25:14, 21:25, 25:18, 12:15)

Lokomotiw: Rossi, Radecka, Samoylowa, Gibbemeyer, Crimes, Barun, Filipowa (libero) oraz Rivera
Polski Cukier: Różycka, Piątek, Mazurek, Jagieło, Wojcieska, Plchotova, Maj (libero) oraz Kurnikowska, Mucha, Sosnowska i Jasińska