Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Tours VB ponownie pokonane, jastrzębianie w II rundzie play-off

LM: Tours VB ponownie pokonane, jastrzębianie w II rundzie play-off

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla mogą świętować awans do II rundy play-off Ligi Mistrzów. Podopieczni Lorenzo Bernardiego po raz kolejny potwierdzili wysoką formę w europejskich pucharach, pokonując 3:0 francuskie Tours VB.

Mecz rozpoczął się od walki cios za cios. Wprawdzie dobra zagrywka Philippa Collina, a następnie mocne zbicie Kamila Baranka pozwoliły odskoczyć przyjezdnym na dwa oczka, ale chwilę później w ataku pomylił się Dawid Konecny, przez co wynik ponownie zaczął oscylować wokół remisu. W kolejnych minutach goście popełniali mnóstwo błędów, szczególnie w polu serwisowym, lecz podopieczni trenera Bernardiego nie potrafili tego wykorzystać. Wszystko przez to, iż sami nie grzeszyli skutecznością w ataku. Dopiero mocne zbicie ze środka Roba Bontje, a następnie pomyłka w ataku Baranka sprawiły, że inicjatywę na boisku zaczęli przejmować jastrzębianie (15:13). Po drugiej przerwie technicznej do walki zerwali się gracze VB Tours. Ich dobra postawa w bloku oraz dwie wykorzystane kontry przez Konecnego spowodowały, że to gospodarze musieli gonić rywali (19:17). Kiedy drużyna prowadzona przez trenera Paesa prowadziła 22:20, wydawało się, że pewnie zmierza do sukcesu w premierowej odsłonie. Jednak w jej decydujących momentach w końcu pomylił się Konecny, a kontrę skończył Michał Kubiak, dzięki czemu to gracze Jastrzębskiego Węgla byli bliżej triumfu. Ostatecznie ta część meczu padła ich łupem 25:23.

Początek drugiej partii był wyrównany, ale jako pierwsi proste błędy zaczęli popełniać gracze francuskiego zespołu. W dodatku w Jastrzębskim Węglu świetnie funkcjonował blok, a asem serwisowym popisał się Nicolas Marechal. W efekcie już na pierwszej przerwie technicznej gospodarze odskoczyli od przeciwników na cztery oczka (8:4). W kolejnych minutach u przyjezdnych zaczęły mnożyć się błędy własne, a sam Konecny nie był w stanie przeciwstawić się nakręcającej się grze jastrzębian. Wystarczy wspomnieć, iż udaną kiwką popisał się Michał Masny, a rosnąca przewaga polskiej drużyny spowodowała, że na środku uruchomiony został także Bontje (15:7). Po drugiej przerwie technicznej gospodarze na chwilę się rozluźnili, ale rywale sami podawali im rękę, a błędny atak Jaysona Jablonskiego pozwalał śląskim siatkarzom kontrolować boiskowe wydarzenia. Im bliżej końca seta, tym gracze VB Tours prezentowali się coraz bardziej nerwowo. Pojedyncze udane zagrania Davida Smitha czy Collina nie były już w stanie odmienić losów tej części spotkania. Ostatecznie swobodnie grający podopieczni trenera Bernardiego triumfowali 25:16, a dzięki temu zapewnili sobie awans do kolejnej fazy Ligi Mistrzów.

W trzeciej odsłonie polska drużyna nie zamierzała zwalniać tempa. Już na jej początku, po mocnym zbiciu Marechala, objęła prowadzenie 3:0. Chwilę później z dobrej strony pokazał się Simon Van de Voorde, a dystans między oboma zespołami błyskawicznie zaczął się powiększać (7:1). Jednak jeszcze przed przerwą techniczną jastrzębianom przytrafił się przestój, przez co rywalom udało się odrobić część strat. Po niej skuteczną kontrą popisał się Nicholas Hoag, co sprawiło, że na świetlnej tablicy pojawił się remis (8:8). W kolejnych minutach obie drużyny dobrze prezentowały się w bloku, ale szybko ponownie przewaga zaczęła uwidaczniać się po stronie śląskiego zespołu. Dwa ataki Marechala sprawiły, że Jastrzębski Węgiel zmierzał do zakończenia spotkania w trzech setach (16:12). Wprawdzie podopieczni trenera Paesa próbowali jeszcze podjąć walkę, ale rywalizacja cios za cios niewiele im dawała. W końcówce udanym serwisem popisał się jeszcze Soane Falafala, ale popsute zagrywki jego kolegów przypieczętowały wygraną jastrzębian (25:22).

Jastrzębski Węgiel – Tours VB 3:0
(25:23, 25:16, 25:22 )

Jastrzębski Węgiel: Gierczyński (5), Pajenk (4), Masny (2), Kubiak (13), Marechal (14), Bontje (7), Wojtaszek (libero) oraz Malinowski (2), Filippov, Van de Voorde (3) i Popiwczak
VB Tours: Konecny (9), Araujo, Klinkenberg (4), Hardy-Dessources (5), Collin (6), Baranek (4), Exiga (libero) oraz Jablonsky (2), Hoag (6), Falafala (4) i Smith (2)